Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Zdrowia

"Należy rozpocząć debatę nad finansowaniem służby zdrowia"

Przedstawiciele związków zawodowych działających w służbie zdrowia zdecydowali, że protest lekarzy rezydentów przekształcony zostanie w protest Porozumienia Zawodów Medycznych. Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół, który ma zająć się wzrostem finansowania służby zdrowia. O proteście Porozumienia Zawodów Medycznych mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz protest służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia

Rozszerza się protest w służbie zdrowia

Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiedziało rozszerzenie protestu rezydentów na inne zawody medyczne. – Ze zdziwieniem przyjmuję, że nie słucha się, co mówi rząd; zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia i wynagrodzenia; chcemy rozmawiać – mówił minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. W magazynie Północ-Południe komentarz dr Dobrawy Biadun, ekspert ds. zarządzania systemem opieki zdrowotnej, członkini Rady Dialogu Społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz protest Ministerstwo Zdrowia

Ekspert: większe nakłady na ochronę zdrowia to konieczność

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, Jarosław Biliński, poinformował, że „prawdopodobnie protest w formie głodówki rozleje się na cały kraj”. W magazynie Północ-Południe o strajku lekarzy rezydentów i problemach dotyczących funkcjonowania rodzimego systemu opieki zdrowotnej mówił dr Stanisław Maksymowicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  NFZ pkb lekarz Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia protest

Lekarze rezydenci - praca na pierwszej linii frontu

- Dwie grupy – pielęgniarki i lekarze rezydenci - zajmują w ochronie zdrowia szczególne miejsce, ponieważ mają najlepszy krytyczny ogląd tego, co się dzieje. Są to grupy nieuprzywilejowane, pracujące na pierwszej linii frontu, najbardziej odczuwające absurdalność tego, jak służba zdrowia w Polsce funkcjonuje – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach w służbie zdrowia w kontekście protestu rezydentów, mówił także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  lekarz Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł pielęgniarka NFZ służba zdrowia protest

Zdrowie: Premier zapowiada podwyżki dla lekarzy rezydentów

„Pracujemy nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB. Ustawa jest praktycznie gotowa, w najbliższym czasie będzie mogła być skierowana do uzgodnień” – poinformowała w środę premier Beata Szydło. O problemach służby zdrowia i strajku głodowym lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Beata Szydło premier

Bez porozumienia z premier, lekarze wznawiają głodówkę.

„Złożyłam protestującym rezydentom konkretną propozycję powołania wspólnego zespołu do prac nad ich postulatami” - oświadczyła premier Beata Szydło po spotkaniu z lekarzami rezydentami. Zdaniem lekarzy rezydentów rządowa propozycja powołania wspólnego zespołu roboczego, który miałby pracować nad postulatami strajkujących oznacza niechęć rządu do podjęcia wiążących decyzji, dlatego zdecydowali się kontynuować głodówkę. O proteście lekarzy rezydentów mówili w audycji Debata Dnia Robert Feluś (redaktor naczelny dziennika „Fakt”) i Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz premier Beata Szydło Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia