Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Były ambasador USA w Polsce: nigdy więcej nie będzie Jałty

Po upadku ładu jałtańskiego w 1989 roku postanowiliśmy nie powtarzać popełnionych błędów, za to współpracować z Polską przy budowie wolnej i zjednoczonej Europy. Wszystkie rządy – prawicowe, liberalne, postkomunistyczne – były doskonałym partnerami – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Rosja Ukraina Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Misja OBWE pod presją. "Są strzały, próby zastraszenia"

Cywile wciąż umierają i cierpią, walczące strony przesunęły się bardzo blisko siebie na linii kontaktowej. Świat nie może uznać nienormalnej sytuacji na Ukrainie za codzienność – apeluje w rozmowie z portalem pierwszy zastępca szefa misji OBWE na Ukrainie, Alexander Hug. Misja opublikowała tysiąc raportów.  - W ślad za nimi muszą iść czyny – wzywa rozmówca portalu PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Donbas OBWE Rosja NASZ WYWIAD wojsko

Najmłodszy polski milioner, twórca Five App, o nowej firmie

- Od dostępnych alternatyw na rynku różni się na kilka sposobów. Po pierwsze tym, że artyści dostają 98 proc. przychodów z odtwarzanych utworów. Po drugie, co ważniejsze, wszystko oparte jest na blockchainie, co sprawia, że my, jako twórcy aplikacji, nie mamy technicznej możliwości zmiany tej polityki cenowej - mówił o swoim nowym projekcie w rozmowie z PolskieRadio.pl Mateusz Mach, 19-letni przedsiębiorca, twórca Five App.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD start-up MUZYKA przedsiębiorstwo technologie bitcoin

Dlaczego William i Kate odwiedzą Polskę i Niemcy?

- Para królewska jest rodzajem "soft power", takiego urabiania miękkiego, dobrego wizerunku, zwłaszcza, że przyjeżdża z dziećmi, 4-letnim synem Georgem i 2-letnia córką Charlotte. Jest to niezwykle popularna para i nie bez kozery właśnie oni zostali wysłani do Polski i do Niemiec - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Elżbieta Królikowska-Avis, ekspert ds. brytyjskich.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Kate i William w Polsce Elżbieta II Wielka Brytania

NASZ WYWIAD "Nie ma dealu kosztem Kijowa. Zmieni się format normandzki"

Zdematerializowały się spekulacje dotyczące porozumienia o Ukrainie bez Ukrainy. Jest za to sukces Kijowa, będzie reprezentant USA ds. konfliktu z Rosją. Są też sygnały, że będą pewne zmiany w formacie normandzkim, być może USA włączą się w jego prace - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Maria Zołkina, podsumowując rezultaty szczytu G20 z punktu widzenia Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas Raport Białoruś G20 NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Co wniesie rozmowa Trump-Putin? "Presja na Kreml utrzymana"

- Można odnieść wrażenie, że w Warszawie prezydent USA Donald Trump mówił generalnie o strategii, w tym powstrzymywaniu agresji Rosji, potem w Hamurgu chciał poznać, w jaki sposób negocjuje Władimir Putin  – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Andrej Sannikau, były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi. Mówił również o możliwym włączeniu USA w rozmowy formatu normandzkiego - w związku z mianowaniem nowego przedstawiciela Waszyngtonu ds. Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Andrej Sannikau Raport Białoruś Ukraina Syria Donald Trump NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Trump uczcił walczących o wolność, to ważne dla Białorusi"

Hołd, jaki prezydent Donald Trump oddał polskiej historii, historii walk ze złem we wcieleniu nazistowskim i komunistycznym i polskim bojownikom o wolność ma znaczenie także dla nas, Białorusinów. Białorusi potrzebne są wolne wybory. Nie bądźmy naiwni, gdy Aleksander Łukaszenka pozwala na manewry Zapad i bierze udział wraz z Rosją w jej militarnych przedsięwzięciach – przestrzegał działacz opozycyjny, były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Andrej Sannikau.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Donald Trump Andrej Sannikau

NASZ WYWIAD "Trójmorze wzmacnia region, Ukraina powinna dołączyć"

Trójmorze świetnie promuje i wzmacnia region. Mam nadzieję, że w przyszłości Ukraina stanie się jego częścią – powiedział portalowi PolskieRadio.pl ukraiński politolog Maksym Khyłko z uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Według niego Kijów powinien wyciągnąć ważne wnioski z wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Donald Trump NASZ WYWIAD Trójmorze Rosja wojsko relacje polsko-ukraińskie

Trump w Polsce. "Trójmorze zmieni układ sił na świecie"

- Bannon, Gorka, McMaster, może nawet sam Tillerson, rozumieją, że Trójmorze jest bardzo chwalebną inicjatywą, która właściwie może zmienić układ sił na świecie. Jeżeli Stany silnie ją wesprą, ten scenariusz będzie coraz bardziej realny - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Matthew Tyrmand, ekonomista, publicysta i komentator.
Zobacz więcej na temat:  Matthew Tyrmand Stany Zjednoczone Donald Trump Trójmorze NASZ WYWIAD Donald Trump w Polsce

"Bitcoin stał się odpowiedzią na upadający system finansowy"

- Lincoln pisał, że jeżeli odda się prawo kreacji pieniądza w prywatne ręce, to będzie to oznaczało klęskę całych pokoleń. W pewnym momencie ludzie mogą się obudzić bez domów, prawa własność do czegokolwiek. Bitcoin jest właśnie według mnie piękną odpowiedzią rynku na to zagrożenie - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Szczepan Bentyn, ekspert od kryptowalut i technologii blockchain.
Zobacz więcej na temat:  bitcoin pieniądze technologie NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Dla Ukrainy i Polski manewry Zapad są niebezpieczne"

Aleksander Łukaszenka próbuje zmusić do bierności siły, które byłyby skłonne do protestów w razie gdyby ćwiczenia Zapad przyniosły niespodziewane scenariusz – ocenia białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk. Złożył skargę przeciw  niegodnym warunkom przetrzymywania w aresztach, do których tej wiosny trafiły setki ludzi, zatrzymanych na protestach.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Wiaczesław Siwczyk opozycja demokratyczna wojsko NASZ WYWIAD prawa człowieka