Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Rosja ćwiczy "finalny show" podczas manewrów Zapad?

Rosja zajęła Krym, po czym zaczęła operację w Donbasie. By uniknąć dyskusji o bezprawnej aneksji, obecnie straszy użyciem broni atomowej. Ten sam scenariusz może zastosować i do innych terytoriów, które planowałaby zająć – uważa amerykański ekspert z Fundacji Potomac dr Phillip A. Petersen. Rozmówca portalu PolskieRadio.pl mówi, że politycy Zachodu powinni ostrzec Rosję, że każda jej agresja spotka się z ostrą odpowiedzią i występować w obronie Ukrainy i Białorusi.  
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD ŚWIAT Zapad 2017 USA NATO wojsko Krym Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Donbas Stany Zjednoczone

NASZ WYWIAD Wnioski z gry wojennej. "Polska armia musi więcej ćwiczyć"

Musimy wzmacniać obronę i odstraszanie, a sojusz powinien ćwiczyć wspólnie scenariusze obronne, by decyzje o użyciu środków militarnych i wsparciu sojuszniczym były już przepracowane w umysłach dowódców – takie wnioski po grze wojennej HEGEMON "Bitwa powietrzno-lądowa na wschodniej flance NATO" przedstawił prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zbigniew Pisarski. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Białoruś Rosja Zbigniew Pisarski NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Gdzie rozwiał się efekt Schulza? Wzloty i upadki kampanii

Kampania w Niemczech w kraju debaty i kompromisu w polityce – nie obfitowała w skandaliczne wydarzenia. Były jednak tematy, które wybiły się na pierwsze miejsce, bo one zaabsorbowały umysły obywateli. Na początku wielkie wrażenie na wszystkich zrobił niesamowity sukces Martina Schulza – lecz potem sytuacja przybrała inny obrót. O kampanii u naszego zachodniego sąsiada opowiadał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich z Zespołu Niemiec i Europy Północnej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech Wybory w Europie Martin Schulz Angela Merkel ŚWIAT Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Która koalicja w Niemczech? Wielka, mieszczańska, "Jamajka"?

Jak będzie wyglądała scena polityczna w Niemczech po wyborach? Czy wielka koalicja zostanie z nami na kolejną kadencję, czy też zwycięzcy sięgną po inne możliwości? Jakie scenariusze widać obecnie na wyborczym horyzoncie? O tym mówi Artur Ciechanowicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, Zespołu Niemiec i Europy Północnej, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory w Niemczech NASZ WYWIAD ŚWIAT OSW Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

"Berlin rozumie skalę problemu tylko wtedy, gdy musi płacić"

- Sprawa roszczeń będzie kontynuowana, to jest kwestia kolejnych wyliczeń, ekspertyz, opinii prawnych czy ekonomicznych – przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Janusz Szewczak - poseł PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych i były główny ekonomista SKOK. Jego zdaniem, po wyborach parlamentarnych w Niemczech, rząd w Berlinie powinien zmienić swoją politykę wobec Warszawy i dążyć do poprawy relacji.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech Angela Merkel Martin Schulz Europa wybiera Europa wybiera - wywiady ŚWIAT

NASZ WYWIAD Nie tylko Zapad. "Rosja ćwiczy coraz częściej na Białorusi"

Ćwiczenia z wykorzystaniem bardzo licznych oddziałów na terytorium Białorusi zdecydowanie powinny być rozpatrywane jako manewry agresywne, jako ćwiczenie ofensywy. Myślę, że wojskowi zdają sobie z tego sprawę. Są zagrożeniem dla niepodległości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio.pl były wiceszef MSZ Białorusi, dysydent Andrej Sannikau.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Ukraina NASZ WYWIAD Rosja Zapad 2017

NASZ WYWIAD Łukaszenka konserwuje bolszewickie idee "homo sovieticus"

Bolszewicy potrzebowali punktów zerowych, fundamentów, na których budowało się nową jakość, homo sovieticus. Te fundamenty betonuje się i sztucznie konserwuje do dziś u nas na Białorusi. Już tylko tutaj dniem wolnym od pracy jest Dzień Wielkiej Rewolucji Październikowej – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wincuk Wiaczorka, filolog, działacz, polityk demokratyczny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna Zapad 2017

"Białoruś ma problem z suwerennością, jak Polacy w PRL"

Rosja oddziałuje nie tylko przez sferę militarną, polityczną, ale też gospodarczą i przez struktury siłowe Białorusi. Bardzo dużo jest rosyjskiej agentury, wielu funkcjonariuszy było przygotowywanych w Rosji – mówi portalowi PolskieRadio.pl działacz opozycyjny Wiaczesław Siwczyk. Podkreśla, że opozycja i białoruski naród są przeciw wpływom Rosji, przeciw manewrom Zapad i chcą, by świat to dostrzegł.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Zapad 2017 Rosja Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Były ambasador USA w Polsce: nigdy więcej nie będzie Jałty

Po upadku ładu jałtańskiego w 1989 roku postanowiliśmy nie powtarzać popełnionych błędów, za to współpracować z Polską przy budowie wolnej i zjednoczonej Europy. Wszystkie rządy – prawicowe, liberalne, postkomunistyczne – były doskonałym partnerami – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Rosja Ukraina Raport Białoruś