Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

"Trump wywiera presję na FBI. Są głosy o impeachmencie"

- Trump wywiera presję na FBI, które ma być niezależną, apolityczną agencją. To prowadzi do tego, że w Stanach Zjednoczonych podnosi się coraz więcej głosów mówiących, że tego rodzaju działania Trumpa można by nawet podciągnąć pod "high crimes and misdemeanors" czyli poważne przestępstwa i wykroczenia, które mogą być podstawą od impeachmentu - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Tomasz Zalewski, wieloletni korespondent polskich mediów w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Stany Zjednoczone Ameryka Północna Donald Trump James Comey FBI Barack Obama

Francja wybiera. Ekspert: "En Marche!" to polityczny startup

- Jestem pewny, że pan Macron szybko zda sobie sprawę z tego, że dla niego partnerstwo z Polską jest nieuniknione - mówił w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl profesor Cyrille Bret, szef think tanku EurAsia Prospective. Nasz rozmówca odniósł się również do ruchu politycznego Macrona. - Dziś "En Marche!" to polityczny start-up, który stara się przekształcić w partię, aby wygrać wybory parlamentarne w czerwcu - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen wybory we Francji Wybory w Europie NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Ekspert: Rosja może rozmawiać z Białorusią o rakietach

Współpraca wojskowa między Rosją i Białorusią może wejść na nowy poziom – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, niezależny komentator polityczny z Mińska. Jak zaznaczył, mamy do czynienia z eskalacją napięcia między Zachodem i Rosją i  w tym kontekście tzw. białoruski balkon jest bardzo ważny. Komentator zwrócił też uwagę na podobieństwa w pacyfikacji protestów w Mińsku i Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja NASZ WYWIAD Europa wojsko manewry Zapad 2017

Francja: wybory w cieniu zamachu. "Tu nie jest bezpiecznie"

- Jak w czwartek wychodziłem do kina to mogłem z niego nie wrócić i nie byłoby tej rozmowy między nami. Przez godzinę słyszałem śmigłowce latające nad Paryżem. Normalnie nie mają prawa latać nad miastem. Tu nie jest już bezpiecznie - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Jean-Paul Oury, ekspert od budowania wizerunku publicznego. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Wybory w Europie wybory we Francji Francois Fillon Marine Le Pen Emmanuel Macron zamach Paryż imigranci w Europie

NASZ WYWIAD Działacz z Mariupola: prorosyjskie bojówki nie czczą świąt

Dla tych, którzy są w mieście przyfrontowym, Wielkanoc ma szczególne znaczenie. Przy linii walk szczególną rolę w zakresie wsparcia duchowego, psychologicznego, pełni Kościół – o tym mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Andrzej Iwaszko, działacz polski z Mariupola. Zaznaczył, że w tym roku katolicy i prawosławni na Ukrainie, Polacy i Ukraińc świętowali razem.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina NASZ WYWIAD ŚWIAT Wielkanoc

NASZ WYWIAD Prezes ZPB: władze Białorusi chcą zniszczyć organizację

Władze Białorusi chcą zniszczyć niezależny Związek Polaków, działając z zewnątrz i od wewnątrz, chciałyby go kontrolować. Warto mówić o tym, że takie metody są stosowane, również w przypadku innych niezależnych organizacji  - o tym mówiła prezes ZPB Andżelika Borys w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Opowiedziała też o walce o polskie szkoły i o wielkanocnych tradycjach Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Polacy na Białorusi NASZ WYWIAD Polacy za granicą Wielkanoc

Warzecha: gdyby żył, polskie życie publiczne byłoby łagodniejsze

- Myślę, że Lechowi Kaczyńskiemu byłoby chyba trudniej odnaleźć w dzisiejszej rzeczywistości medialno-politycznej. Ona się dosyć mocno zmieniła od tamtego czasu, od 2010 roku. Bardzo się zbrutalizowała, sprymitywizowała. Sądzę, że Lech Kaczyński miałby spory problem, żeby dostosować się do takiego stylu. Możliwe, że dzięki jego obecności, gdyby nadal żył, to też polskie życie publiczne byłoby nieco łagodniejsze - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Łukasz Warzecha, dziennikarz i publicysta, autor wywiadu-rzeki z byłym prezydentem.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NASZ WYWIAD Łukasz Warzecha Lech Kaczyński

NASZ WYWIAD Zianon Paźniak: dziś dla Białorusi ważna jest reakcja Polski

Aleksander Łukaszenka stracił swój elektorat – to on teraz przeciw niemu protestuje. Społeczeństwo białoruskie się budzi. I właśnie teraz w tym momencie najważniejsza jest informacja, pochodząca z wolnych niezależnych mediów, takich jak  Biełsat, wsparcie dla partii demokratycznych, pomoc Polski i  Zachodu - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zianon Paźniak, legendarny przywódca białoruskiej opozycji i odkrywca Kuropat.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja demokratyczna Zianon Paźniak Aleksander Łukaszenka Kuropaty Raport Białoruś NASZ WYWIAD

Wybory we Francji. Mistewicz: Fillon zachował "siłę spokoju"

- Elity polityczne Francji, te elity, które chcą kontynuacji i maksymalnej redukcji zdarzeń nieprzewidywalnych, dawno już postawiły na Emmanuela Macrona. Robią więc wszystko, aby uniemożliwić wejście do drugiej tury Francoisowi Fillonowi. Licząc jednocześnie, że Macron zdoła pokonać w drugiej turze Marine Le Pen. Tu może jednak czekać nas wszystkich niespodzianka - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów i obserwator francuskiej sceny poliycznej. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady wybory we Francji Eryk Mistewicz Marine Le Pen Emmanuel Macron Francois Fillon Europa Francja