Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Czas Łukaszenki się kończy, my kochamy wolność, jak Polacy"

Jeśli dojdzie do wybuchu społecznego, Aleksandra Łukaszenki nic nie ochroni przed gniewem Białorusinów, którzy mają dość dyktatury ani  przed prorosyjskimi siłami w jego służbach. My proponujemy pokojowe wyjście z sytuacji – dialog i wybory. Mamy okno możliwości -  w związku z sytuacją geopolityczną na wybory zapewne zgodzi się Rosja. Zachód powinien teraz zareagować na represje, zanim nie jest za późno– o tym mówił z portalem PolskieRadio.pl Źmicier Bandarenka z kampanii Europejska Białoruś, były więzień polityczny, dysydent.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna protest NASZ WYWIAD Unia Europejska Rosja

NASZ WYWIAD Wybory we Francji. "Macron utrzymał pozycję"

- Pan Macron naturalnie przed debatą był liderem wyścigu i wedle tego kryterium traktowali go inni kandydaci. W mojej opinii utrzymał pozycję nie tracąc zbyt wiele, Dla niego to mission accomplished - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Prof. Cyrillem Bretem (EurAsia Prospective). 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Francja wybory we Francji Wybory w Europie Marine Le Pen Francois Fillon Emmanuel Macron Francois Hollande Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Opozycjonista: los Białorusi rozstrzygnie 25 marca

Ufamy, że władza nie przeszkodzi nam w przeprowadzeniu 25 marca akcji o charakterze pokojowym, tak jak zawsze ma to miejsce z naszej strony. Niestety działania władz przypominają ostatnio szereg prowokacji, których celem może być nawet destabilizacja państwa. Władze z jednej strony nie anulowały dekretu o darmozjadach, z drugiej wydały polecenie, by przeprowadzić masowe represje – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl działacz opozycji Wiaczesław Siwczyk.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Wiaczesław Siwczyk protest opozycja demokratyczna

"Erdogan to pilny uczeń Putina - używa diaspory do nacisku"

- Przede wszystkim w Holandii zobaczyliśmy próbkę nowego tureckiego narzędzia wpływu, dotychczas praktycznie niewykorzystywanego na dużą skalę. Tym narzędziem jest turecka diaspora, która podobnie jak rosyjska może służyć swojej ojczyźnie za "przedłużenie" jej strefy wpływu. Erdogan zdaje się być pilnym uczniem Putina w tym zakresie - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Radosław Żydok, ekspert Fundacji Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Recep Tayyip Erdogan Rosja Turcja Unia Europejska imigranci w Europie Holandia wywiad Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD "Największe zagrożenie to eskalacja manewrów Rosji"

Przed nami manewry białorusko-rosyjskie Zapad, których skala ma być wyjątkowa. Co dzień możemy doliczyć się kilkudziesięciu cyberataków na infrastrukturę NATO. Moskwa coraz bardziej angażuje się w destabilizowanie regionu i trzeba potraktować te zagrożenia poważnie – ostrzegał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko NATO Zbigniew Pisarski Kreml Ukraina Syria NASZ WYWIAD

#spozaSejmu. Czarzasty: to SLD dało Polsce konstytucję

- SLD zawsze będzie chciało współpracować ze wszystkimi strukturami lewicowymi w Polsce. To nie znaczy, że będzie wspólna lista, ani że będziemy podpisywali jakieś koalicje, ale znaczy, że mamy 90 proc. naszego programu po prostu wspólnego - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Włodzimierz Czarzasty, szef SLD. 
Zobacz więcej na temat:  #spozaSejmu Włodzimierz Czarzasty SLD Komitet Obrony Demokracji Prawo i Sprawiedliwość NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Generał NATO: przypuszczam, że Trump chce doskonalić Sojusz

- Nie widzę niczego w  retoryce Donalda Trumpa, co sugerowałoby, że nie ceni wysoko wartości NATO i nie jest mu drogi jego sukces – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl generał Paul Phillip Tennant, dowódca z Sojuszniczego Korpusu Szybkiego Reagowania (Allied Rapid Reaction Corps), w komentarzu do słów prezydenta USA o Sojuszu jako nieco przestarzałym.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD NATO wojsko Donald Trump Rosja szpica

NASZ WYWIAD Efekt Schulza, nowy prezydent i sondażowa burza w Niemczech

W Niemczech do gry weszli nowy prezydent, nowy szef MSZ, nowy kandydat na kanclerza. W sondażach burza. Czy szykuje się zmiana kanclerza? Czego można spodziewać się po tych politykach? I czy wybory przyniosą nam niespodziankę, przyniosą odmienione Niemcy? Serię niespodziewanych zdarzeń w niemieckiej polityce objaśniał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Martin Schulz Frank-Walter Steinmeier Ośrodek Studiów Wschodnich NASZ WYWIAD SPD Europa wybiera - wywiady