Polskie Radio
Section05
NFZ

"Rząd zaczyna działać dopiero, gdy protesty eskalują"

Zwiększenie  finansowania służby zdrowia oraz wzrost wynagrodzeń - to główne tematy pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia, który powołał minister Konstanty Radziwiłł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia, finansów, rodziny oraz pacjenci i przedstawiciele niektórych samorządów zawodowych. W debacie nie wzięli udziału prowadzący głodówkę lekarze rezydenci O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Mariusz Gujski (redaktor naczelny „Służby Zdrowia”), relacjonowała je także nasza reporterka Ewa Wasążnik. 
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Radziwiłł służba zdrowia NFZ lekarz protest Ministerstwo Zdrowia Mariusz Gujski

Ekspert: większe nakłady na ochronę zdrowia to konieczność

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, Jarosław Biliński, poinformował, że „prawdopodobnie protest w formie głodówki rozleje się na cały kraj”. W magazynie Północ-Południe o strajku lekarzy rezydentów i problemach dotyczących funkcjonowania rodzimego systemu opieki zdrowotnej mówił dr Stanisław Maksymowicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  NFZ pkb lekarz Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia protest

Lekarze rezydenci - praca na pierwszej linii frontu

- Dwie grupy – pielęgniarki i lekarze rezydenci - zajmują w ochronie zdrowia szczególne miejsce, ponieważ mają najlepszy krytyczny ogląd tego, co się dzieje. Są to grupy nieuprzywilejowane, pracujące na pierwszej linii frontu, najbardziej odczuwające absurdalność tego, jak służba zdrowia w Polsce funkcjonuje – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach w służbie zdrowia w kontekście protestu rezydentów, mówił także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  lekarz Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł pielęgniarka NFZ służba zdrowia protest

Zdrowie: Rząd gotowy na zmiany w onkologii

– Cieszy nas to, że otrzymaliśmy sygnał od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że chcą się zająć zmianami w onkologii – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. Podczas ostatniego spotkania przedstawicieli fundacji i KPRM zapowiedziano m.in. powstanie sieci ośrodków referencyjnych, przygotowanie analizy kosztów dostosowania schematu leczenia refundowanego do wytycznych międzynarodowych towarzystw naukowych oraz wdrożenie rozwiązań, które pozwolą monitorować skuteczność opieki w ośrodkach oraz opinię pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  rak nowotwory NFZ służba zdrowia medycyna

Służba zdrowia: "Szczepienia ochronią nas wszystkich"

Sąd przywrócił pełne prawa rodzicom dziewczynki, urodzonej w szpitalu w Białogardzie. Dziecko przyszło na świat w 36. tygodniu ciąży w ubiegły czwartek. Kiedy rodzice dziecka nie zgodzili się na wykonywanie zabiegów okołoporodowych i szczepień, na wniosek szpitala sąd rodzinny w Białogardzie ograniczył władzę rodzicielską w zakresie udzielanych świadczeń medycznych oraz ustanowił kuratora. Gdy pracownik sądu dostarczył do szpitala pismo z postanowieniem sądu, rodzice z dzieckiem opuścili placówkę. O sprawie w Debacie Poranka rozmawiali Marcin Celiński (Liberte), Rafał Ziemkiewicz (Do Rzeczy) i Michał Rachoń (TVP Info).
Zobacz więcej na temat:  szczepienia medycyna służba zdrowia NFZ opieka nad dzieckiem Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

Sieć szpitali. "Zmienia mniej, niż się wydawało"

NFZ opublikował listy placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Wiadomo już, że poza nią znalazło się wiele oddziałów prywatnych, które dotąd umożliwiały pacjentom leczenie w ramach środków publicznych. Brak zagwarantowanego finansowania oznacza konieczność przystąpienia do konkursu. O reformie mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  szpital NFZ Ministerstwo Zdrowia

Sieć szpitali. Poznaliśmy placówki, które wejdą do sieci

Znamy już listę placówek, które zostały zakwalifikowane do sieci szpitali. We wtorek wieczorem każdy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej wykaz szpitali, które znalazły się w sieci w danym regionie.  O sieci szpitali mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  NFZ szpital służba zdrowia medycyna Ministerstwo Zdrowia sieć szpitali