Polskie Radio
Section05
NOSPR

Andrei Ioniță: "Schelomo" zabiera muzyków i publiczność w wyjątkową podróż

- Dorastałem w religijnym środowisku. Byłem więc zaznajomiony z historią o Salomonie, jego pismami i z księgą Koheleta, która jest cytowana w "Schelomo". Myślą przewodnią całego utworu jest sam początek tej księgi, czyli "Marność nad marnościami i wszystko marność". Zawarta w tym utworze historia opiera się na lamentacjach, ale i na wewnętrznych dyskusjach prowadzonych przez grającego na wiolonczeli, bijącego się z własnymi myślami solistę - mówił Andrei Ioniță w przerwie czwartkowego koncertu (18.05) w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela NOSPR koncert Dwójka Katowice Michał Dębski MUZYKA Eugeniusz Knapik

Anna Clyne: Bach to największy geniusz muzyki wszech czasów

- Jestem bardzo przywiązana do dawnych form uprawiania muzyki i zdecydowanie słychać to w moim koncercie wiolonczelowym. Myślę, że wynika to z moich dziecięcych wspomnień, tego, jak fizycznie doświadczałam gry na instrumencie, np. wykonywania suit Bacha na wiolonczeli. Ta muzyka tkwi we mnie uparcie do dziś i myślę, że to właśnie stąd wynika moje przywiązanie do dawnych tradycji - mówiła w Dwójce kompozytorka Anna Clyne.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR koncert Dwójka Karol Furtak taniec

Thomas E. Bauer: u Pendereckiego głos jest elementem brzmienia całej orkiestry

- W VI Symfonii Pendereckiego istnieje analogia do "Pieśni o ziemi" Mahlera. W obu czytelny jest motyw natury. Krzysztof Penderecki pasjonował się roślinami, kolekcjonował je w swoim wielkim w ogrodzie - mówił w Dwójce baryton Thomas E. Bauer, który wraz z tenorem Thomasem Mohrem wystąpił podczas 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Z artystami rozmawiał Michał Dębski.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski koncert NOSPR Dwójka Michał Dębski Krzysztof Penderecki

X Festiwal Prawykonań. "Jesteśmy w dialogu z Witoldem Lutosławskim"

- Lutosławski mówił, że muzyka jest na tyle abstrakcyjna, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych treści. Studiując program festiwalu i to, jak kompozytorzy widzą to, co się dzieje wokół nas, można powiedzieć, że jednak można wpleść do muzyki współczesnej pewne słowa, że jest ona dialogiem z tym, co tu i teraz, a także dialogiem z pamięcią - mówiła Ewa Bogusz-Moore, organizatorka X Festiwalu Prawykonań "Polska muzyka najnowsza" w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Ewa Bogusz-Moore Jakub Kukla Dwójka MUZYKA muzyka współczesna

Źródło wielu dźwięków. W siedzibie NOSPR stanęły nowe organy

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach stanęły nowe organy. Mierzący 13 metrów wysokości i 5,8 metrów głębokości instrument jest niezwykły z wielu względów, a jego konstrukcja umożliwia organiście wytwarzanie ponad stu głosów. Jest to największy instrument w Polsce oraz jeden z największych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Daniel Wydrych Karolina Rożej organy Katowice muzyka klasyczna

Iveta Apkalna o nowych organach sali koncertowej NOSPR: "Bogactwo do wykorzystania"

- Pragnę szczerze podziękować i wyrazić dumę, że mamy kolejny koncert organowy w literaturze organowej - mówiła o Sinfonii concertante na organy i orkiestrę powstałą na wspólne zamówienie NOSPR oraz kilku innych filharmonii organistka Iveta Apkalna. Autorem kompozycji jest Esa-Pekka Salonen, a premiera utworu miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach z okazji inauguracji nowych organów.
Zobacz więcej na temat:  koncert NOSPR organy Dwójka Andrzej Sułek

Esa-Pekka Salonen: pisanie na organy daje mnóstwo radości

- Postanowiłem użyć organów w wielu różnych rolach. Czasem grają same, co jest na swój sposób interesujące, bo jest to niejako druga orkiestra, bardzie skompresowana, zogniskowana. Niemniej - to orkiestra. Czasem stają się jednym z instrumentów orkiestry - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" fiński kompozytor i dyrygent Esa-Pekka Salonen. Rozmawialiśmy tuż przed światową premierą jego utworu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Andrzej Sułek Dwójka organy NOSPR

Monumentalne organy w siedzibie NOSPR w Katowicach

- To niezwykła przygoda z salą koncertową, która przy każdym koncercie przekształca się w miejsce zupełnie niepowtarzalne, w którym spotykają się muzycy i melomani. Teraz mamy jeszcze jeden pretekst, żeby tu bywać, bo odtąd również organiści będą tu wykonywać niezwykłe, fascynujące, emocjonujące utwory - mówił o nowych organach w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach architekt Tomasz Konior.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR organy Dwójka instrument

Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dyrygent muzyka klasyczna MUZYKA Martyna Pastuszka skrzypce Magdalena Łoś NOSPR koncert

NOSPR w Katowicach. "To miejsce łączy sacrum i profanum"

Są takie miejsca, które choć młode, to szybko stają się symbolami i każdy chce tu być. Jednym z nich jest słynna katowicka Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a dokładniej - jej siedziba. - NOSPR chyba ma to do siebie, że jest organizmem, który cały czas potrafi przeobrazić się w zależności od sytuacji i powstać na nowo jak feniks - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Ewa Bogusz-Moore.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Katowice NOSPR Krzesimir Dębski Ewa Bogusz-Moore giełda papierów wartościowych muzyka filmowa Zofia Zembrzuska Fundacja GPW Piotr Krygiel Katarzyna Laskowska Janusz Wawrowski Piotr Tarcholik Agnieszka Niewdana Anna Domańska Julian Gembalski

Nowy sezon NOSPR. Bliskie spotkania z kompozytorami, Brahms i nowe organy

- Mamy kolejny wspaniały instrument, jednego z najwybitniejszych dyrygentów, a zarazem wspaniałego kompozytora. Koncert będzie wydarzeniem nie tylko na skalę polską, ale i międzynarodową. Esa-Pekka Salonen wystąpi w podwójnej roli: jako dyrygent i kompozytor utworu na organy i orkiestrę w NOSPR - tak na antenie radiowej Dwójki Ewa Bogusz-Moor, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zapowiadała koncert, podczas którego po raz pierwszy zabrzmią nowe organy NOSPR.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ewa Bogusz-Moore NOSPR Johannes Brahms Wolfgang Amadeusz Mozart Joseph Haydn Cesar Franck Mieczysław Weinberg Kwartet Śląski Katowice organy

Lawrence Foster: współpraca z NOSPR to dla mnie zaszczyt

- Sądzę, że I Symfonia to niezwykle dojrzały i pomysłowy utwór. Schubert skomponował ją w wieku zaledwie 16 lat, dowodząc niezwykłej muzycznej wyobraźni. Imponujące jest to, jak traktuje formę symfoniczną i jak rozwija poszczególne tematy. Ten utwór nie powinien być postrzegany jako dzieło niedojrzałe, jako uczniowska wprawka. To trudna, ale i radosna muzyka - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Lawrence Foster w przerwie koncertu zamykającego ten sezon działalności Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Monika Zając Dwójka dyrygent