Polskie Radio
Section05
ONZ

Przemówienie prezydenta w ONZ. "Ważne wątki bezpieczeństwa"

„Próby wpływania państw trzecich na demokratyczną politykę wolnych narodów powinny stać się przedmiotem troski wspólnoty międzynarodowej” – oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Nowym Jorku na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie prezydenta Dudy komentowali w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego” i amerykanista Artur Wróblewski z uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda ONZ USA Ukraina Rosja prezydent Gruzja bezpieczeństwo

Wizyta prezydenta w USA. Dziś spotkania z Polonią

Prezydent Andrzej Duda podziękował członkom Organizacji Narodów Zjednoczonych za wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedział, że nasz kraj wniesie do tej instytucji takie wartości jak przywiązanie do wolności i respekt dla prawa międzynarodowego. Prezydent wystąpił podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Andrzej Duda odbył też serię spotkań dwustronnych i rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem. Wizytę polskiego prezydenta w USA relacjonował w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. 
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda USA ONZ Jan Pachlowski Donald Trump

Andrzej Duda w USA. "Promowanie Polski jest niezbędne"

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie będzie miał swoje wystąpienie. Następnie będzie miał spotkania bilateralne z przywódcami. W programie wizyty są także rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem, sekretarzem generalnym ONZ oraz spotkanie z Polonią. O wizycie prezydenta Dudy w USA mówili w Polskim Radiu 24 Roman Rewald z Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej oraz w audycji Północ-Południe Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Donald Trump USA ONZ

Czy Rada Bezpieczeństwa ONZ spełnia swoje zadania?

W Nowym Jorku odbywa się 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podczas której prezydent Stanów Zjednoczonych, częsty krytyk ONZ, zabiega o poparcie dla swoich planów zreformowania tej globalnej instytucji. "ONZ wymaga reform, aby efektywnie działać na rzecz pokoju" – powiedział Donald Trump. Dodał, że Stany Zjednoczone jako jeden z założycieli i głównych fundatorów, chcą lepszego zwrotu tej inwestycji. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Donald Trump USA