Polskie Radio
Section05
Oświęcim

Marsz Żywych. Prezydent: Holokaust zrodził się z nienawiści, dziś z niej rodzą się zbrodnie na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Jak podkreślił, "upamiętniamy ofiary Holocaustu, by nigdy więcej na świecie nic takiego się nie zdarzyło". Nawiązał do wojny na Ukrainie. - Tamta zbrodnia zrodziła się z nienawiści. Dziś z niedowierzaniem czytamy stenogramy rozmów rosyjskich żołnierzy. To rozmowy zwykłych ludzi, z których przebija nienawiść - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ukraina Holokaust wojna 2022 Oświęcim Auschwitz II wojna światowa HISTORIA prezydent Andrzej Duda

Marsz Żywych z udziałem prezydenta. Tysiące osób oddało hołd ofiarom Holokaustu

- Wymowa tego wydarzenia, jakim jest Marsz Żywych, jest niezwykle poruszająca. Jest zawsze bardzo głębokim przeżyciem. Ale zarazem, choć temu marszowi zawsze towarzyszy zaduma i żałoba, jest to wydarzenie zwycięstwa życia -  powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Holokaust Oświęcim Żydzi HISTORIA Auschwitz Niemcy

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Gliński: kolejna instytucja, która zaprzecza białym plamom

- Oddajemy społeczeństwu kolejną instytucję pamięci, która zaprzecza białym plamom. Przez lata wiele tych potrzebnych Polsce instytucji nie było budowanych - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA muzeum Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Oświęcim KULTURA

"Wojna zaczęła się dla niej poza Warszawą". Tomasz Karasiński o Barbarze Otwinowskiej

- Mieszkała w majątku u wujostwa, nieopodal Brześcia nad Bugiem w Koroszczynie, gdzie zastała ją wojna w 1939 r. Tam przeżyła dosyć dramatyczne chwile wybuchu wojny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa HISTORIA Armia Krajowa okupacja niemiecka okupacja sowiecka Oświęcim

TYLKO U NAS "To przypomnienie i ostrzeżenie". Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

- Pamięć o historii jest mocnym ostrzeżeniem, do czego może prowadzić sytuacja, w której grupy i ludzie się nie rozumieją. Nie jest takie rzadkie, gdy zaczynamy myśleć o innych, jako tych, których ma nie być w naszym świecie – podkreśla w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl ks. dr Manfred Deselaers - duszpasterz na zagranicę Episkopatu Niemiec, a zarazem wiceprzewodniczący zarządu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust HISTORIA II wojna światowa Kościół pamięć Niemcy Oświęcim Auschwitz

"Mistrz" Macieja Barczewskiego. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego

W audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Maciejem Barczewskim, reżyserem filmu "Mistrz". Obraz opowiada o legendarnym pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim. W tytułową rolę boksera, który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie, aby przeżyć, bierze udział w walkach na ringu, wcielił się Piotr Głowacki.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA FILM film polski boks Auschwitz Oświęcim

Element z amerykańskiego bombowca w zbiorach Muzeum Pamięci w Oświęcimiu

Połowa zbiornika na tlen z bombowca Boeing B-17 nazywanego Latającą Fortecą trafił do zbiorów tworzonego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformował w Piotr Tarczyński z placówki. - Część samolotu jest jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy spośród tych pozyskanych przez muzeum w ostatnich miesiącach - podkreślił Tarczyński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Oświęcim