Polskie Radio
Section05
PRL

"W 1981 roku gra toczyła się o władzę". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

- Gen. Jaruzelski zdawał sobie dokładnie sprawę, że albo zaprowadzi porządek, i to własnymi siłami, albo Moskwa postawi na kogoś innego. Jaruzelski grał na siebie, ale oczywiście pod ścisłą kontrolą Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Piotr Dmitrowicz historia Polski

"Jaruzelski wypełniał niewolnicze zobowiązania". Prof. Żaryn o stanie wojennym

- Rosja nie chciała restrykcji ze strony USA, bo już spotkały ją sankcje za Afganistan. Jaruzelski wypełniał swoje usługowe, niewolnicze zobowiązania wobec Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, w rozmowie poświęconej 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Żaryn Magdalena Ogórek historia Polski PRL stan wojenny

Bogdan Pęk: dzisiejsza lewica nie odcięła się od czasów PRL

- Dzisiejsza lewica w żaden sposób nie odcięła się od postkomunistycznych korzeni niesuwerennego państwa polskiego, którego symbolika była jasna. PZPR i wcześniej PPR służyły sowieckim interesom, tworząc fikcję quasi-suwerennego rządu, wyzyskując naród polski i gospodarkę wszystkimi sposobami - mówił w Polskim radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Michał Rachoń

WYWIAD Uczestnik strajku Grudnia '70: tego, co się wtedy wydarzyło, nie da się zapomnieć

- Nadal trudno mi o tym mówić, a przez wiele lat nie rozmawiałem na ten temat nawet z żoną i dziećmi. Pisałem też wiersze, w których chciałem oddać dramat tamtych dni. Tego, co wydarzyło się w grudniu 1970 r., nie da się po prostu zapomnieć. Mimo doznanych upokorzeń czuję się jednak spełniony - powiedział w rozmowie z PAP  Stanisław Grzyb, uczestnik gdańskich strajków Grudnia ’70.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA PRL Grudzień 1970 opozycja demokratyczna

WYWIAD Rocznica strajków na Wybrzeżu. Prof. Eisler: w 1970 r. istniał ważny czynnik osłabiający Gomułkę

- PRL była w propagandzie określana jako państwo robotników i chłopów. "Klasa robotnicza" to wyrażenie pojawiające się wówczas niemal przy każdej okazji. Prawda była dokładnie odwrotna. Rządzący nazywali robotników "robolami". Ta pogarda przyczyniła się do buntu, który rozpoczął się 14 grudnia w Gdańsku – mówi Polskiej Agencji Prasowej prof. Jerzy Eisler, historyk, dyrektor warszawskiego oddziału IPN.
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 PRL komunizm podwyżki cen Władysław Gomułka POLSKA

Jak wyglądały ostatnie chwile przed stanem wojennym? Fragmenty książki Krzysztofa Czabańskiego

Jak wyglądały ostatnie chwile przed stanem wojennym? M.in. o tym przeczytamy w książce Krzysztofa Czabańskiego "Pierwsze podejście. Zapiski naocznego świadka". To opis ostatnich spotkań kierownictwa Solidarności w grudniu 1981 r., łącznie z ostatnim posiedzeniem komisji Krajowej NSZZ "S" w Stoczni Gdańskiej 12 grudnia 1981 r. Książka zawiera także relację z pierwszych godzin stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny historia Polski PRL Krzysztof Czabański

"Dzień zdmuchnięcia snu o wolności". Prezydent w rocznicę 13 grudnia 1981

Prezydent Andrzej Duda zapalił światło wolności na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie i uczcił w ten sposób ofiary stanu wojennego wprowadzonego 39 lat temu. - Stan wojenny to był dzień straszliwej tragedii przerwania czasu pierwszej Solidarności, zdmuchnięcia snu o wolności na długi czas, na prawie 10 lat do 1989 r. - powiedział Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda historia Polski PRL stan wojenny

"Wypowiedziano wojnę Polakom". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

-  To, co zrobił gen. Jaruzelski, pozbawiło nas nadziei i oddaliło od zmian na kolejne 10 lat. Jaruzelski ukradł ludziom 10 lat życia. Stan wojenny podciął nadzieję, która dopiero w połowie lat 80. zacznie powoli kiełkować, wraz z odradzającymi się strukturami Solidarności - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Piotr Wąż Piotr Dmitrowicz

"Element polskiej historii". Apel ministra kultury do młodego pokolenia w rocznicę 13 grudnia 1981

- Nie możemy dać sobie wmówić, że martyrologia to jest coś złego - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości upamiętniających 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Dodał, że młode pokolenie "nie będzie istnieć, jeżeli nie będzie pamiętało".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński historia Polski stan wojenny PRL

Ofiary stanu wojennego obok działaczy PZPR. Okolicznościowa wystawa w Warszawie

Przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie przed murami dawnego więzienia i aresztu, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych można oglądać wystawę "Obrońcy demokracji wczoraj i dziś", przygotowaną przez Forum Młodych PiS. Wystawa przypomina o ofiarach stanu wojennego, oraz pokazuje działaczy PZPR, współcześnie zaangażowanych w politykę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia Polski PRL infografika infografika historia