Polskie Radio
Section05
PRL

"Potrzebne rozwiązania instytucjonalne". Piotr Andrzejewski o sprawie sędziego Sądu Najwyższego

- Cała III RP oparta jest na ustaleniach okrągłostołowych, uwalniających od odpowiedzialności karnej za popełnionej po II Wojnie Światowej zbrodnie przedstawicieli reżimu komunistycznego. Wszelkie przestępstwa, z politycznego uzgodnienia, zostały skierowane na margines - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 prawo Sąd Najwyższy PRL komunizm IPN

Sprawa sędziego Józefa I. Rafał Dudkiewicz: jest duży problem z przejrzystością wymiaru sprawiedliwości

- Byłby to duży kłopot, kolejne uprawomocnienie PRL-u, który jest związany z ochroną interesów kastowych. III RP ma problem ze swoją najnowsza historią - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Rafał Dudkiewicz. Dziennikarz odniósł się w ten sposób do sytuacji sędziego I., którego immunitet może zostać niezawieszony. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA Rafał Dudkiewicz Tadeusz Płużański Sąd Najwyższy IPN PRL

"Ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne". Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego

- Muszą być odpowiednie mechanizmy, które takie sytuacje będą nagłaśniać i wyjaśniały, i robiły wszystko, żeby osoby z taką przeszłością nie pełni żadnych ważnych funkcji czy to w sądownictwie, czy to w innych działach państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w kontekście sprawy sędziego Iwulskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo PRL Piotr Dmitrowicz POLSKA Polskie Radio 24

"Dosyć pozorowanej działalności". Andrzej Rozpłochowski o wniosku IPN ws. sędziego Iwulskiego

- Immunitety mają rzekomo bronić dane osoby przed nieuczciwymi pozwami. To jest bajka dla naiwnych dzieci. W szanujących się państwach taka instytucja nie istnieje - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działa opozycji w PRL Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi byli również Wojciech Borowik i Andrzej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Sąd Najwyższy PRL komunizm

"PRL - Historia Prawdziwa". Dogmatycy w PZPR czyli walka frakcji po 1980 r.

- W latach 70. podziały frakcyjne w PZPR ustały. Lata prosperity ekipy Gierka powodują, że wewnętrzne napięcia zanikają. Odżywają z dużą siłą w 1980r. Wtedy pojawiają się m.in. głosy, że PZPR nie jest partią wystarczająco marksistowską - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Gasztold-Seń z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Solidarność PZPR

Dialog księdza Gulbinowicza z SB. Historyk: nie przekroczył pewnych granic

- Ksiądz Henryk Gulbinowicz został zarejestrowany jako kandydat na TW. Natomiast od połowy lat 70. XX wieku SB miała jasność, że nie uda się go zwerbować do współpracy, ale traktowała dialog jako perspektywiczny i ważny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Filip Musiał, współautor książki "Dialog należy kontynuować. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-85. Studium przypadku".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Gulbinowicz Kościół katolicki PRL służba bezpieczeństwa

"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  

 - Wyjaśniając te wszystkie kwestie w momencie powstania IPN, nie mielibyśmy wielu problemów współcześnie, byłaby szansa, aby omówić to rzetelnie i całościowo. Obecnie historycy próbują nadrobić ten czas i analizować zachowane materiały służby bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Kościół Jan Paweł II Kościół katolicki Rafał Dudkiewicz Henryk Gulbinowicz IPN służba bezpieczeństwa PRL