Polskie Radio
Section05
Paweł Drozd

Miód, którego strzegą tygrysy

Jest takie miejsce na świecie, gdzie miód smakuje inaczej. To indyjski region Sundarbanów. Tam miód kosztuje grosze, choć jego zdobycie to ogromne ryzyko. Katarzyna Stachyra – antropolożka, tłumaczka i podróżniczka, która odwiedzała Sunderbary podkreśla, że z wypraw nie zawsze wracają wszyscy śmiałkowie – pechowców czeka spotkanie z tygrysami bengalskimi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Drozd Indie podróże miód Ukraina Piotr Pogorzelski STYL ŻYCIA

Podróże do krain nieistniejących. Błędy i oszustwa na starych mapach

– Kiedy dawni zdobywcy i odkrywcy ruszali w podróż, informacje o świecie były bardzo skąpe. Musieli polegać na tym, co było akurat dostępne. Mapy bywały nie tylko mało wiarygodne, ale do tego kopiowano jedną od drugiej. W ten sposób raz popełnione błędy funkcjonowały przez stulecia – przyznaje Edward Brooke-Hitching, autor "Atlasu lądów niebyłych".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Drozd podróże podróże zagraniczne Indie Wyspa Wielkanocna KSIĄŻKA STYL ŻYCIA

Czechia czy Republika Czeska? Na ile znamy naszych sąsiadów?

 - Nazwa Republika Czeska z jednej strony podkreśla demokratyczność, Czesi bardzo często o swoim kraju mówią po prostu "Republika". Z drugiej strony jednak akcentuje, że ten kraj tworzą trzy historyczne krainy, czyli Czechy, Śląsk i Morawy. Broń Boże powiedzieć w Brnie, że jest się w Czechach - przestrzega Marcin Czyżniewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka podróże zagraniczne podróże Paweł Drozd Czechy STYL ŻYCIA Azja Leon Barszczewski