Polskie Radio
Section05
Pawiak

Piekło Pawiaka oczami dziecka

- Postanowiłam napisać tę książkę z tej perspektywy, ponieważ dzieci wyolbrzymiają pewne rzeczy, dostrzegają je bardziej, niż dorośli. I mimo że od tamtego momentu minęło wiele lat, to niektóre z tych wyolbrzymień pozostają: wojna widziana ich oczami, tęsknota w ich sercu. To są oczywistości, ale one czynią nasz świat bardziej ludzkim - mówiła w Dwójce Sylwia Winnik, autorka książki "Dzieci z Pawiaka" opisującej historie dzieci, które trafiły do gestapowskiego więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Pawiak dzieci Dwójka Paweł Siwek KSIĄŻKA

Obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia Pawiak. W Warszawie uczczono pamięć ofiar

W stolicy uczczono pamięć ofiar więzienia Pawiak, które w czasie II wojny światowej było największym niemieckim więzieniem politycznym na terenie okupowanej Polski. 30 lipca 1944 roku Niemcy wysłali z niego ostatnie transporty ewakuacyjne z więźniami do dwóch obozów koncentracyjnych. 1400 mężczyzn skierowano do KL Gross-Rosen, a 400 kobiet do KL Ravensbruck.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa II wojna światowa Pawiak

"Świat nie wyciągnął lekcji z tamtych tragicznych wydarzeń". Mocne słowa byłego więźnia obozów

O wzajemnym szacunku i pamięci o historii mówił w Warszawie Stanisław Zalewski. Żeby dramatyczna historia się nie powtórzyła - podkreślił prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, były więzień KL Auschwitz-Birkenau i KL Mauthausen-Gusen oraz Pawiaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica Pawiak nazizm więźniowie polityczni II wojna światowa

75. rocznica likwidacji więzienia Pawiak. Warszawa uczciła ofiary

Byli więźniowie, Powstańcy Warszawscy oraz przedstawiciele władz stolicy uczcili pamięć ofiar więzienia na Pawiaku. Pod koniec lipca 1944 roku Niemcy ze względu na zbliżający się front wschodni, rozpoczęli egzekucje i wywózki osadzonych w największym więzieniu politycznym na terenie okupowanej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Pawiak Muzeum Niepodległości w Warszawie II wojna światowa

Dni Pamięci Pawiaka

- Na Dni Pamięci Pawiaka przychodzą, oprócz młodzieży szkolnej, wolni słuchacze, mieszkańcy Warszawy oraz osoby zainteresowane poznaniem historii osób, które przeszły przez to więzienie – powiedziała Anna Gierczyńska z Muzeum Więzienia Pawiak. O wydarzeniu mówił także w Polskim Radiu 24 Stanisław Zalewski z Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa nazizm Pawiak Warszawa