Polskie Radio
Section05
Piotr Duda

"Niektórzy przedstawiciele KE mówią głosem PO i Nowoczesnej"

NSZZ „Solidarność” organizuje w sobotę protest przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie w reakcji na działania KE ws. obniżenia od 1 października wieku emerytalnego w Polsce. – To nie protest przeciwko Unii Europejskiej, tylko niektórym urzędnikom, jak np. pan Timmermans, którzy uważają, że wolno im wszystko – powiedział w Polskim Radiu 24 przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Piotr Duda wiek emerytalny w Polsce Komisja Europejska protest kobieta

"Solidarność to tysiące ludzi, nie jedna osoba"

– Nie ma żadnej obecnej „Solidarności”, nie było czegoś takiego jak pierwsza „Solidarność”. Zawsze była jedna „Solidarność” – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 31 sierpnia obchodzona jest 37. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Duda Adrian Klarenbach Solidarność porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Lech Wałęsa

KE zaniepokojona różnicą w wieku emerytalnym w Polsce

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie jest albo równy, albo w trakcie zrównywania. Unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen napisała w tej sprawie do przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy informując, że KE podejmuje stosowne działania, jeżeli to jest niezbędne do zapobiegania dyskryminacji. O sporze w sprawie wieku emerytalnego w Polsce mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Surdykowska z biura eksperckiego NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  emerytura Komisja Europejska wiek emerytalny w Polsce kobieta Solidarność Piotr Duda Frans Timmermans

Prezydent RP mówi, jak chce zmienić konstytucję

W konstytucji bardzo nieprecyzyjny jest nie tyle podział władz, co kompetencji, jakie tym władzom przysługują - powiedział Andrzej Duda podczas zorganizowanej przez Solidarność Konfrencji. Debata dotycząca zmian w konstytucji organizowana przez NSZZ "Solidarność" odbywa się w BHP Stoczni Gdańskiej. Oprócz prezydenta biorą w niej udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz szef 'Solidarności" Piotr Duda. Polskie Radio 24 transmitowało to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja prezydent Andrzej Duda Piotr Duda Stanisław Karczewski referendum

KOD zaprasza "Solidarność" na jej święto. Komentarz

Komitet Obrony Dekomracji zgłosił w gdańskim ratuszu na 31 sierpnia całodobowe zgromadzenie na pl. Solidarności, gdzie zamierza zorganizować uroczystości rocznicy Porozumień Sierpniowych. Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda ocenił, że Komitet Obrony Demokracji dopuszcza się "bezczelnej prowokacji". Ostrzega też, że jakiekolwiek próby ograniczania uroczystości związkowych, które są organizowane od 30 lat, spotkają się ze zdecydowaną reakcją. O obchodach rocznicy porozumień sierpniowych mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Roman Mańka.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Piotr Duda KOD porozumienia sierpniowe

Piotr Duda: Działania KOD to prowokacja

– To ordynarna prowokacja – tak działania Komitetu Obrony Demokracji ws. upamiętnienia 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych ocenił w Polskim Radiu 24 Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”. KOD zgłosił w gdańskim ratuszu na 31 sierpnia całodobowe zgromadzenie na pl. Solidarności, gdzie zamierza zorganizować uroczystości. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Duda Komitet Obrony Demokracji Solidarność sierpień 80 Gdańsk

"Trzeba polityków zmuszać do realizowania postulatów"

Mijający rok, jeśli chodzi o związki zawodowe, upłynął pod znakiem Solidarności. Zrealizowana została większość zgłaszanych przez nią postulatów, m.in. skrócenie wieku emerytalnego i podniesienie płacy minimalnej. Z drugiej strony, przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, nie unika deklaracji politycznych. O działaniach NSZZ Solidarność w 2016 roku mówili w Debacie Poranka Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ Solidarność), Piotr Szumlewicz (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) i dr Rafał Towalski (Szkoła Główna Handlowa).
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Piotr Szumlewicz rząd Beaty Szydło Piotr Duda wiek emerytalny w Polsce płaca minimalna kwota wolna od podatku

Zjazd "Solidarności" w Płocku. Gośćmi prezydent i premier

- Chciałem podziękować za zaufanie, którym nas obdarzyliście i potwierdzić jeszcze raz, że zobowiązania podjęte podczas kampanii wyborczej wobec "Solidarności" będą sukcesywnie realizowane - powiedział Andrzej Duda do delegatów 28. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Zjazd odbywa się pod hasłem: "Dialog społeczny – drogą do normalności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność związki zawodowe Płock Piotr Duda

Rok działalności Rady Dialogu Społecznego - podsumowanie

Rada Dialogu Społecznego ma nową przewodniczącą. Została nią Henryka Bochniarz, prezydent konfederacji Lewiatan. Na tym stanowisku zastąpi Piotra Dudę (przewodniczącego NSZZ „Solidarność”), który kierował radą podczas pierwszego roku jej działalności. Ustępujący szef RDS był gościem Polskiego Radia 24, gdzie podsumował okres swojej kadencji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Henryka Bochniarz Mateusz Morawiecki Piotr Duda Rada Dialogu Społecznego