Polskie Radio
Section05
Piotr Gliński

"Komuniści przez wiele lat próbowali ukryć pamięć o zbrodni"

Wicepremier Piotr Gliński i ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni, spoczywającym w podkijowskiej Bykowni. Pochowano tam pomordowanych w tzw. „operacji polskiej NKWD” z lat 1937-1938 oraz ludzi z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. W nekropolii spoczywają też ukraińskie ofiary komunizmu. Wizytę wicepremiera na Ukrainie relacjonował w PR24 Witold Banach (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński stalinizm NKWD Ukraina komunizm historia Polski zbrodnia katyńska bykownia

Piotr Gliński na Ukrainie. Uroczystości w Bykowni

W Bykowni pod Kijowem odbędą się dziś uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Na Cmentarzu w Bykowni polska delegacja z Piotrem Glińskim uczci też Polaków zamordowanych w ramach operacji polskiej NKWD w latach 1937-38. Wicepremier odbędzie również serię spotkań z przedstawicielami władz Ukrainy. Tematem rozmów będą m.in. kwestie historyczne oraz sprawa poszukiwań i ekshumacji zmarłych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bykownia zbrodnia katyńska NKWD Ukraina Piotr Gliński

Minister kultury odwołał szefową PISF Magdalenę Srokę

Minister kultury odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.Jak podano na stronie resortu, przyczyną odwołania dyrektor PISF z pełnionej funkcji jest naruszenie podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa w związku z listem dyrektor PISF do Christophera J. Dodda, prezesa Stowarzyszenia Filmów Cyfrowych w USA. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Instytut Sztuki Filmowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Wizerunek i promocja Polski na świecie. Wicepremier w USA

Wicepremier Piotr Gliński dziękował w czwartek w Nowym Jorku uczestnikom Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie za działalność służącą wizerunkowi i promocji Polski na świecie. Zapewnił, że rząd RP będzie ją wspierał i rozwijał. Tegoroczna konferencja, po raz pierwszy zorganizowana poza Europą, przebiega pod hasłem "Wychodźstwo na rzecz niepodległości Polski w latach 1914-1920".   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Piotr Gliński USA KULTURA Polonia

Debata Poranka: Emocje wokół kampanii „Sprawiedliwość”

„Naszym celem jest kampania prawdy o stanie sądownictwa i rzetelnej informacji o tym, czego dotyczą zmiany w wymiarze sprawiedliwości” - powiedział prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Andrzej Jurkiewicz. Partie opozycyjne protestują przeciwko finansowaniu przez Polską Fundację Narodową kampanii informacyjnej rządu w sprawie reformy sądownictwa. O kampanii „Sprawiedliwość” mówili w audycji Debata Poranka publicystka Katarzyna Kozłowska i Piotr Nisztor („Gazeta Polska Codziennie”).
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Beata Szydło Piotr Gliński Polska Fundacja Narodowa