Polskie Radio
Section05
Piotr Kruszyński

Prof. Piotr Kruszyński: w przyszłym tygodniu pierwsze robocze posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju

- Wprowadzenie instytucji sędziego pokoju będzie zmianą jakościową. Polski wymiar sprawiedliwości ma szereg wad. Wadliwość systemu powoduje, że postępowania ciągną się w nieskończoność. Instytucja sędziów pokoju przyspieszy postępowania. Będzie to również dodatkowa forma udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości - powiedział prof. Piotr Kruszyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo Ryszard Gromadzki Piotr Kruszyński sąd

Przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju: chciałbym załatwić tę sprawę jak najszybciej

- Na temat sędziów pokoju, niezwykle ważnej instytucji, (...) debatuje się od 2017 roku, czyli cztery lata już prawie mijają. I na razie niestety, poza dyskusjami na bardzo dużym poziomie ogólności, nic się tutaj nie dzieje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński, przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Sobolewski Piotr Kruszyński Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo reforma sądownictwa sąd prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta

"Reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana". Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju

- Pan prezydent podziela zdanie i te opinie, które mówią, że reforma polskiego systemu sprawiedliwości powinna być kontynuowana. Powołanie zespołu postrzega jako kolejny krok zmierzający do osiągnięcia tego celu - mówiła szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, która wręczyła dziś akty powołania członkom zespołu ds. sędziów pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Piotr Kruszyński POLSKA polityka

"Sprawa Gorgonowej to był typowy proces poszlakowy"

W ostatnich dniach ukazała się kolejna książka odtwarzająca słynną „sprawę Gorgonowej” z początku XX wieku. Historia guwernantki oskarżonej o zabójstwo córki swego chlebodawcy wciąż fascynuje pisarzy, twórców filmowych, a także badaczy sądownictwa i kryminalistyki. Dlaczego tematyka kryminalna jest tak dla mediów pociągająca? O tym mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Piotr Kruszyński, adwokat i prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo historia Polski Piotr Kruszyński

Prof. Piotr Kruszyński o zwolnieniu warunkowym Tomasza Komendy

- Tomasz Komenda nie został uniewinniony, tylko na razie skorzystał z dobrodziejstwa przedterminowego warunkowego zwolnienia, to zupełnie inna sprawa. Przedterminowe warunkowe zwolnienie polega na tym, że sędzia zwolnił pana Komendę z odbywania reszty kary, pod warunkiem, że będzie przestrzegał porządku prawnego. Teraz dopiero jest otwarta droga do tego, by prokurator złożył wniosek o wznowienie postępowania do Sądu Najwyższego – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy odszkodowanie Piotr Kruszyński zabójstwo

Ostatnia prosta reformy sądownictwa. Spory nie ustają

– Są dwa kluczowe elementy, które czynią ustawę o KRS nie do przyjęcia z punktu widzenia konstytucyjnego - mówił w Trójce sędzia Sławomir Pałka (Krajowa Rada Sądownictwa). - Te przepisy konstytucji są niejasne. Jeśli odwołamy się jednak do wykładni porównawczej, to jednak w wielu krajach jest takie rozwiązanie – stwierdził prof. Piotr Kruszyński (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Piotr Kruszyński krs Beata Michniewicz

"Mamy prawo bronić siebie, swojej rodziny i dobytku"

Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren. Zmianę taką w kwietniu zapowiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. O obronie koniecznej mówił w Polskim Radiu 24 karnista prof. Piotr Kruszyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Piotr Kruszyński przestępczość obrona konieczna

"Prezydent może stosować prawo łaski podczas postępowania"

We wtorek Sąd Najwyższy zajmie się dwoma wnioskami prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o zawieszenie postępowanie kasacyjnego ws. Mariusza Kamińskiego i trzech innych byłych szefów CBA. Chodzi o spór kompetencyjny dotyczący tego, czy Sąd Najwyższy mógł w ogóle sprawą aktu łaski wobec Mariusza Kamińskiego się zajmować. O sprawie Mariusza Kamińskiego oraz o prawie łaski mówili w audycji Debata Poranka karnista i mecenas prof. Piotr Kruszyński i publicyści - Marek Król („wSieci”) Jacek Liziniewicz („Rzeczpospolita”).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Mariusz Kamiński CBA Sąd Najwyższy Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Piotr Kruszyński Marek Król Jacek Liziniewicz

"Losowanie spraw eliminuje podejrzenie stronniczości"

– Ustawa o ustroju sądów powszechnych nie wpływa negatywnie na niezawisłość sędziów – mówił w Gorącym Temacie prof. Piotr Kruszyński, ekspert ds. prawa karnego z Uniwersytetu Warszawskiego. Prezydent podpisał dokument nowelizujący ustrój sądów, zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent reforma sądownictwa Piotr Kruszyński Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro ustawa o ustroju sądów powszechnych

Prof. Piotr Kruszyński: reforma sądownictwa jest konieczna

- Reforma sądownictwa jest konieczna. Nie jestem przekonany, że reforma powinna się zaczynać od góry, czyli od Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Wolałbym, by najpierw uproszczono postępowania przygotowawcze i wprowadzono instytucję tzw. sędziów pokoju – powiedział o reformie sądownictwa w audycji Gorący Temat mecenas prof. Piotr Kruszyński. Gościem programu był także Maciej Chudnkiewicz z tygodnika „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Petru Grzegorz Schetyna sądownictwo Piotr Kruszyński krs PiS

Zadośćuczynienie dla Ryszarda Boguckiego. Komentarze

Warszawski sąd przyznał 264 tys. zł zadośćuczynienia Ryszardowi Boguckiemu, który w 2003 roku trafił do aresztu w związku z zarzutem nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Bogucki domagał się 9 mln zł za to, że 9 lat spędził za kratami ze statusem więźnia niebezpiecznego. O sprawie mówił w programie Gorący Temat Dnia dziennikarz śledczy Krzysztof Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Marek Papała sądownictwo odszkodowanie Piotr Kruszyński