Polskie Radio
Section05
Piotr Wawrzyk

Wybory w Czechach. Triumf populistów, klęska lewicy

Partia czeskiego miliardera Andreja Babiša - ANO - odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Do utworzenia rządu większościowego Akcja Niezadowolonych Obywateli będzie potrzebowała jednak partnerów koalicyjnych. O przetasowaniach na czeskiej scenie politycznej mówili w Polskim Radiu 24 m.in. prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW, korespondent czeskiej telewizji publicznej Česká Televize dr Miroslav Karas, dr Paweł Ukielski (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insight).
Zobacz więcej na temat:  Czechy Praga wybory parlamentarne Beata Płomecka Unia Europejska Paweł Ukielski Piotr Wawrzyk

"Ostra Brama i Cmentarz Orląt nie są symbolami rewizjonizmu"

MSZ Ukrainy uznało za "nieprzyjazny krok" umieszczenie w projektowanym przez MSWiA nowym polskim paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt Lwowskich i wręczyło ambasadorowi Polski w Kijowie Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie. - Nie wszystko co robimy w Polsce musi się wszystkim podobać – powiedział w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Lwów Wilno Litwa MSWiA Piotr Wawrzyk

"Historia kształtuje tożsamość narodu, każdego z nas"

Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii najnowszej. W tym roku obchodzimy jego 73. rocznicę. – Historia kształtuje tożsamość narodu, każdego z nas. Z historii czerpiemy nauki, doświadczenia, pomaga nam kształtować naszą przyszłość – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski polityka historyczna Piotr Wawrzyk

"PiS nie ma wyboru, musi się pogodzić z decyzją prezydenta"

Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. – PiS musi się pogodzić z decyzją prezydenta, nie ma możliwości odrzucenia weta – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Na naszej antenie sprawę komentował również mec. Adam Tomczyński, prawnik, były sędzia.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Krajowa Rada Narodowa PiS Piotr Wawrzyk Andrzej Duda prezydent

"Potrzeba usprawnić pracę sędziów”

Gośćmi Debaty Poranka byli Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie, prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, a także Marek Król, publicysta. Komentatorzy w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmianach w systemie sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Amber Gold Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Piotr Wawrzyk Marek Król

Reforma sądownictwa. Spór ekspertów w Trójce

- W moim przekonaniu władza sądownicza wyalienowała się od władzy ustawodawczej, czego przykładem jest to, że nie była w stanie wyeliminować patologii ze swojego środowiska - mówił na antenie radiowej Trójki prof. Piotr Wawrzyk. - Propozycje, które wnosi PiS, ewidentnie są naruszeniem fundamentalnej zasady trójpodziału władzy, który znakomicie znamy przynajmniej od czasów Monteskiusza - stwierdził dr Tomasz Słupik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Piotr Wawrzyk Beata Michniewicz sąd krs Sąd Najwyższy

"Bez reform w sądownictwie, patologie będą funkcjonowaćę

– Wszystkie partie, które do tej pory rządziły, nie zrobiły nic z patologiami, które miały miejsce w sądownictwie – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Protesty opozycji dotyczące reformy sądownictwa komentował także w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Sąd Najwyższy reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Piotr Wawrzyk Andrzej Anusz

"Michaił Gorbaczow podjął rękawicę i faktycznie mur runął"

12 czerwca 1987 roku podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską, tuż przy murze berlińskim, Ronald Reagan zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych. O przyczynach upadku muru berlińskiego mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mur berliński Ronald Reagan Michaił Gorbaczow ZSRR Niemcy Zachodnie Piotr Wawrzyk komunizm

Ekshumacje ofiar smoleńskich: są kolejne nieprawidłowości

Prokuratura Krajowa potwierdza informacje dziennika "Fakt". Gazeta podała, że w trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego, który był dowódcą Wojsk Specjalnych, znaleziono szczątki czterech innych ofiar katastrofy smoleńskiej. W Debacie Poranka o sprawie mówili prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Waldemar Paruch z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Marek Król, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska ekshumacja Prokuratura Krajowa Piotr Wawrzyk Marek Król Platforma Obywatelska Rosja