Polskie Radio
Section05
Pjongjang

USA gotowe na działania militarne wobec Korei Północnej

Donald Trump wezwał społeczność międzynarodową do izolacji władz w Pjongjangu. Prezydent USA podziękował Hiszpanii za wydalenie ze swego kraju ambasadora Korei Północnej. Skrytykował jednocześnie prezydenta Korei Północnej Kim Dzong Una za jego działania i prowokacyjne wypowiedzi. Dodał, że wolałby rozwiązać problem na drodze dyplomatycznej, ale jest przygotowany na działania militarne. O Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Pjongjang Korea Północna

„Chiny boją się rozwiązania siłowego na Półwyspie Koreańskim”

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwali potępili Koreę Północną za ostatnią próbę jądrową. Stany Zjednoczone wezwały do drastycznego zaostrzenia sankcji wobec Pjongjangu i ostrzegły przed możliwością wojny. Chiny zapewniły, że nie dopuszczą do chaosu na Półwyspie Koreańskim. O postawie Pekinu wobec działań Korei Pn. mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Chiny Kim Dzong Un Xi Jinping Pjongjang

Gorąca Planeta: Prowokacje Korei Północnej

Prezydent Donald Trump ostrzegł Koreę Północną, że wpadnie w duże kłopoty, jeśli podejmie jakiekolwiek działania przeciwko Guam. To właśnie tej wyspie groził reżim w Pjongangu po wysłaniu z niej amerykańskich bombowców strategicznych, które przeleciały nad Półwyspem Koreańskim. W Gorącej Planecie rozmowa z Oskarem Pietrewiczem z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Pjongjang USA Stany Zjednoczone

Korea Północna grozi USA atakiem na wyspę Guam

- Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew". Mimo sprzeciwu Zachodu Pjongjang kontynuuje rozwój programu balistycznego i nuklearnego. O narastającym kryzysie na Półwyspie Koreańskim mówili korespondenci Polskiego Radia Tomasz Sajewicz (Pekin) oraz Marek Wałkuski (Waszyngton).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Korea Północna Waszyngton Biały Dom Pjongjang

Korea Północna. Jak żyją obywatele tego kraju?

Obywatele Korei Północnej żyją w izolacji od reszty świata, poddani wszechogarniającej propagandzie, odcięci od dostępu do informacji i możliwości podróżowania. Ich świat opisuje północnokoreański pisarz ukrywający się pod pseudonimem Bandi, autor książki "Oskarżenie". Zbiór opowiadań udało się przemycić i wydać za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Korea Północna totalitaryzm Pjongjang KULTURA KSIĄŻKA literatura