Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

"Zawróceni z emigracji". Dać Polsce drugą szansę?

Wyjechali z kraju, bo często na rodzinnej ziemi nie widzieli szansy na rozwój i dobrze płatną pracę. Jednak po emigracyjnych doświadczeniach wielu Polaków decyduje się na powrót do ojczyzny. Z czym się spotykają? – Czasami z dużym rozczarowaniem, które popycha ich do kolejnego wyjazdu – powiedziała Malwina Wrotniak, zastępca redaktora naczelnego serwisu Bankier.pl, która przedstawiła szczegóły projektu "Zawróceni z emigracji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polacy za granicą

70. rocznica reemigracji Polaków z Bukowiny do Polski

W tym roku mija 70. rocznica reemigracji części Polaków, których przodkowie osiedlili się na Bukowinie w XVIII i XIX wieku. Z krainy, dziś podzielonej pomiędzy Rumunię i Ukrainę, w latach 1945-1947 wyemigrowało ok. 45. tys. Polaków. Większość z nich osiedliła się w zachodniej części Polski, m.in. w Ziemi Lubuskiej. Z tymi, którzy zdecydowali się zostać w rodzinnych osadach w Bukowinie, rozmawiał Krzysztof Renik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 repatriacje II wojna światowa Rumunia Ukraina Polacy za granicą Bukowina

Komisja Europejska. Na Polaków czekają najniższe stanowiska

Polacy zajmują niewiele ponad 1400 stanowisk w Komisji Europejskiej. KE zatrudnia w sumie ok. 30 tys. urzędników. Procentowo nasi rodacy stanowią więc blisko 5 proc. kadry. O Polakach na europejskim rynku pracy mówili w Polskim Radiu 24 Natalia Matyba (urzędnik w Biurze Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli) i Paweł Stelmaszczyk (urzędnik Dyrekcji Generalnej ds. Transportu i Mobilności Komisji Europejskiej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Bruksela Komisja Europejska legislacja Polacy za granicą praca

IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej

Wystawy, prelekcje, koncerty i spotkania ukazujące tradycje Polaków żyjących na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. W Jarosławiu na Podkarpaciu, w dniach 8-15 września, odbywał się IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. W magazynie „Polacy w Świecie” relacja i podsumowanie wydarzenia, które przypomina i pomaga odkrywać to, co w Kresach najpiękniejsze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kresy Polacy za granicą Nowogródek Adam Mickiewicz

"Odgrażał się, że chce kogoś zabić lub zgwałcić"

Wszyscy członkowie czteroosobowego gangu, który w Rimini na plaży zaatakował polskich turystów, są w rękach włoskiego wymiaru sprawiedliwości. Jako ostatni schwytany został w niedzielę przywódca grupy, 20-letni imigrant z Konga, który otrzymał prawo pobytu we Włoszech ze względów humanitarnych. W Polskim Radiu 24 relacja Piotra Kowalczuka, korespondenta Polskiego Radia w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  Włochy imigranci w Europie przestępczość Polacy za granicą Piotr Kowalczuk

Brutalny gwałt na Polce w Rimini. Nowe ustalenia policji

Włoska policja nadal poszukuje sprawców brutalnego napadu na polskich turystów w Rimini. W nocy z piątku na sobotę czterech napastników,pochodzących przypuszczalnie z północnej Afryki zgwałciło Polkę i dotkliwie pobiło jej partnera. O nowych informacjach ze śledztwa opowiadał w PR24 korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Włochy przestępczość Polacy za granicą Piotr Kowalczuk

Gwałt na Polce we Włoszech. Policja na tropie sprawców

We wtorek zespół z udziałem polskiego prokuratora uda się do włoskiego Rimini, na miejsce napaści na parę polskich turystów. Czterej mężczyźni – pochodzący prawdopodobnie z Afryki Północnej – zgwałcili kobietę i pobili jej męża. W Debacie Poranka rozmowa z publicystami – Łukaszem Zboralskim i Michałem Matysem.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Polacy za granicą Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości przestępczość podróże kryminał imigranci w Europie