Polskie Radio
Section05
Polonia

Jak się żyje Polonii w Rosji?

Pierwsi Polacy zaczęli osiedlać się w Rosji około 400 lat temu. Dzisiaj Rosjanie polskiego pochodzenia coraz chętniej przyznają się do swoich korzeni. Często pielęgnują tradycje swoich dziadków, a zdarza się, że swoje pochodzenie odkrywa 3. i 4. pokolenie. O życiu w Rosji opowiadali w audycji Polacy w świecie Antonina Umińska nauczycielka z Jekaterynburga, Jewgienij Siemionow z Ułan Ude i prof. Cezary Korolenko, psychiatra z Nowosybirska.
Zobacz więcej na temat:  Polonia

Białoruś:Polityka zagraniczna zależy od sytuacji wewnętrznej

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka poinformował, że na Białorusi zatrzymano uzbrojonych ludzi, którzy przygotowywali prowokację. Jak dodał, pieniądze na szkolenie wojskowe „piątej kolumny” docierały na Białoruś przez terytorium Polski i Litwy. O polityce Łukaszenki w kontekście protestów na Białorusi mówił w programie Świat w Południe analityk spraw wschodnich Grzegorz Gromadzki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Aleksander Łukaszenka Białoruś Polonia Rosja terroryzm Państwo Islamskie Londyn

Teatr Polski w Toronto ma już ponad 25 lat

Powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Teatr Polski w Toronto wyprodukował ponad 100 spektakli i odbył  248 podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. W ubiegłym roku instytucja obchodziła 25-lecie istnienia. W audycji "Polacy w świecie" rozmowa o dorobku teatru i najważniejszych momentach w jego dziejach.
Zobacz więcej na temat:  Toronto Kambodża Polonia

Teatr Fantazja. "Łączy nas wspólna pasja"

W tym roku przypada 15-lecie założenia Polskiego Teatru Dramatycznego Fantazja, który jest jedyną tego typu instytucją w Sydney. Dzięki współpracy scenografów, muzyków i reżyserów filmowych w profesjonalny sposób pielęgnuje i promuje polską kulturę w Australii. O pomyśle na jego powstanie, a także o sposobie, w jaki funkcjonuje mówiła Joanna Borkowska Surucić, dyrektor artystyczny i reżyser sztuk teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Polonia Australia USA