Polskie Radio
Section05
Polonia

Dzień Polaków w Kazachstanie

Plenerowym koncertem w centrum Astany, stolicy Kazachstanu, zakończył się Dzień Polaków w tym kraju. Był imprezą towarzyszącą wystawie światowej EXPO 2017. W wydarzeniu wzięła udział polska delegacja parlamentarno-rządowa pod przewodnictwem wicemarszałek Senatu Marii Koc. Więcej na temat obchodów tej uroczystości mówiliśmy w audycji „Polacy w świecie”.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Polonia Kazachstan Expo 2017 Astana Anna Maria Anders

Białystok nie tylko na Podlasiu. Historia Polaków na dalekiej Syberii

Katorgi, łagry, czy przymusowe osiedlenia. Z tym najczęściej Polakom kojarzy się Syberia. Jednak wielu z naszych przodków wybrało się tam dobrowolnie, by na niezmierzonych połaciach ziemi zajmować się rolnictwem. Jedna z grup osiedleńców założyła wieś, którą nazwali Białystok. W audycji "Polacy w świecie" przedstawiliśmy losy miejscowości oraz jej mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Syberia Białystok

"Emigracja ambicji". Edyta Hołdyńska śladami polskich emigrantów

Osiem różnych historii, motywów i życiowych wyborów, które są przykładem decyzji milionów Polaków szukających swojego szczęścia za granicą. Edyta Hołdyńska, dziennikarka tygodnika "Do Rzeczy", w swojej najnowszej książce "Emigracja ambicji" przedstawiła losy osób, które emigrację wybrały jako swój sposób na życie. – Długotrwały wyjazd nigdy nie jest łatwą decyzją. Wiąże się ona też z wieloma wyrzeczeniami – powiedziała autorka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja Wielka Brytania Polonia

Protest głodowy ws. praw mniejszości polskiej w Niemczech

Zdaniem mec. Stefana Hambury niemiecko-polski traktat o dobrym sąsiedztwie, zawarty w 1991 roku niesprawiedliwie reguluje status naszych rodaków w Niemczech. Rozpoczął głodówkę, która ma za zadanie zwrócić uwagę niemieckiego rządu na tę sprawę. Prawnik, który od lat zabiega, aby prawa Polaków były respektowane i usankcjonowane w Niemczech, opowiedział o swojej akcji na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy mniejszości narodowe Polonia Polacy za granicą