Polskie Radio
Section05
Polonia

"Angole" Ewy Winnickiej, czyli polski sen o życiowym spełnieniu

Dla jednych współczesne Eldorado, w którym można dobrze zarobić i osiągnąć kolejne szczeble na ścieżce kariery, dla drugich miejsce, gdzie zetknęli się z wielkim poczuciem rozczarowania, poniżenia i niemalże niewolniczym traktowaniem. Wyspy Brytyjskie w ostatnich latach stały się przystanią dla setek tysięcy Polaków. Jak naprawdę wygląda życie naszych rodaków na emigracji?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigracja Wielka Brytania Polonia

Nowelizacja ustawy o repatriacji: łatwiej wrócić do Polski

Nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów, m.in. do 25 tys. zł na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz ustanowienie pełnomocnika rządu ds. repatriacji i Rady ds. Repatriacji. Oto główne założenia uchwalonej nowelizacji ustawy o repatriacji. Większość zmian zacznie obowiązywać już od 1 maja 2017 roku. O pomocy przeznaczonej dla repatriantów i ich potomków mówili w Polskim Radiu 24: Karol Darmoros dziennikarz IAR, Piotr Pogorzelski, wysłannik Polskiego Radia do Irkucka oraz Jan Pachlowski z Chicago.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja Kazachstan Polonia Polonia w USA Chicago Senat repatriacje

Jak się żyje Polonii w Rosji?

Pierwsi Polacy zaczęli osiedlać się w Rosji około 400 lat temu. Dzisiaj Rosjanie polskiego pochodzenia coraz chętniej przyznają się do swoich korzeni. Często pielęgnują tradycje swoich dziadków, a zdarza się, że swoje pochodzenie odkrywa 3. i 4. pokolenie. O życiu w Rosji opowiadali w audycji Polacy w świecie Antonina Umińska nauczycielka z Jekaterynburga, Jewgienij Siemionow z Ułan Ude i prof. Cezary Korolenko, psychiatra z Nowosybirska.
Zobacz więcej na temat:  Polonia

Białoruś:Polityka zagraniczna zależy od sytuacji wewnętrznej

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka poinformował, że na Białorusi zatrzymano uzbrojonych ludzi, którzy przygotowywali prowokację. Jak dodał, pieniądze na szkolenie wojskowe „piątej kolumny” docierały na Białoruś przez terytorium Polski i Litwy. O polityce Łukaszenki w kontekście protestów na Białorusi mówił w programie Świat w Południe analityk spraw wschodnich Grzegorz Gromadzki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Aleksander Łukaszenka Białoruś Polonia Rosja terroryzm Państwo Islamskie Londyn