Polskie Radio
Section05
Polonia

Dzień otwartej granicy na przejściu Malhowice - Niżankowice

Ponad sto osób przekroczyło 7 października granicę polsko-ukraińską w Malhowicach koło Przemyśla. Umożliwił im to coroczny dzień otwartej granicy między Malhowicami a Niżankowicami na Ukrainie. Grupę stanowili pielgrzymi, którzy wzięli udział w uroczystościach odpustowych w rzymskokatolickim Sanktuarium Matki Bożej Opatrzności w Niżankowicach. Relację z tego wydarzenia w audycji "Polacy w Świecie" przygotowała Iwona Piętak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Kresy Polonia

Mateusz Morawiecki do Polonii w USA: wracajcie do kraju

Spotkania z biznesmenami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej - to główne punkty wizyty wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Potrwa ona do soboty, a obejmuje pobyt w Chicago, Waszyngtonie i Nowym Jorku. W PR24 o wizycie wicepremiera w USA opowiadał amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki USA Polonia w USA Polonia Jan Pachlowski

Ukraina: 500-lecia parafii rzymsko-katolickiej w Sokalu

W Sokalu na Ukrainie odbyły się uroczystości odpustowe w kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Michała Archanioła połączone z obchodami jubileuszu 500-lecia parafii. W wydarzeniu wzięła udział liczna grupa pielgrzymów z Polski, wśród których byli potomkowie dawnych mieszkańców Sokala. W audycji Polacy w Świecie pątnicy opowiedzieli m.in. o tym, dlaczego wzięli udział w obchodach.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Kościół katolicki Polonia ZSRR

"Zawróceni z emigracji". Dać Polsce drugą szansę?

Wyjechali z kraju, bo często na rodzinnej ziemi nie widzieli szansy na rozwój i dobrze płatną pracę. Jednak po emigracyjnych doświadczeniach wielu Polaków decyduje się na powrót do ojczyzny. Z czym się spotykają? – Czasami z dużym rozczarowaniem, które popycha ich do kolejnego wyjazdu – powiedziała Malwina Wrotniak, zastępca redaktora naczelnego serwisu Bankier.pl, która przedstawiła szczegóły projektu "Zawróceni z emigracji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polacy za granicą

Wizerunek i promocja Polski na świecie. Wicepremier w USA

Wicepremier Piotr Gliński dziękował w czwartek w Nowym Jorku uczestnikom Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie za działalność służącą wizerunkowi i promocji Polski na świecie. Zapewnił, że rząd RP będzie ją wspierał i rozwijał. Tegoroczna konferencja, po raz pierwszy zorganizowana poza Europą, przebiega pod hasłem "Wychodźstwo na rzecz niepodległości Polski w latach 1914-1920".   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Piotr Gliński USA KULTURA Polonia

Wlk. Bryt: Polakom zakazano mówić po polsku. "Dyskryminacja"

MSZ nazywa wprowadzenie zakazu mówienia po polsku w zakładzie pracy w Wielkiej Brytanii "pośrednią dyskryminacją".  Taki zakaz wprowadziło w tym miesiącu kierownictwo jednego z oddziałów Vision Express w hrabstwie Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii - wynika z informacji do których dotarł resort. Informacje komentowała w PR24 wicemarszałek Senatu. - Nie można zabronić człowiekowi posługiwania się jego językiem ojczystym w innym kraju. To dyskryminacja – powiedziała Maria Koc. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Niemcy Wielka Brytania Senat Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Administracja amerykańska zrobiła ukłon w stronę Dudy"

Dobiega końca wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Prezydent wziął udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, spotkał się też z amerykańskimi biznesmenami i Polonią. Wizytę prezydenta w Stanach Zjednoczonych podsumował w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda USA Polonia Polonia w USA Stany Zjednoczone prezydent