Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Zamachy terrorystyczne w Hiszpanii. Są zabici i ranni

Dwa zamachy terrorystyczne wstrząsnęły Hiszpanią. W czwartek po południu rozpędzona furgonetka wjechała w tłum ludzi w Barcelonie. W piątek nad ranem inna furgonetka wjechała w grupę osób w kurorcie Cambrils. Rannych zostało 7 osób, w tym policjant. Policjanci zastrzelili pięciu terrorystów, którzy chcieli powtórzyć atak z Barcelony. Agresorzy mieli przy sobie atrapy materiałów wybuchowych. Wcześniej w stolicy Katalonii zginęło co najmniej 14 osób, a 100 zostało rannych. O ataku mówili w Polskim Radiu 24 płk Piotr Wroński i dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Barcelona Hiszpania terroryzm zamachy w Hiszpanii pr24

"Terroryści dopasowują się do realiów"

Minister spraw wewnętrznych Katalonii poinformował, że w zamachu w Barcelonie zginęło 13 osób, a około 50 zostało rannych. Podkreślił, że są to wstępne dane ponieważ wielu rannych odniosło ciężkie obrażenia. W tłum ludzi w centrum miasta wjechała furgonetka. Jej kierowca uciekł. O ataku w audycji Świat w Powiększeniu mówiła dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Barcelona terroryzm Hiszpania zamachy w Hiszpanii pr24

Kulisy Spraw: karuzele VAT-owskie

Według danych Ministerstwa Finansów w latach 2007-2015 Skarb Państwa stracił przez wyłudzenia VAT ok. 200-250 mld złotych. Wicepremier Mateusz Morawiecki chce powołania komisji śledczej w tej sprawie. Pomysł popiera m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O karuzelach VAT-owskich w audycji Kulisy Spraw mówił dr Damian Tokarczyk z kancelarii adwokackiej Raczkowski-Paruch.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 vat podatki Mateusz Morawiecki

Debata Dnia: czy Polska powinna dochodzić reparacji od Niemiec?

– MSZ, tak jak większość Polaków, chciałby, żeby Polsce zadośćuczyniono za straty poniesione w czasie II wojny światowej – powiedział w czwartek szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. – Pozostaje tylko pytanie, jak to zrobić i kiedy - dodał. O kwestii reparacji rozmawiali goście Debaty Dnia: Roman Imielski (Gazeta Wyborcza) i Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Posłanki Nowoczesnej znakiem rozpoznawczym"

- Katarzyna Lubnauer i Kamila Gasiuk-Pihowicz są świetne w swoich obszarach, merytoryczne. Posłanki Nowoczesnej stały się pewną marką i znakiem rozpoznawalnym w polskiej polityce, ale do tej polityki dobrał nas Ryszard Petru – mówiła Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej. Odniosła się także do sondaży i koalicji, do których mogłoby przystąpić jej ugrupowanie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna Ryszard Petru Paulina Hennig-Kloska Katarzyna Lubnauer Kamila Gasiuk-Pihowicz

Młodzi w Europie chcą zarabiać więcej

Trwa kampania na rzecz wzrostu płac w Europie. Prowadzi ją Europejska Konfederacja Związków Zawodowych oraz organizacje przy niej afiliowane. Młodzi podkreślają, że zarabiają zbyt mało, a pracują zbyt dużo, co jest między innymi przyczyną opóźnienia decyzji o założeniu rodziny. O wynagradzaniu młodych w audycji Kapitał i Praca mówili Mateusz Szymański (NSZZ "Solidarność”) i Wioletta Żukowska-Czaplicka (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Zmienia się stosunek krajów UE do migrantów"

Organizacje pozarządowe, m.in. Lekarze Bez Granic i Save The Children, zawiesiły w ostatnich dniach operacje ratowania tonących łodzi z migrantami zmierzającymi z Libii do Włoch. Powodem jest rosnące ryzyko dla załóg. Libijska straż przybrzeżna strzela bowiem do statków ratunkowych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigracja migracja uchodźcy Włochy

Tysiące wiernych na Jasnej Górze. Święto Wniebowzięcia NMP

Z udziałem ponad 100 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się we wtorek uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W homilii abp Wacław Depo wezwał do obrony życia, pytał też o sens życia, patriotyzm i gotowość daru z siebie dzisiejszego pokolenia Polaków. Uroczystości z Częstochowy relacjonuje w Polskim Radiu 24 reporter Mariusz Pieśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jasna Góra Częstochowa pielgrzymka

Święto narodowe: wielka defilada wojskowa w stolicy

Wojsko obchodzi swoje święto. Ustanowiono je na pamiątkę wygranej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Świąteczny czas to dla żołnierzy okazja do zaprezentowania wyposażenia, nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia. O wyposażeniu polskiej armii w Polskim Radiu 24 mówił Jacek Matuszak z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 święto wojska polskiego pr24 wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej

Matka Boża błogosławi Polsce

15 sierpnia, katolicy z całego świata obchodzą Święto Wniebowzięcia Matki Bożej upamiętniające wniebowzięcie Marii Dziewicy, które zakończyło jej ziemskie życie. To jedno z największych świąt kościoła katolickiego mające szczególne miejsce w polskiej tradycji. O znaczeniu i tajemnicy tego wydarzenia mówili w Polskim Radiu 24: ks. Roman Bogacz z papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, o. Bernard Alter, benedyktyn i ks. Grzegorz Kurp, rzecznik warszawskiej prowincji pallotynów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katolicyzm