Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Wielotysięczny protest w Kijowie na rzecz reform

Tysiące Ukraińców demonstrowały we wtorek w Kijowie, domagając się reform politycznych, w tym zniesienia immunitetu parlamentarzystów, wprowadzenia sądów antykorupcyjnych i zmian w prawie wyborczym. O protestach mówili w audycji Spojrzenie na Wschód byli wiceministrowie spraw zagranicznych ds. wschodnich: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (była ambasador w Rosji) i dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Sondaż dotyczący reformy edukacji. Sprzeczne odpowiedzi

Przez ostatni rok nieznacznie wzrosło niezadowolenie dotyczące reformy szkolnictwa. W 2016 roku, jeszcze przed zmianami w systemie edukacji, negatywnie o sprawie wypowiadało się 33 procent badanych. Dziś ten odsetek wzrósł do 37 procent. Z drugiej strony, z sondażu zrealizowanego dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wynika że większość Polaków pozytywnie ocenia np. przywrócenie ośmioletniej podstawówki. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Piotrem Mikiewiczem z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja reforma szkolnictwa szkoła

O co chodzi w nowej ustawie o broni?

Posłowie Kukiz’15 przygotowali poprawki do własnego projektu ustawy o dostępie do broni. Zakładają one m.in. obowiązkowe badania psychiatryczne dla osób ubiegających się o dostęp oraz uprawnienia organów państwowych, np. policji, do przeprowadzania kontroli u posiadających broń. O liberalizacji dostępu do broni mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Jarosław Lewandowski (Ruch Obywatelski Miłośników Broni) i Grzegorz Duszyński (Firearms United).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń

Reprywatyzacja. "Lokatorzy często wyręczali urząd miasta"

– Dobrze, że w pracach komisji weryfikacyjnej uczestniczą poszkodowani lokatorzy reprywatyzowanych kamienic – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mencwel (Miasto jest Nasze). Komisja weryfikacyjna w środę zajmuje się zwrotem nieruchomości przy ul. Nowogrodzkiej 6a. To kolejny adres, który został przejęty wraz z lokatorami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz

Eksperci o rynku pracy. Dane GUS są "bardzo pozytywne"

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4473,06 zł, co oznacza, że licząc rok do roku wzrosło o 6 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w ujęciu rocznym wzrosło natomiast o 4,5 proc. W Polskim Radiu 24 komentarz Macieja Jędrzejaka, ekonomisty, Pawła Pelca, radcy prawnego i Bartłomieja Godusławskiego z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy płace bezrobocie gus

Na czym polega sukces notowań PiS-u?

– Sukces notowań PiS-u polega na doskonałym wyczuwaniu nastrojów społecznych i przejmowaniu spraw, które nurtują i bulwersują Polaków – oceniał w Debacie Poranka Michał Matys, publicysta. W Polskim Radiu 24 o poparciu dla partii politycznych – w kontekście afery reprywatyzacyjnej – mówił również Adrian Stankowski z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Sejm sondaż sondaże

"Hanna Gronkiewicz-Waltz jest to winna wyborcom"

– Hanna Gronkiewicz-Waltz nie została wybrana urząd prezydenta Warszawy przez PO ani przez PiS, a przez mieszkańców miasta. Teraz warszawiacy mogą na własne oczy zobaczyć, jak ich okradano w kontekście reprywatyzacji – mówiła w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hanna Gronkiewicz-Waltz Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja Warszawa Kraków Kukiz'15

"Polska na pierwszym miejscu w UE w walce z ubóstwem"

– Według informacji Eurostatu Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej w walce z ubóstwem. To wcale nie znaczy, że pokonaliśmy ubóstwo. Pewna skala tego zjawiska ciągle jest - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej, zwołanej w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. O walce z ubóstwem mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Elżbieta Rafalska bezrobocie płace program 500+

"Europa nie ma ochoty, by Ankara była członkiem UE"

– Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa europejskiego – mówił po spotkaniu z Tayyipem Recepem Erdoganem prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Jackiem Raubo, ekspertem z Defence24.pl, Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych. dr. Adamem Balcerem z Uniwersytetu Warszawskiego oraz relacje Ewy Wasążnik (PR24) i Karola Surówki (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Recep Tayyip Erdogan Turcja Unia Europejska prezydent Adam Balcer NATO

Kto zabił księdza Popiełuszkę? "Tropy wiodą do kontrwywiadu"

– Obecne śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej prowadzone jest już 15 lat. Nie znam przypadku, by tak długo trwające postępowanie przyniosło rezultaty, doprowadziło do ustalenia faktycznej wersji zdarzeń i wskazania winnych– mówił w Kulisach Spraw dr Leszek Pietrzak. Historyk w Polskim Radiu 24 odniósł się do dochodzenia ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko IPN Kulisy Spraw historia Polski komunizm

"Spór między prezydentem a PiS będzie wygaszony"

Spotkanie Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odbędzie się w piątek, w godzinach popołudniowych. Poinformował o tym szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski. W Debacie Dnia komentarz dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. Daszyńskiego i Aleksandra Majewskiego z portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Andrzej Duda prezydent Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

"Żadna władza nie potrafiła sobie poradzić z reprywatyzacją"

– Wierzę, że Hanna Gronkiewicz-Waltz da się przekonać i podzieli się z komisją weryfikacyjną swoją wiedzą i przemyśleniami na temat tego, dlaczego doszło do „dzikiej” reprywatyzacji – mówił w Rozmowie PR24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Gościem programu była także Justyna Samolińska z partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hanna Gronkiewicz-Waltz Paweł Rabiej Nowoczesna partia Razem Warszawa reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna