Polskie Radio
Section05
Polskie Radio 24

Patryk Jaki zaprasza prezydent Warszawy. Komentarze

Niech pani prezydent Gronkiewicz-Waltz razem z zarządem PO zaproponuje termin, kiedy chce stawić się przed komisją weryfikacyjną. My ten termin przyjmiemy – powiedział w odpowiedzi na słowa prezydent Warszawy przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z Do Rzeczy i Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hanna Gronkiewicz-Waltz Patryk Jaki Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna dzika reprywatyzacja Warszawa

"Modlin może przyjąć znaczną część ruchu z lotniska Chopina"

Lotnisko Modlin planuje inwestycje w zwiększenie przepustowości do 7-8 mln pasażerów i remont drogi kołowania. Łączne koszty to 60 mln zł. Na razie nie wiadomo, jak je sfinansuje. Z kolei Lotnisko Chopina położone jest blisko centrum miasta, co ogranicza jego możliwości rozbudowy. To jeden z argumentów za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w gminie Baranów, około 40 km od Warszawy. O sytuacji lotnisk regionalnych mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Chorzewski, pełniący obowiązki prezesa Lotniska Modlin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 centralny port komunikacyjny lotnictwo transport lotnisko w Modlinie port lotniczy Baranów

"Kurz wypowiada się przeciwko ideom Europy dwóch prędkości”

- Do tej pory Austria była naszym sojusznikiem, choć w ograniczonym zakresie, ponieważ reagowała na kwestię migrantów najbardziej podobnie do państw Wyszehradu – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Piotr Skwieciński (Sieci). O tym, co dla Polski i regionu może oznaczać zwycięstwo Sebastiana Kurza i jak zarysowują się kontury nowej Europy Środkowej po wyborach w Austrii, mówił także Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Austria Unia Europejska Piotr Skwieciński wybory parlamentarne

"Należy rozpocząć debatę nad finansowaniem służby zdrowia"

Przedstawiciele związków zawodowych działających w służbie zdrowia zdecydowali, że protest lekarzy rezydentów przekształcony zostanie w protest Porozumienia Zawodów Medycznych. Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół, który ma zająć się wzrostem finansowania służby zdrowia. O proteście Porozumienia Zawodów Medycznych mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz protest służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia

Chiny: Xi Jinping zwiększa władzę na zjeździe Partii Komunistycznej

Rozpoczynający się w środę w Pekinie XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin dodatkowo umocni władzę prezydenta Xi Jinpinga, który przez kolejne pięć lat będzie jeszcze bardziej zacieśniał kontrolę nad partią i obywatelami – oceniają eksperci. O zjeździe KPCh mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny Xi Jinping

Reforma sądownictwa: "Obie strony szukają porozumienia"

„Przyjęliśmy właściwie wszystkie postulaty prezydenta ws. reformy sądownictwa” – poinformował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Obawiam się, że nie zbliżamy się do finału – stwierdził w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z portalu Jagielloński24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Trybunał Stanu Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24

Prezydent Turcji Recep Erdogan z wizytą w Polsce

Kwestie bezpieczeństwa, współpraca w ramach NATO, relacje Turcji z Unią Europejską - to główne tematy rozmów prezydenta tego kraju w Polsce. Recep Tayyip Erdogan złoży w Warszawie oficjalną wizytę. Zostanie przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło. Będzie rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. O wizycie prezydenta Turcji w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 turkolog Władysław Chilmon.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Recep Tayyip Erdogan Turcja prezydent

Komisja Europejska wzmacnia ochronę danych osobowych

Rozporządzenie e-privacy, nad którym pracuje obecnie Komisja Europejska, zakłada zmiany w standardzie ochrony danych osobowych. Pomimo zastrzeżeń branży internetowej, komisja proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących gromadzenia i przetwarzania danych osobowych użytkowników sieci. O e-privacy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Paweł Budrewicz, Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Marek Kłoczko (KIG) i dr Maciej Kawecki (Ministerstwo Cyfryzacji).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 finanse publiczne Komisja Europejska dane osobowe GIODO

Sondaż: "Uciekają wyborcy od strony liberalnej"

W październiku na PiS zagłosowałoby 41 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach; PO otrzymałaby 18 proc. poparcie, Kukiz'15 - 8 proc., SLD - 7 proc.; Nowoczesna i PSL otrzymałyby po 5 proc. poparcia - wynika z sondażu Kantar Public. O sondażach mówili w audycji Debata Poranka publicysta Marek Król, Agaton Koziński („Polska The Times”) artysta-plastyk Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Sejm partie polityczne POLSKA

Zbliża się 33. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Był kapelanem Służby Zdrowia i warszawskiej „Solidarności” i poświęcał się posłudze osobom prześladowanym przez komunistyczny reżim,  O bł. ks. Jerzym Popiełuszce mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Grzybowska, dyrektorka Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko stan wojenny PRL

„Rosji zależy na podsycaniu kryzysu migracyjnego”

- Federacji Rosyjskiej zależy na niepokoju w Europie i na tym, by podsycać kryzys migracyjny, by Europa była zajęta sobą i nie patrzyła w stronę wschodniej flanki NATO – powiedział w audycji 24 Pytania szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła z PiS. Gość mówił także m.in. o wydaleniu z Polski na wniosek ABW Rosjanina Dmitryia K.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Zapad 2017 ABW Marek Opioła Prawo i Sprawiedliwość Władimir Putin Kreml

"Identyfikacja agentów wpływu nie jest trudna"

– Wydalony z Polski Rosjanin nie szpiegował (…), a pomagał w rosyjskiej wojnie informacyjnej, wymierzonej w nasz kraj. Starał się rozpowszechniać tezy kreowane przez Moskwę – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie odniósł się do niedawnych informacji o wydaleniu z Polski, na wniosek Agencji Bezpieczeństw Wewnętrznego, Dmitrija K.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW