Polskie Radio
Section05
Powązki

Będzie dekomunizacja Powązek? „Jest konieczność takich działań”

Od 1 września 2016 roku w Polsce obowiązuje ustawa dekomunizacyjna. Sukcesywnie likwiduje się nazwy ulic i pomniki osób, związanych z reżimem komunistycznym. W ostatnim czasie pojawiła się również inicjatywa, w myśl której dekomunizacji powinny podlegać również cmentarze. Sprawą zajął się reporter Polskiego Radia 24, Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm Powązki Warszawa dekomunizacja IPN Bolesław Bierut

"Komunistom nie udało się ukryć szczątków bohaterów"

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie odbyła się uroczystość pożegnania szczątków ofiar komunistycznego reżimu, które odnaleziono w kwaterze Ł, tak zwanej „Łączce”. – Uroczystość była efektem walki, by szczątki bohaterów były wydobyte z ziemi i przeniesione. Pogrzeb odbędzie się po identyfikacji ofiar – powiedziała w audycji Historia Na Dziś Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji Łączka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łączka Powązki Żołnierze Wyklęci IPN historia Polski komunizm Warszawa Tadeusz Płużański

"Chciałbym żeby Mauzoleum Wyklętych powstało na Łączce"

W poniedziałek z „Łączki” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Przeniesiono je na Cmentarz Północny. Zostały odnalezione przez IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych na tak zwanej „Łączce”. Uroczystość relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Łączka PRL UB Żołnierze Wyklęci IPN Krzysztof Szwagrzyk Powązki

"Wierzę, że szczątki rtm. Pileckiego zostaną odnalezione"

Zakończyły się prace poszukiwawcze szczątków polskich bohaterów – ofiar zbrodni komunistycznej – w Kwaterze Ł i ŁII na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Od 18 kwietnia wolontariusze i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wydobywali tam szczątki polskich żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim. W poniedziałek w południe odbędzie się uroczyste wyprowadzenie wydobytych szczątków z Cmentarza Powązkowskiego na Cmentarz Północny. Relację przygotowała Ewa Tylus.
Zobacz więcej na temat:  Łączka Powązki historia Polski komunizm Witold Pilecki IPN Warszawa Żołnierze Wyklęci POLSKA

"Łączka". Wydobyto szczątki wszystkich ofiar

Sobota była ostatnim dniem prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Poinformował o tym wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk. Od 18 kwietnia IPN poszukiwał tam szczątków ofiar komunizmu. O wynikach przeprowadzonych prac mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg, zastępca Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Łączka Powązki PRL

"Spodziewamy się odnaleźć szczątki naszych bohaterów"

Poszukiwania ofiar komunizmu prowadzone przez IPN na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach zakończą się pod koniec przyszłego tygodnia. Obecnie trwają końcowe prace przy murze cmentarnym, gdzie dokonywano m.in. pochówków sanitarnych. O pracach na Powązkach mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łączka Powązki IPN historia Polski komunizm HISTORIA