Polskie Radio
Section05
Rada Europy

„Słowa Fransa Timmermansa to próba zastraszenia Polski”

- To ewidentna próba pewnego szantażu medialnego, która wcale nie oznacza, że jakiekolwiek sankcje wobec Polski są możliwe – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Gość odniósł się w ten sposób do słów wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na temat ewentualnego rozpoczęcia procedury przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Frans Timmermans Unia Europejska Komisja Europejska Bruksela Rada Europy Prawo i Sprawiedliwość

"W Turcji nie ma warunków do przeprowadzenia referendum"

Według wstępnych wyników tureckiej komisji wyborczej, w plebiscycie 51,4 procentami głosów zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny. Tymczasem wspólna misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Rady Europy uznała, że procedury zastosowane w kampanii i podczas tureckiego referendum nie spełniały międzynarodowych standardów. O nieprawidłowościach jakie mogły nastąpić podczas głosowania mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja OBWE Rada Europy Karol Wasilewski Partia Pracujących Kurdystanu

Donald Tusk nadal szefem RE. Komentarz europeisty

– Polska chciała pokazać, że jest silnym pomiotem, który ma swoją wizję UE – tak o postawie rządu Beaty Szydło w kwestii wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej mówił dr Kamil Zajączkowski, europeista. Warszawa była jedyną stolicą, która zagłosowała przeciwko byłemu szefowi polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Rada Europy Donald Tusk Unia Europejska Platforma Obywatelska Jacek Saryusz-Wolski Beata Szydło Komisja Europejska

Wybór szefa RE i Europa dwóch prędkości. Trwa szczyt UE

Wybór szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję i dyskusja ws. przyszłości UE to główne tematy unijnego szczytu w Brukseli. Spotkanie przywódców odbywa się za zamkniętymi drzwiami. O wyborze szefa RE a także przyszłości Unii Europejskiej mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Rada Europy Unia Europejska Donald Tusk Bruksela Jacek Saryusz-Wolski

"Saryusz-Wolski znakomitym kandydatem na szefa RE"

– Nikt się nie powinien dziwić temu, że polski rząd na razie nie udziela poparcia Donaldowi Tuskowi w staraniach o drugą kadencję na fotelu szefa Rady Europejskiej – komentował w Rozmowie PR24 Jarosław Gowin, wicepremier. Polityk na naszej antenie mówił również o tym, czy Jacek Saryusz-Wolski przejdzie z PO do PiS-u lub Polski Razem.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jacek Saryusz-Wolski Donald Tusk Rada Europy Rada Europejska POLSKA

Jarosław Kaczyński odwiedza kolejne polskie miasta

Przedwyborczy objazd kraju przez Jarosława Kaczyńskiego, polityczna przyszłość Donalda Tuska, znaki zapytania dotyczące polityki zagranicznej Donalda Trumpa. Oto główne tematy, które skomentowali goście audycji „Podsumowanie Dnia” w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Krzysztof Grzybowski Jakub Kukla Beata Szydło rząd Beaty Szydło Donald Trump USA Donald Tusk Rada Europy Jarosław Kaczyński ordynacja wyborcza Marek Brzeziński Jarosław Guzy

Apel opozycji? "Problemy wewnętrzne rozwiązujmy w kraju"

Gościem Polskiego Radia 24 była Andżelika Możdżanowska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego. Polityk na naszej antenie odniosła się m.in. do kwestii oświadczenia przygotowanego przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną, które miało być "wspólnym apelem opozycji" ws. sytuacji w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Nowoczesna Kukiz'15 PSL Andżelika Możdżanowska Komitet Obrony Demokracji Mateusz Kijowski Rada Europy Parlament Europejski

Wspólny apel opozycji? „To nie jest dokument PO"

Według portalu DoRzeczy.pl 16 grudnia, gdy zaczynał się protest w Sejmie, posłowie PO i Nowoczesnej mieli przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym "wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji, w związku z sytuacją w Polsce". DoRzeczy.pl powołuje się na wypowiedzi posłów PSL i klubu Kukiz'15. O wspólnym apelu opozycji mówił w audycji Rozmowa PR 24 Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Platforma Obywatelska Nowoczesna Marcin Święcicki sejm pr24 Sejm protest Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Kukiz'15 PSL Rada Europy