Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Rosja ćwiczy "finalny show" podczas manewrów Zapad?

Rosja zajęła Krym, po czym zaczęła operację w Donbasie. By uniknąć dyskusji o bezprawnej aneksji, obecnie straszy użyciem broni atomowej. Ten sam scenariusz może zastosować i do innych terytoriów, które planowałaby zająć – uważa amerykański ekspert z Fundacji Potomac dr Phillip A. Petersen. Rozmówca portalu PolskieRadio.pl mówi, że politycy Zachodu powinni ostrzec Rosję, że każda jej agresja spotka się z ostrą odpowiedzią i występować w obronie Ukrainy i Białorusi.  
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD ŚWIAT Zapad 2017 USA NATO wojsko Krym Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Donbas Stany Zjednoczone

Na Białoruś przybyli zagraniczni obserwatorzy manewrów Zapad

Władze w Mińsku skierowały zaproszenia do przedstawicieli Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Norwegii. - Do Mińska przyjechało dzisiaj po dwóch przedstawicieli z każdego z tych państw – powiedział na wieczornym briefingu podsumowującym kolejny dzień manewrów rzecznik prasowy ministerstwa obrony Białorusi Uładzimir Makarau.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Zapad 2017 Rosja ŚWIAT

Wystawa "kronikarza Rzeczpospolitej Obojga Narodów"

Kolekcję 110 prac Napoleona Ordy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie otwarto w Narodowym Muzeum Sztuki Białorusi w Mińsku. To największa wystawa prac Napoleona Ordy poza granicami Polski. Malarz stworzył setki prac, ukazujących rzeczywistość Rzeczpospolitej Obojga Narodów. - Dzięki niemu wiemy, jak wyglądały ówczesne pałace, majątki, rezydencje szlacheckie i życie prostych ludzi - mówił ambasador RP w Mińsku, Konrad Pawlik.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Raport Białoruś KULTURA

NASZ WYWIAD Nie tylko Zapad. "Rosja ćwiczy coraz częściej na Białorusi"

Ćwiczenia z wykorzystaniem bardzo licznych oddziałów na terytorium Białorusi zdecydowanie powinny być rozpatrywane jako manewry agresywne, jako ćwiczenie ofensywy. Myślę, że wojskowi zdają sobie z tego sprawę. Są zagrożeniem dla niepodległości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio.pl były wiceszef MSZ Białorusi, dysydent Andrej Sannikau.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Ukraina NASZ WYWIAD Rosja Zapad 2017