Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

Łukaszenka chce współpracy z UE ws. rozwoju regionalnego

Białoruś jest zainteresowana współpracą z UE w zakresie rozwoju regionalnego - zadeklarował we wtorek białoruski Aleksander Łukaszenka na spotkaniu z szefem Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkulą w Mińsku. Markku Markkula napisała na Twitterze, że mówił w Mińsku o demokracji, rządach prawa, wolnościach, jako warunkach koniecznych gospodarczego rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś UE

Białorusini też byli w armii Andersa. Spotkanie w Mińsku

W trakcie spotkania, na które przyszło około 100 osób, pokazano film dokumentalny "Długa droga do domu", poświęcony bitwie pod Monte Cassino. Białoruski historyk Ihar Mielnikau zaprezentował też dwie swoje nowe książki. Jedna z nich "Odyseja Poleszuka" - opowiada historię mieszkańca Polesia, który przeszedł cały szlak bojowy z armią generała Andersa.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Monte Cassino ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS Mińsk: działacz głoduje 14 dni w celi, brak z nim kontaktu

Działacz prodemokratyczny Wiaczesław Siwczyk został skazany na areszt 4 maja i już wtedy ogłosił protest głodowy. Nie wiadomo obecnie, w jakim jest stanie. Bliscy boją się, że mógł zostać pobity i dlatego nie może zobaczyć się z nim nawet adwokat. - Bardzo niepokoimy się o jego los, nie ma z nim kontaktu - powiedział portalowi PolskieRadio.pl syn opozycjonisty, Witaut Siwczyk. To nie jedyny przypadek w ostatnim, gdy złe traktowanie opozycjonistów na Białorusi wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla ich życia. Represje wzmogły się w ostatnim czasie, wzrosła liczba aresztów.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Wiaczesław Siwczyk Uładzimir Niaklajeu Europa

Znaleziono osobę, która rozbiła tablicę pamięci św. Boboli

Białoruska milicja odnalazła wandala, który kilka dni temu w miasteczku Iwanawa, dawnym Janowie Poleskim, rozbił tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę. Dziś mija 360. rocznica męczeńskiej śmierci patrona Polski i diecezji pińskiej na Białorusi. Jezuita został zamordowany w Janowie Poleskim w maju 1657 roku przez Kozaków w czasie powstania Chmielnickiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Raport Białoruś religia Kościół katolicki ŚWIAT Białoruś

"Polakom walczącym o wolność pomagano". Zbiórka dla Biełsatu

Dziennikarze Biełsatu, jako przedstawiciele wolnych mediów, pod różnymi pretekstami są skazywani przez łukaszenkowski reżim to na areszt, to na grzywny. Kilkadziesiąt tysięcy złotych – na tyle opiewają kary pieniężne dla dziennikarzy Biełsatu tylko z ostatnich trzech miesięcy. Potrzebna jest pomoc, podobnie jak innym dziennikarzom niezależnych mediów i aktywistom.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Biełsat media ŚWIAT Agnieszka Romaszewska

Białoruski pierwszy raz w finale Eurowizji! Dzięki Navi

To wielki sukces. Białoruskojęzyczna grupa Navi przeszła do finału Eurowizji. Wystąpi tuż po Polsce. Do tej pory łukaszenkowskie władze dopuszczały do konkursu rosyjskojęzyczne gwiazdki. Teraz ardzo cieszą się środowiska niezależne, bo sukces Navi pokazuje, że niezależne środowiska białoruskie, gdyby miały szansę na rozwój, na odkrycie ich przez świat, osiągałyby duże sukcesy. Na razie jednak białoruski język jest raczej nia Białorusi niszczony niż wspierany, a twórcy niezależni bardzo często nie mogą dawać koncertów, wydawać płyt.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś MUZYKA Białoruś Eurowizja Europa