Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Były ambasador USA w Polsce: nigdy więcej nie będzie Jałty

Po upadku ładu jałtańskiego w 1989 roku postanowiliśmy nie powtarzać popełnionych błędów, za to współpracować z Polską przy budowie wolnej i zjednoczonej Europy. Wszystkie rządy – prawicowe, liberalne, postkomunistyczne – były doskonałym partnerami – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Rosja Ukraina Raport Białoruś

Śledczy o schemacie reeksportu polskich jabłek do Rosji

W Brześciu ujawniono ponad 20 firm, które zajmowały się reeksportem polskich jabłek do Rosji. Białoruski Komitet Kontroli Państwowej twierdzi, że odkrył sposób legalizacji polskich owoców w Rosji. Z powodu, obowiązującego od 2013 roku, rosyjskiego embarga na produkty z Unii Europejskiej, nie można wwozić do tego kraju polskich jabłek. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś sankcje ŚWIAT GOSPODARKA Rosja owoce eksport

NASZ WYWIAD "Nie ma dealu kosztem Kijowa. Zmieni się format normandzki"

Zdematerializowały się spekulacje dotyczące porozumienia o Ukrainie bez Ukrainy. Jest za to sukces Kijowa, będzie reprezentant USA ds. konfliktu z Rosją. Są też sygnały, że będą pewne zmiany w formacie normandzkim, być może USA włączą się w jego prace - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Maria Zołkina, podsumowując rezultaty szczytu G20 z punktu widzenia Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas Raport Białoruś G20 NASZ WYWIAD

"Strach myśleć, co opowiadał w Moskwie dziennikarzom”

Na spotkanie Trump-Putin czekali wszyscy. Niedawno jednak miało miejsce spotkanie może i bardziej dramatyczne, przynajmniej z punktu widzenia rozmówcy Aleksandra Łukaszenki. Rosja myśli o sprawach militarnych, mowa była zatem zapewne i o manewrach Zapad, o wizycie Łukaszenki na Ukrainie – o spotkaniu w Moskwie mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, niezależny białoruski komentator polityczny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja KOMENTARZ

NASZ WYWIAD Co wniesie rozmowa Trump-Putin? "Presja na Kreml utrzymana"

- Można odnieść wrażenie, że w Warszawie prezydent USA Donald Trump mówił generalnie o strategii, w tym powstrzymywaniu agresji Rosji, potem w Hamurgu chciał poznać, w jaki sposób negocjuje Władimir Putin  – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Andrej Sannikau, były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi. Mówił również o możliwym włączeniu USA w rozmowy formatu normandzkiego - w związku z mianowaniem nowego przedstawiciela Waszyngtonu ds. Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Andrej Sannikau Raport Białoruś Ukraina Syria Donald Trump NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Trump uczcił walczących o wolność, to ważne dla Białorusi"

Hołd, jaki prezydent Donald Trump oddał polskiej historii, historii walk ze złem we wcieleniu nazistowskim i komunistycznym i polskim bojownikom o wolność ma znaczenie także dla nas, Białorusinów. Białorusi potrzebne są wolne wybory. Nie bądźmy naiwni, gdy Aleksander Łukaszenka pozwala na manewry Zapad i bierze udział wraz z Rosją w jej militarnych przedsięwzięciach – przestrzegał działacz opozycyjny, były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Andrej Sannikau.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Donald Trump Andrej Sannikau