Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Prezes ZPB: władze Białorusi chcą zniszczyć organizację

Władze Białorusi chcą zniszczyć niezależny Związek Polaków, działając z zewnątrz i od wewnątrz, chciałyby go kontrolować. Warto mówić o tym, że takie metody są stosowane, również w przypadku innych niezależnych organizacji  - o tym mówiła prezes ZPB Andżelika Borys w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.  Opowiedziała też o walce o polskie szkoły i o wielkanocnych tradycjach Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Polacy na Białorusi NASZ WYWIAD Polacy za granicą Wielkanoc

Zianon Paźniak: sprawa Białego Legionu jak z czasu Stalina

Sprawa Białego Legionu może być związana z planowanymi na wrzesień ćwiczeniami Zapad Rosji i Białorusi – i przypomina w swym mechanizmie prowadzone przez Józefa Stalina w latach 30. pokazowe procesy, rzekomo tropiące wrogów narodu, a mające na celu wytrzebienie miejscowych elit - o tym mówił Zianon Paźniak, legendarny polityk białoruskiej opozycji, w komentarzu dla Radia Racja. Apelował o wsparcie opinii międzynarodowej dla niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka opozycja demokratyczna Zianon Paźniak TYLKO U NAS KGB

Działacze: Palienka skazany na 2 lata więzienia za nic

Sąd w Mińsku odwiesił karę Źmiciera Palienki, skazanego jesienią ubiegłego roku na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za rzekome "użycie siły” wobec milicjanta w czasie rowerowej masy krytycznej w białoruskiej stolicy. Od razu po ogłoszeniu wyroku Zmicier Palienka został odwieziony do miejsca odbywania kary – poinformowało Radio Swaboda. Jak podkreślają działacze niezależni,zarzuty wobec niego, i teraz i wcześniej, są bezzasadne. Niedawno wyszedł z aresztu, na który skazano go za obronę Kuropat.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka ŚWIAT Unia Europejska prawa człowieka

Zamontowano pierwszy korpus reaktora w elektrowni atomowej

O zakończeniu montażu korpusu reaktora w pierwszym z dwóch bloków elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi poinformowała w poniedziałek rosyjska korporacja państwowa Rosatom, odpowiedzialna za budowę obiektu.  Instalację korpusu reaktora zakończono 1 kwietnia o godz. 20.30 – poinformowała w poniedziałek 3 kwietnia w komunikacie Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej (Rosatom). 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin ŚWIAT GOSPODARKA atom elektrownia atomowa Litwa Europa

NASZ WYWIAD Zianon Paźniak: dziś dla Białorusi ważna jest reakcja Polski

Aleksander Łukaszenka stracił swój elektorat – to on teraz przeciw niemu protestuje. Społeczeństwo białoruskie się budzi. I właśnie teraz w tym momencie najważniejsza jest informacja, pochodząca z wolnych niezależnych mediów, takich jak  Biełsat, wsparcie dla partii demokratycznych, pomoc Polski i  Zachodu - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zianon Paźniak, legendarny przywódca białoruskiej opozycji i odkrywca Kuropat.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja demokratyczna Zianon Paźniak Aleksander Łukaszenka Kuropaty Raport Białoruś NASZ WYWIAD

Reżim dusi Biełsat. "Rząd powinien go finansować"

Rząd Beaty Szydło powinien wesprzeć finansowo telewizję "Biełsat"; reżim białoruski skierował przeciw tej stacji główne ostrze represji, dziennikarze są aresztowani i karani grzywnami - mówił szef zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz. Posłowie apelowali też o odwołanie wizyty polskich posłów w Mińsku (10 kwietnia). Apelowano o przywrócenie programu stypendialnego dla studentów, wyrzucanych z białoruskich uniwersytetów za poglądy polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna protest Robert Tyszkiewicz