Polskie Radio
Section05
Roman Polański

"Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały. Opowieści o rodzącej się miłości w trudnym czasie wojny

Agnieszka Cubała, pisarka i popularyzatorka Powstania Warszawskiego, w swoich książkach opisuje temat powstania z różnych perspektyw. W najnowszej publikacji "Miłość bez jutra" opowiada o unikatowej miłości, budzącej się w trudnych czasach - w obozach, łagrach, gettach i więzieniach.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Powstanie Warszawskie literatura miłość historia Polski Roman Polański

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Andrzej Wajda Zbigniew Cybulski Sylwester Chęciński Wojciech Jerzy Has Andrzej Żuławski Agnieszka Holland Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Jamrozek Roman Polański Dwójka Wrocław film polski PRL

"Krótka historia polskiego kina" powraca do sal studyjnych. Jakie filmy wybrano tym razem?

Po sukcesie pierwszej odsłony cyklu "Krótka historia polskiego kina" czas na część drugą. Tym razem akcent położony zostanie na "twórców osobnych", czyli tych, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, byli wręcz indywidualistami i pionierami.  
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino kina studyjne Krótka historia polskiego kina Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni Tadeusz Konwicki Roman Polański Jerzy Skolimowski Henryk Kluba Andrzej Żuławski Grzegorz Królikiewicz Marek Piwowski Witold Leszczyński Barbara Sass Piotr Szulkin

Oscary dawniej i dziś. Jak w wyścigu o statuetkę radziły sobie polskie filmy?

Nominacje do tegorocznych Oscarów zostały ogłoszone we wtorkowe popołudnie (23.01). Polski kandydat - "Chłopi" w reżyserii Hugh Welchmana i DK Welchman - niestety nie otrzymał nominacji w kategorii "Najlepsza pełnometrażowa animacja". A jak polskie produkcje radziły sobie w oscarowym wyścigu na przestrzeni dekad? 
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 film polski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Agnieszka Holland Paweł Pawlikowski Jerzy Kawalerowicz Jerzy Hoffman Jerzy Antczak Roman Polański

Janusz Majewski i studenckie lata w Łodzi z Polańskim i Mrożkiem

- W czasie studiów Janusz Majewski dzielił pokój z Romanem Polańskim. I chyba obaj widzieli "Przygodę człowieka poczciwego" Franciszki i Stefana Themersonów, bo oba te filmy ("Rondo" i "Dwaj ludzie z szafą" - red.) na zupełnie różne sposoby interpretują to niezwykłe, oryginalne, surrealistyczne myślenie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus. Janusz Majewski zmarł 10 stycznia w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek Janusz Majewski Roman Polański Sławomir Mrożek film polski kino

80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Kontrowersje wokół Polańskiego i Allena

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji w tym roku odbywa się po raz 80. Wyjątkowy jubileusz sprawia, że jest tym samym najstarszą tego typu imprezą na świecie. Wraz z festiwalami w Berlinie i Cannes tworzy "wielką trójcę europejską", należąc zarazem do ekskluzywnej grupy najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W tym roku, z powodu strajku, zabrakło na nim hollywoodzkich gwiazd, ale skandali i protestów – nie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Wenecja Woody Allen Roman Polański premiera Monika Suszek Michał Żołądkowski Trójka

Roman Polański - najpopularniejszy polski reżyser

- Kino Polańskiego można czytać na różnych poziomach, odbierać jako kino gatunkowe, które służy rozrywce, ale gdzieś tam zawsze jest jakaś szczelina, przez którą zagląda pustka albo lęk egzystencjalny – mówiła Magdalena Sendecka w audycji Polskiego Radia. Dziś mija 90. rocznica urodzin Romana Polańskiego, światowej sławy reżysera filmowego i aktora. 
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski reżyser aktor Roman Polański HISTORIA

Wilhelm Hosenfeld - Niemiec, który ocalił Władysława Szpilmana

Podczas II wojny światowej stacjonował na ziemiach polskich, gdzie wielokrotnie pomagał potrzebującym Polakom i Żydom. Jedną z osób zawdzięczających Hosenfeldowi życie był kompozytor Władysław Szpilman, którego losy Roman Polański uwiecznił w filmie "Pianista". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski III Rzesza II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Władysław Szpilman Niemcy Roman Polański FILM nazizm

Morderstwo żony Romana Polańskiego. Najgłośniejsza zbrodnia Hollywood

"W domu wydarzyło się nieszczęście. Sharon nie żyje, wszyscy nie żyją. Roman, zamordowano ich" – takie wieści usłyszał Roman Polański w nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku podczas rozmowy telefonicznej. Sekta Mansona zamordowała siedem osób. Jedną z bestialsko zamordowanych była Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Polański lata 60 HISTORIA zabójstwo film polski reżyser

"Polański, Horowitz. Hometown" - uniwersalna opowieść o przyjaźni, losie i domu

- Jesteśmy spokojni o odbiór naszego filmu, powstał z myślą o pokazach kinowych, w Polsce i we Włoszech zgromadził bardzo dużą widownię. Jako twórcy wolelibyśmy, aby dyskutowano o tym, jaki przekaz niesie ten dokument. Rozmawiamy tutaj o filmie, który jest świadectwem Holokaustu, a także heroicznej postawy polskiej ubogiej rodziny, podejmującej ogromne ryzyko przygarnięcia pod własny dach żydowskiego chłopca podczas niemieckiej okupacji - mówili w Dwójce Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła.
Zobacz więcej na temat:  Roman Polański Ryszard Horowitz Dwójka Jakub Kukla