Polskie Radio
Section05
Rosja

Jak bronić się przed rosyjską propagandą i dezinformacją?

W dniach 13-15 października 2016 roku w Wojnowicach koło Wrocławia odbyła się XIII konferencja pt. Polska Polityka Wschodnia. Niemal 100 ekspertów zastanawiało się nad tym, jak powinna wyglądać polska polityka  względem państw byłego ZSRR oraz jak działa w Rosji propaganda i dezinformacja. Gośćmi audycji 7 Dni Wschód byli Katarzyna Chimiak ze Stowarzyszenia Za Wolną Rosję i Paweł Burski z portalu Eastbook.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja propaganda media dezinformacja

„Rosyjska wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy"

- Mamy świetnie zidentyfikowane źródła i cele rosyjskiej polityki zagranicznej wobec nas i rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Możemy skutecznie, choć nie całkowicie, starać się minimalizować te wpływy w naszym kraju, ale musimy zwiększać świadomość społeczeństwa polskiego (...) – tłumaczyła Marta Kowalska podczas transmitowanej przez Polskie Radio debaty „Rosyjska Wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy”. Uczestniczyli w niej także Katarzyna Chimiak (Za wolną Rosję) oraz Piotr Pogorzelski (Polskie Radio).
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja propaganda wojna hybrydowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski Władimir Putin Polskie Radio 24

Szef PISM: Białoruś wielkim wyzwaniem polityki wschodniej

Od 2014 roku mamy do czynienia ze zmianą systemową jeśli chodzi o politykę wschodnią – zaznaczył gość Jedynki dyrektor PISM Sławomir Dębski. Mówił również o potrzebie obrony wartości, na których zbudowany jest porządek międzynarodowy i wyzwaniu, jakim jest polityka wobec Białorusi. Naszemu sąsiadowi, jak ostrzegał, wciąż grozi rosyjska aneksja.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Rosja Białoruś Sławomir Dębski propaganda Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Raport Białoruś

Szef MSZ w Gruzji. Rozmowy o Partnerstwie Wschodnim

Szef polskiej dyplomacji będzie w czwartek w Gruzji. W stolicy tego kraju Tbilisi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotka się z władzami kraju i złoży hołd byłemu polskiemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W #PR24 relacja specjalnego wysłannika Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Witold Waszczykowski Partnerstwo Wschodnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wojciech Cegielski Kaukaz Azerbejdżan Unia Europejska Rosja

Rosja i Unia Międzyparlamentarna o kryzysie koreańskim

Rosja i państwa uczestniczące w 137. sesji generalnej Unii Międzyparlamentarnej wezwały Koreę Północną i Stany Zjednoczone do zaprzestania wzajemnych gróźb. Jednocześnie przedstawiciele delegacji ponad 160 krajów, którzy obradowali w Sankt Petersburgu wyrazili zaniepokojenie kryzysem na Półwyspie Koreańskim, który - w ich ocenie - może doprowadzić do katastrofy jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja USA Korea Północna Azja

"The Hill": FBI ostrzegła Obamę przed rosyjską korporacją

Administracja prezydenta Obamy zgodziła się na podpisanie w 2010 r. umowy między rosyjską korporacją Rosatom a ministerstwem energetyki USA ws. sprzedaży uranu, mimo że FBI miała dowody na przestępcze działania przedstawicieli Rosatomu w USA. Solidny materiał dowodowy zgromadzony przez FBI zignorowano, podpisując umowę, która dała Rosjanom szeroki dostęp do amerykańskiego rynku - pisze The Hill. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA ŚWIAT Barack Obama