Polskie Radio
Section05
Ryszard Czarnecki

"Sztuka jest skarbem dla funkcjonowania narodu"

Coraz częściej wracają do Polski dzieła sztuki utracone w wyniku rabunku niemieckiego czy sowieckiego. O ile jednak po stronie niemieckiej dochodzi czasem do dialogu, o tyle Federacja Rosyjska nie chce rozmawiać na temat powrotu obrazów. Gościem audycji Utracone, Odzyskane był wiceprzewodniczący parlamentu europejskiego, były wiceminister kultury Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek

Ryszard Czarnecki: Sikorski może mieć duże problemy

- Myślę, że sprawę wyjaśni wymiar sprawiedliwości. To bardzo poważne oskarżenia - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. W nowym wydaniu tygodnika "wSieci" dziennikarze dowodzą, że Radosław Sikorski zeznając pod przysięgą mijał się z prawdą w sprawie zaangażowania MSZ w organizację obchodów rocznicowych w Katyniu w 2010 r.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość Francja Radosław Sikorski

Wybory we Francji. Jak wpłyną na Polskę i Europę?

- Mamy do czynienia z buntem mas przeciwko establishmentowi. Może przecież tak być, że w drugiej turze znajdzie się skrajna prawica i radykalna lewica, czyli Le Pen i Melenchon - mówił na antenie radiowej Jedynki Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. - Jeśli chodzi o interes Polski i Europy to moim zdaniem wszystkie warunki spełnia kandydat Macron - stwierdziła Julia Pitera, europosłanka PO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzesiowski Ryszard Czarnecki Julia Pitera Wybory w Europie wybory we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen Francois Fillon

Jak oceniamy zmiany partyjnych barw przez posłów

W poprzedniej, siódmej kadencji Sejmu, co szósty poseł zmienił przynależność klubową. Jak traktować zmianę partyjnych barw? Czy taka zmiana jest nieetyczna? Czy jako forma wprowadzenia w błąd wyborców powinna być karana? Na czym polega koncepcja mandatu imperatywnego, czyli związanego? O tym dyskutowali posłowie PiS, PO i Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Marcin Święcicki Ryszard Czarnecki Marek Jakubiak Sejm partie polityczne

Stany Zjednoczone w roli światowego szeryfa?

Samoloty USA zbombardowały wojskowe cele w Syrii w odwecie za atak chemiczny wojsk Assada. Kilka dni później, "podczas walk z oddziałami Państwa Islamskiego" USA zrzuciły w Afganistanie największą w historii bombę konwencjonalną określaną mianem "matki wszystkich bomb". Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" ocenili rozkazy Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz USA Syria Afganistan Donald Trump Wojna w Syrii Katarzyna Lubnauer Grzegorz Długi Marcin Kierwiński Jarosław Kalinowski Ryszard Czarnecki ŚWIAT

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej zmieni na lepsze polską dyplomację?

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej zakłada, że w służbie dyplomatycznej nie może być zatrudniona osoba, która od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 pracowała, pełniła służbę lub była współpracownikiem organów bezpieczeństwa Polski Ludowej. Dotyczyć ma to także członków rodziny dyplomaty np. żony ambasadora czy konsula.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski MSZ Kukiz'15 Marcin Święcicki Platforma Obywatelska Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość dyplomacja