Polskie Radio
Section05
Rząd RP na Uchodźstwie

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Stanisław Mackiewicz. "Zawsze był oryginalny, zawsze był wbrew"

- Szczytem jego działania pod prąd opinii publicznej było jego wystąpienie po kapitulacji Francji, kiedy sugerował, doradzał coś w rodzaju dogadania się z Niemcami czy też nawiązanie z nimi kontaktu, co spotkało się z bardzo ostrą reprymendą - mówił historyk prof. Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie Stanisław Mackiewicz POLSKA Francja mieszkanie Dwudziestolecie międzywojenne Niemcy

Stefan Eichler. Prochy zasłużonego oficera zostały pochowane w Polsce

Należał do Związku Strzeleckiego, służył w Legionach, był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i dyplomowanym oficerem. W czasie II wojny światowej trafił do sowieckich obozów i wraz z Armią Andersa opuścił ZSRR. Po wojnie aktywnie uczestniczył w działaniach polskich władz na uchodźstwie. Po ponad 40 latach od śmierci jego prochy zostały pochowane w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa II Rzeczpospolita Rząd RP na Uchodźstwie Wielka Brytania

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wracają do domu

6 grudnia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczną doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. Będą to legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie Rząd RP

Stanisław Ostrowski. "Jako prezydent pełnił funkcję symboliczną"

Prezydentem RP na uchodźstwie był od 1972 do 1979 roku. Okres jego urzędowania pozwolił zakończyć wcześniejsze spory wokół osoby prezydenta. Po ukończeniu siedmioletniej kadencji ustąpił ze stanowiska. - W 1979 roku był jedyną osobą stanowiącą żywy przykład łączności emigracji z czasami przeszłymi, ale z nikłymi wpływami politycznymi - mówił prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa emigracja Władysław Sikorski Ignacy Mościcki

Wanda Modlibowska. Pilotka, rekordzistka, opozycjonistka

19 listopada 1909 roku urodziła się Wanda Modlibowska. Była jedną z nielicznych w II Rzeczpospolitej pilotek i wielokrotnie biła rekordy w lotach szybowcowych. Podczas II wojny światowej wykazała się odwagą, walcząc w Powstaniu Warszawskim. Przez swoją konspiracyjną działalność, po wojnie stała się obiektem komunistycznych represji.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo samolot II Rzeczpospolita II wojna światowa Powstanie Warszawskie PRL historia warszawy Ural Rząd RP na Uchodźstwie