Polskie Radio
Section05
Śląsk

Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej

Dziś większość historycznego Śląska leży w graniach Polski. Przez wieki jednak region znajdował się w zasadniczej mierze pod wpływami niemieckimi, austriackimi i czeskimi. W audycji Wszystko jest Historią o przeszłości Śląska mówili Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz ze śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Górny Śląsk historia Polski IPN Śląsk plebiscyt

Następstwa referendum w Katalonii

Niedzielne referendum w sprawie niepodległości Katalonii po decyzji premiera Hiszpanii Mariano Rajoya przekształciło się z miejsca, gdzie ludzie chcieli wrzucać kartki do urny w miejsce bitwy i to dosłownie. Ponad 90 procent z 2 milionów 260 tysięcy głosujących opowiedziało się za niepodległością. Kto próbuje zbić kapitał polityczny na wydarzeniach w Hiszpanii?
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia referendum Śląsk Ryszard Czarnecki Andrzej Czerwiński Polskie Stronnictwo Ludowe Marek Mądrzejewski

Dr Łucja Staniczkowa. Z miłości do Śląska

Z wykształcenia i pasji nauczyciel języka polskiego. Jej praca "Herosi i chachary: portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego" stała się rozpoznawalną pozycją dla wszystkich zainteresowanych historią Górnego Śląska. Dr Łucja Staniczkowa  - regionalistka, wiceprezes Związku Górnośląskiego była gościem audycji Kobiety sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk praca Górny Śląsk

Śląsk i Opolszczyzna łatwiej ochronią się przed powodzią

To inwestycja o znaczeniu strategicznym, która pozwoli całej Opolszczyźnie i częściom Śląska oraz Dolnego Śląska skuteczniej chronić się przed powodziami. Na półmetku jest budowa polderu w Raciborzu - największego w Polsce suchego zbiornika o powierzchni średniego miasta. Początek prac budowlanych oznaczał duże zmiany dla mieszkańców okolicznych terenów.
Zobacz więcej na temat:  powódź Racibórz Śląsk opolskie Dolny Śląsk

Katowice - miasto, które brzmi i dobrze wygląda

Kulturalne serce Śląska bije na terenie dawnej KWK Katowice. - Mamy tu Strefę Kultury, która jest ewenementem na skalę światową. Należą do niej m.in. nowoczesne Muzeum Śląskie, ikona polskiej architektury, czyli Spodek oraz projekt akustyczny Tomasza Koniora - siędziba NOSPR - wymienia Piotr Fuglewicz z grupy "Śląsk jest śliczny".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Morze Bałtyckie Koszalin podróże Katowice Śląsk hobby Mateusz Kulik POLSKA

Zwolennicy autonomii chcą stworzyć Śląską Partię Regionalną

Mamy konkretny i sprawdzony pomysł na samorządność na Górnym Śląsku i w całej Polsce – przekonywał w Katowicach lider Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) Jerzy Gorzelik, przemawiając do około tysiąca uczestników dorocznego, organizowanego od 11 lat, Marszu Autonomii. Ma powstać Śląska Partia Regionalna, by wziąć udział w wyborach do Sejmiku Woj. Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk POLSKA Jerzy Gorzelik metropolia