Polskie Radio
Section05
Słowacja

Ile wspólnoty jest w Grupie Wyszehradzkiej?

Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską. Mówi ona między innymi o tym, że kraje V4 mają stać się centrum innowacji w Europie. Podpisy pod dokumentem złożyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W Debacie Dnia o współpracy w ramach V4 rozmawiali Piotr Skwieciński a (wSieci) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło grupa wyszehradzka Unia Europejska Czechy Słowacja Węgry innowacyjność start-up Zuzanna Dąbrowska Piotr Skwieciński

Polska zbiera głosy dla Saryusz-Wolskiego. Węgry "za"

Dziś Polska będzie kontynuować szukanie poparcia dla Jacka Saryusz-Wolskiego, kandydata na przewodniczącego Rady Europejskiej. W Brukseli od niedzieli jest minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W poniedziałek przedstawiał kandydata szefom dyplomacji z unijnych krajów. Dziś ma rozmawiać z ministrami do spraw europejskich. Okazją jest ich rutynowe spotkanie w Brukseli przed unijnym szczytem.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Saryusz-Wolski Rada Europejska Unia Europejska Witold Waszczykowski Węgry Donald Tusk Holandia Czechy Słowacja Beata Płomecka

Grupa Wyszehradzka razem ws. reformy UE

Kraje Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólną deklarację w sprawie reformy Unii Europejskiej. Polska, Czechy, Węgry i Słowacja przedstawią ją wspólnie na marcowym szczycie Unii w Rzymie – zadeklarowała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefami rządów Grupy. W Polskim Radiu 24 o przyszłości UE i współpracy Grupy Wyszehradzkiej mówili Małgorzata Bonikowska z Centrum Studiów Międzynarodowych i Dominik Hejj, politolog. 
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka premier Beata Szydło Węgry Czechy POLSKA Słowacja Dominik Hejj Viktor Orban Nord Stream 2 Rosja Unia Europejska

Grupa Wyszehradzka o reformie Unii Europejskiej

Grupa Wyszehradzka przyjęła deklarację dotyczącą reformy Unii Europejskiej. Warszawa, Praga, Bratysława i Budapeszt przedstawią ją na zbliżającym się szczycie w Rzymie. – To dobrze, że taki dokument powstał – komentował w Debacie Dnia Krzysztof Ziemiec z Telewizji Polskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Janusz Schwertner z portalu „Onet.pl”.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Węgry Czechy POLSKA Słowacja

Brawurowa rola Michaliny Olszańskiej w nagrodzonym filmie

„Ja, Olga Hepnarowa” to opowieść o młodej Czeszce, która na początku lat 70. wjechała ciężarówką w tłum ludzi na przystanku w Pradze. Zabiła 8 osób dokonując tym samym „osobistej zemsty na społeczeństwie”. Hepnarova to też ostatnia kobieta w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. O filmie, w którym tytułowa rolę fenomenalnie zagrała Michalina Olszańska, opowiadała w audycji Trendy Kultury sama aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Słowacja FILM aktorzy