Polskie Radio
Section05
Smoleńsk

Katastrofa smoleńska. Zbezczeszczono zwłoki admirała

"Gazeta Polska" pisze, że w trumnie admirała Andrzeja Karwety, dowódcy Marynarki Wojennej, który zginął w katastrofie smoleńskiej, znaleziono liczne części ciał innych członków delegacji. Jak ustalił tygodnik, w niektórych trumnach pozostałych ofiar Rosjanie świadomie przemieszali szczątki mężczyzn i kobiet. Tę bulwersującą sytuację komentowała w Polskim Radiu 24 Anita Gargas, dziennikarka TVP oraz Piotr Pałka (Rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku ekshumacja Anita Gargas Rosja

Blokujący manifestacje zapłacą za ochronę? „Logiczne”

Po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że PiS chce zmienić ustawę o zgromadzeniach tak, by można było obciążyć kosztami ochrony manifestacji tych, którzy je blokują. W Debacie Poranka komentarz Cezarego Krysztopy z Tygodnika Solidarność i Bartłomieja Radziejewskiego z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  manifestacje Smoleńsk PiS Mariusz Błaszczak MSWiA demonstracje Cezary Krysztopa Tadeusz Płużański miesięcznica katastrofy smoleńskiej

Debata Poranka: Komentatorzy o miesięcznicy smoleńskiej

Obchody 87. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie przebiegły bez większych incydentów. Członkowie stowarzyszenia Obywatele RP i inni uczestnicy kontrmanifestacji byli obecni na trasie przemarszu, ale nie doszło do zakłócenia pochodu. W Debacie Poranka komentarz Jacka Liziniewicza z Gazety Polskiej Codziennie, Marka Króla, publicysty, a także Ryszarda Majdzika, opozycjonisty z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Jacek Liziniewicz Marek Król Warszawa PiS

Kaczyński: będziemy kontynuowali marsz aż staną pomniki

- Będziemy kontynuowali swój marsz aż do momentu, kiedy tu, niedaleko stąd staną pomniki - prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i pomnik upamiętniający wszystkich, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wystąpieniu przez Pałacem Prezydenckim podczas 87. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Jarosław Kaczyński Lech Wałęsa katastrofa smoleńska

Frasyniuk do Kaczyńskiego: nie zamykajmy się na rozmowy

- Apeluję, by jednoczyły nas wartości, nie możemy kierować się strachem - mówił do zgromadzonych na manifestacji na Placu Zamkowym były opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk. Wyraził gotowość do debaty z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim o tym, jaka ma być Polska. Wokół Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym rozpoczęła się kontramanifestacja do obchodów miesięcznicy smoleńskiej, zorganizowana przez stowarzyszenie Obywatele RP.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Władysław Frasyniuk Lech Wałęsa Jarosław Kaczyński

87. miesięcznica. "Każda żałoba musi mieć zamknięcie"

Mszą w kościele seminaryjnym i złożeniem kwiatów pod Pałacem Prezydenckim rozpoczęły się warszawskie obchody 87. miesięcznicy smoleńskiej. Ich celem jest uczczenie pamięci 96 osób, które 10 kwietnia 2010 roku zginęły w katastrofie samolotu w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. O miesięcznicy w Debacie Dnia rozmawiali Robert Feluś (Fakt.pl) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk Lech Wałęsa Władysław Frasyniuk

Zofia Romaszewska: każdy musi mieć możliwość demonstrowania

 - W Polsce każdy ma prawo do pokojowych demonstracji, natomiast nikt nie ma prawa przeszkadzać innym w ich potrzebie demonstrowania — powiedziała w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska. Działaczka opozycji demokratycznej w PRL napisała list do Amnesty International. Wyjaśnia w nim, że organizacja nie powinna być zaniepokojona przestrzeganiem swobody zgromadzeń w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Frasyniuk Lech Wałęsa Smoleńsk Zofia Romaszewska

"Apel przeciw miesięcznicom to wyraz bezradność opozycji"

Lech Wałęsa i Władysław Frasyniuk opowiedzieli się we wspólnym oświadczeniu przeciwko miesięcznicom i zapowiedzieli, że podczas najbliższej miesięcznicy smoleńskiej staną naprzeciwko Jarosława Kaczyńskiego "w obronie naszych praw".  Zapowiedzi te komentował gość Gorącego Tematu Adrian Stankowski, dziennikarz Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Warszawa protest Lech Wałęsa Władysław Frasyniuk Adrian Stankowski PiS katastrofa w Smoleńsku

"Legalnie demonstrującym nie można przeszkadzać"

- Założenie podsłuchu jest przestępstwem - nie ma co do tego wątpliwości. Kelnerzy zresztą dobrowolnie poddali się karze. Pytanie jednak czy informacje, które uzyskało się w wyniku nielegalnego podsłuchu, można wykorzystać w procesie karnym. Odpowiedź brzmi - tak – stwierdził w kontekście nowych nagrań ujawnionych w tzw. aferze podsłuchowej adwokat, karnista prof. Piotr Kruszyński. Odniósł się także do kontrmanifestacji podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  afera taśmowa afera podsłuchowa Smoleńsk