Polskie Radio
Section05
Smoleńsk

Tusk ponownie wezwany na przesłuchanie. "To nie służy PiS"

Prokuratorzy  ze specjalnego zespołu wyjaśniającego katastrofę smoleńską wezwali na przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej ma stawić się w prokuraturze 5 lipca. Sprawa dotyczy możliwych zaniechań ze strony polskich władz, do których mogło dojść po katastrofie smoleńskiej. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk prokuratura Smoleńsk

"Smoleńsk można było zamieść dzięki postawie Tuska"

W środę przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu odbyła się 85. miesięcznica smoleńska. Towarzyszyła jej kontrmanifestacja, a jej uczetnicy przynieśli białe róże. Policja zatrzymała też 50-letniego mężczyznę, który miał uderzyć działacza opozycji w czasach PRL Adama Borowskiego. O zdarzeniu rozmawiali w Debacie Poranka Marcin Celiński (Liberte) i Rafał Ziemkiewicz (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Jarosław Kaczyński PiS Platforma Obywatelska

Czy Radosław Sikorski kłamał w sądzie?

Według "wSieci", były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mijał się z prawdą mówiąc, że nie miał żadnej wiedzy na temat organizacji wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 roku. Zeznania były złożone pod przysięgą. W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Wikły, współautora publikacji tygodnika.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Smoleńsk Katyń Marcin Wikło Tomasz Arabski Władysław Stasiak Lech Kaczyński katastrofa smoleńska POLSKA katastrofa w Smoleńsku

"10 kwietnia punktem zwrotnym w działaniach służb"

– Można przyjąć za pewnik, że czas po 10 kwietnia 2010 roku był punktem zwrotnym w działaniach Służby Kontrwywiadu Wojskowego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Piotr Bączek, szef SKW. Do prokuratury skierowane zostały zawiadomienia, dotyczące organizacji wizyty w Smoleńsku przez służby specjalne, a także kontaktów SKW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W środę w drugiej ze spraw, w charakterze świadka zeznawać będzie były premier, Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  FSB SKW Smoleńsk Ministerstwo Obrony Narodowej Marek Biernacki POLSKA

"Moskwa chętnie dzieli Polaków ws. katastrofy smoleńskiej"

- Boję się, że napięcia społeczne, które są w Polsce, podkręcane do granic możliwości przez polityków i media, będą się przenosić. Ciągle proszę ludzi o to, by potrafili w dzień największych świąt chrześcijańskich usiąść ze sobą przy stole i uświadomić sobie, że rodzina jest naprawdę ważna – mówił w audycji Dwóch Na Jednego ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika Idziemy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk

"Było zapotrzebowanie, by pokazać raport 10 kwietnia"

- Mam wrażenie, że konsensusu w sprawie katastrofy smoleńskiej nie będzie, ale strona związana z PiS-em, która dostała nowe wyjaśnienie, być może po otrzymaniu nowej wersji wydarzeń, nie będzie się już tak emocjonowała tą sprawą. Emocje mogą znowu wzrosnąć, gdy będą próby pociągnięcia do odpowiedzialności polityków, np. Donalda Tuska – mówił w audycji Wróżenie z Faktów Piotr Zaremba (tygodnik wSieci i portal wPolityce.pl). Gościem programu był również Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa smoleńska Antoni Macierewicz

"Katastrofa smoleńska to najbardziej dzielący problem w Polsce"

7. rocznica tragedii smoleńskiej, raport podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, zamach w Dortmundzie – to tematy tygodnia, które w Polskim Radiu 24 komentowali Wojciech Reszczyński (Polskie Radio), Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej), Adam Buła (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku Dortmund komisja millera Antoni Macierewicz jerzy miller katastrofa smoleńska Wojciech Reszczyński Lech Kaczyński Borussia Dortmund