Polskie Radio
Section05
Solidarność

"Jeśli lęk władał ludźmi, to rządzący mogli żyć bezpiecznie"

Powstanie „Solidarności” spowodowało zmiany w polskiej szkole. - Groźne były te treści, które były zakłamane w podręcznikach, a nie te, które pominięto. Można wmówić ludziom, że mordowanych ludzi w Katyniu w ogóle nie było, lecz to zabójstwo na prawdzie i honorze – powiedział w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” nauczyciel historii Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność lata 80 PRL szkoła edukacja komunizm historia PRL historia Polski zbrodnia katyńska

Prawo pracy: Czy układy zbiorowe pracy to przeżytek?

Zdaniem pracowników powinny być nieodzownym elementem społecznej gospodarki rynkowej wpisanej do polskiej Konstytucji, pracodawcy twierdzą jednak, że jest to przeżytek. Dlaczego układów zbiorowych pracy jest tak mało i jaka może być ich przyszłość? Gośćmi audycji Kapitał i Praca byli: Zbigniew Żurek z BCC i Dominik Kolorz z NSZZ Solidarność z Katowic.
Zobacz więcej na temat:  praca Solidarność związki zawodowe prawo pracy kodeks pracy

"Ministerstwo zdrowia mówi sobie, sobie tworzy ustawy"

Na specjalnym posiedzeniu zebrała się w środę Rada Dialogu Społecznego. Obrady dotyczyły sytuacji w służbie zdrowia. Tymczasem od kilku dni trwa głodówka lekarzy rezydentów, słychać też zapowiedzi protestów ratowników medycznych. O problemach i możliwych rozwiązaniach w służbie zdrowia rozmawiały w audycji Kapitał i Praca Maria Ochman (NSZZ Solidarność) i Dobrawa Biadun (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rada Dialogu Społecznego służba zdrowia Solidarność protest

Więcej osób będzie mogło zrzeszać się w związkach zawodowych

Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieni będą mogli się zrzeszać i tworzyć związki zawodowe. Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych był jednym z tematów magazynu Północ-Południe na antenie Polskiego Radia 24. W programie rozmowa z Markiem Lewandowskim z NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 związki zawodowe rząd Beaty Szydło Solidarność umowa zlecenie

Od jutra niższy wiek emerytalny. "Zadowoleni ludzie"

– Społeczeństwo chciało zmiany, ludzie chcieli powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego – mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Kopeć z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 1 października w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi na emeryturę znów mogą przechodzić mężczyźni w wieku 65 lat i kobiety, które ukończyły 60 lat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność emerytura wiek emerytalny w Polsce POLSKA

Dwie niedziele w miesiącu bez handlu? "Kobiety to odczują"

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Ryszard Pawlikowski, przedsiębiorca prowadzący działalność w ramach sieci sklepów „Chata Polska”. Na naszej antenie rozmawiali o najnowszej propozycji Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel handel w niedzielę Cezary Kaźmierczak PiS Solidarność

Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej. "Gdy Kuroń..."

We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski PRL komunizm Związek Sowiecki Grzegorz Majchrzak Jacek Kuroń Jerzy Buzek

Zakaz handlu w niedziele dzieli nie tylko polityków

– Propozycja, aby ograniczyć handel do dwóch niedziel w miesiącu, jest dobrym kompromisem pomiędzy tym, co proponuje PiS, a tym, co proponuje Komitet Inicjatywy Ustawodawczej – mówił w "Pulsie Trójki" Jan Mosiński z PiS. – To jest zgniły kompromis. I nikogo nie zadowala – ripostował Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Handlowy POLSKA Solidarność polityka Trójka Nowoczesna Łukasz Walewski handel w niedzielę