Polskie Radio
Section05
Stanisław August Poniatowski

Zygmunt Vogel - ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy historia Polski SZTUKA Warszawa Łazienki Królewskie malarstwo Stanisław August Poniatowski HISTORIA

Szkoła Rycerska – wychowanie przez patriotyzm

- Szkoła Rycerska, druga po Collegium Nobilium uczelnia warszawska, wspominana z szacunkiem przez historię. Jedni z jej wychowanków mieli zostać wojskowymi, inni inżynierami. Wszyscy zaś razem zasługującymi na to miano obywatelami, tzn. ludźmi poczuwającymi się do osobistej odpowiedzialności za kraj – pisał Paweł Jasienica w książce "Rzeczpospolita Obojga Narodów".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław August Poniatowski Warszawa

Kazimierz Pułaski - konfederat barski, ojciec amerykańskiej kawalerii, królobójca

- Kazimierz Pułaski był z natury człowiekiem popędliwym, pełnym gorącego temperamentu o niewyczerpanej wprost energii. Potrafił z godnym podziwu uporem realizować postawione przez siebie cele - mówiła w radiowej audycji z 1984 roku Anna Kornatek, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kazimierz Pułaski Stany Zjednoczone Stanisław August Poniatowski Jerzy Waszyngton HISTORIA

Łazienki Królewskie mają 350 lat. Jakie tajemnice skrywa to wyjątkowe miejsce?

Łazienki Królewskie powstały na Ujazdowie z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na tamtejszych terenach najpierw zbudowano willę nazywaną Łazienką oraz dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia, według projektu Tylmana z Gameren. Od tych wydarzeń mija właśnie 350 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław August Poniatowski Stanisław Herakliusz Lubomirski historia Polski

Konfederacja barska. "To było powstanie w obronie polskiej niepodległości"

- Czy godzenie się bez walki na upokarzającą dominację obcego mocarstwa było lepszym wyjściem niż powstanie zbrojne? Człowiek, który rozumie poczucie godności, wie, że decyzja tych, którzy złapali wtedy za szable, jest decyzją usprawiedliwioną - mówił w audycji Polskiego Radia historyk prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Stanisław August Poniatowski rozbiory Polski