Polskie Radio
Section05
Szkocja

„Kampania premier May nie poszła po jej myśli”

W czwartek Brytyjczycy wybierają posłów Izby Gmin spośród ponad 3,3 tys. kandydatów w 650 okręgach jednomandatowych. Po zamknięciu lokali wyborczych o 22 czasu lokalnego (23:00 czasu polskiego) ogłoszony zostanie wynik wspólnego sondażu exit poll dla telewizji BBC, ITV i Sky News. O wyborach w Wielkiej Brytanii mówili Krzysztof Kokoszczyński z portalu Euractiv.pl i dziennikarka Polskiego Radia Agata Kasprolewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Wielkiej Brytanii Wielka Brytania Theresa May Brexit Agata Kasprolewicz Szkocja Irlandia Północna Unia Europejska

Martin Schulz szefem SPD. Socjaliści zyskują w sondażach

Martin Schulz, który do niedawna był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, teraz jest głównym rywalem Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć 24 września. Socjaliści zyskują w sondażach, SPD po raz pierwszy od 10 lat zrównała się w sondażach z chadekami. O nadchodzących wyborach w Niemczech mówił w audycji Gorąca Planeta Piotr Jendroszczyk z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Londyn Francja Niemcy Szkocja SPD Martin Schulz Ernest Zozuń

Szkocki parlament zagłosuje nad drugim referendum niepodległościowym

Szkoccy posłowie podejmą w środę decyzję, czy w Szkocji odbędzie się drugie referendum niepodległościowe. Szefowa Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon przedstawiła we wtorek w parlamencie regionalnym projekt uchwały, żądającej od Londynu plebiscytu w sprawie oderwania się Szkocji od szykującego się do Brexitu Zjednoczonego Królestwa. O sytuacji na Wyspach mówiła w audycji Świat w Południe Agata Kasprolewicz z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szkocja Brexit niepodległość Wielka Brytania Agata Kasprolewicz Michał Żakowski