Polskie Radio
Section05
TYLKO U NAS

Zwycięstwo Marine Le Pen możliwe? Oto co musiałoby się stać

Kampania wyborcza we Francji wkracza w decydującą fazą. W walce o fotel prezydenta poważnie liczy się aż czterech kandydatów. Czyje zwycięstwo byłoby najlepsze z punktu widzenia polskiej racji stanu? - Idealnego nie ma, bo w zasadzie każdy jest prorosyjski - ocenia kandydatów w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl, dr hab. Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Europa wybiera - wywiady Francja

Były poseł Nowoczesnej uderza w Ryszarda Petru

- Po tzw. „Maderze” nastąpiły niespójne tłumaczenia, zabrakło słowa „przepraszam” ze strony lidera. To był namacalny dowód na drastyczny rozjazd między deklarowanymi wartościami, a realną polityką - tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl poseł Michał Stasiński, który wraz z trójką parlamentarzystów właśnie przeszedł z Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS polityka POLSKA

Zianon Paźniak: sprawa Białego Legionu jak z czasu Stalina

Sprawa Białego Legionu może być związana z planowanymi na wrzesień ćwiczeniami Zapad Rosji i Białorusi – i przypomina w swym mechanizmie prowadzone przez Józefa Stalina w latach 30. pokazowe procesy, rzekomo tropiące wrogów narodu, a mające na celu wytrzebienie miejscowych elit - o tym mówił Zianon Paźniak, legendarny polityk białoruskiej opozycji, w komentarzu dla Radia Racja. Apelował o wsparcie opinii międzynarodowej dla niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka opozycja demokratyczna Zianon Paźniak TYLKO U NAS KGB

Senator PiS-u o Schetynie: zrealizował plan Kaczyńskiego

Debata ws. wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu nie zakończyła się zmianą Rady Ministrów, ale wyłoniła lidera opozycji. Tak uważa Jan Maria Jackowski z PiS-u, który cieszy się, że został nim Grzegorz Schetyna. - Jest dla nas wygodniejszym liderem opozycji, bo przez osiem ostatnich lat pokazał Polakom, co potrafi rząd Platformy Obywatelskiej - tłumaczy senator.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS POLSKA Sejm

Żydzi w Szwecji żyją w strachu. Reportaż z Malmoe

Przejście w jarmułce kilkuset metrów po ulicy, bez zaczepiania i wyzwisk, jest prawie niemożliwe. Miejscowy rabin, musi się liczyć z tym, że pojawiając się w miejscach publicznych będzie poniżany, a jego stronę mogą lecieć kamienie. W prasie, szanowana pisarka, piszę o żydowskich mordercach, a większość polityków, okazuje Żydom ostracyzm - pisze Przemysław Gołyński, korespondent Polskiego Radia w Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja Żydzi TYLKO U NAS Europa