Polskie Radio
Section05
TYLKO U NAS

W Warszawie w Dzień Woli - marsz solidarności z Białorusią

Dzien Wolności - to święto państwowości białoruskiej. W tym roku ma szczególny kontekst, bo na Białorusi władza ostro represjonuje ludzi, są setki zatrzymanych – potrzebujemy w tym momencie wsparcia  ze strony ojczyzny Solidarności – mówili portalowi PolskieRadio.pl Vład Kobec z Białoruskiego Domu w Warszawie i Aleś Zarembiuk (Ruch o Wolność). M.in. ojciec Witauta Siwczyka został pobity, aresztowany, nie wiadomo w jakim jest stanie. - Nie damy się jednak złamać, godnie będziemy obchodzić święto - mówił działacz.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś TYLKO U NAS Solidarność Wiaczesław Siwczyk

TYLKO U NAS "Los Białorusi rozstrzyga się w tych dniach"

Jeśli świat cywilizowany chce uratować Białoruś, zatrzymać rosyjski imperializm, a ja wiążę łukaszyzm z rosyjskim imperializmem, to trzeba działać teraz. Teraz jest moment, kiedy decyduje się los Białorusi – czy będzie częścią Europy według Jerzego Giedroycia, czy częścią rosyjskiego imperium. To decyduje się też w relacjach Mińska z Warszawą - ocenia w swoim komentarzu na blogu w portalu PolskieRadio.pl bialoruski działacz demokratyczny Franciszak Wiaczorka.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS franak wiaczorka Białoruś Raport Białoruś Rosja

TYLKO U NAS "Teraz stanowisko Polski jest kluczowe dla Białorusi”

Białoruś ma szansę stać się krajem demokratycznym, stanowisko Polski jest w tej kwestii kluczowe, zwłaszcza w obliczu agresji Rosji  – o tę świadomość apelował b. wiceszef dyplomacji Białorusi Andrej Sannikau. Polska powinna powiedzieć Europie, że trzeba przygotować się do zmian na Białorusi - mówił. Rezygnacja z programów pomocowych dla Białorusi to błąd – mówił z kolei b. wiceszef MSZ Paweł Kowal. Zwrócił uwagę na podwójne standardy w polskiej polityce, których ofiarą pada społeczeństwo Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau Paweł Kowal relacje polsko-białoruskie TYLKO U NAS Biełsat

Gen. Polko: Tusk odpowiada za to, jak pracowały służby

- Donald Tusk musi wypowiedzieć się w tej sprawie. Skoro nie oddelegował nikogo do zadań związanych z koordynowaniem służb, to od początku do końca odpowiada za to, jak one pracowały - mówi portalowi PolskieRadio.pl gen. Roman Polko, komentując wątek współpracy polskiego SKW z rosyjskim FSB. Ekspert odniósł się również do ostatnich odejść z polskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS polityka Roman Polko Donald Tusk Antoni Macierewicz

Komisja ds. Amber Gold rezygnuje z kluczowego świadka?

Komisja do spraw Amber Gold już nie będzie wzywać na przesłuchanie prokurator Barbary Kijanko - dowiedział się portal Polskiego Radia. Jak powiedział nam jeden z członków, panuje przekonanie, że zeznania wspomnianego świadka nie wniosą nic nowego do sprawy. Informację o rezygnacji z prok. Kijanko potwierdza szefowa komisji Małgorzata Wassermann.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Amber Gold prokuratura Małgorzata Wassermann