Polskie Radio
Section05
Trybunał Konstytucyjny

Szef Bundstagu wzywa TK do powściągliwości w orzekaniu

Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert radzi Federalnemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, by zachował powściągliwość w orzekaniu i nie ograniczał pola manewru ustawodawcy. W przeciwnym razie parlament może się bronić przed ingerencją TK. Zdaniem Lammerta ograniczany w swoim działaniu Bundestag może w przyszłości próbować dokonać zmian w konstytucji, aby skutecznie zapobiec "niechcianym orzeczeniom" TK. O wypowiedzi polityka w audycji Gorący Temat mówił prof. Bogdan Musiał, historyk, ekspert ds. Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny Niemcy

Zamieszanie po słowach sędziego TK

- Nie jest prawdą, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski reprezentował polski rząd na konferencji naukowej na Uniwersytecie Oksfordzkim - oświadczyło Biuro TK. A to w związku z publikacjami portalu Onet.pl, który napisał, że Morawski podczas konferencji na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Oksfordzie miał m.in mówić, że "czołowi polscy politycy są skorumpowani".
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Oxford polityka prawo POLSKA

Marcin Święcicki: PiS boi się licznych demonstracji

- W tej chwili grozi nam upartyjnienie całego sądownictwa. Jeśli do Krajowej Rady Sądowniczej przedstawicieli sędziów ma wybierać rządząca partia to zupełnie przypomina to PRL. Tam też przedstawicieli narodu do Sejmu wybierała rządząca partia – powiedział w programie 24 Pytania Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do sobotniego Marszu Wolności w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa Platforma Obywatelska Marcin Święcicki PiS krs policja Trybunał Konstytucyjny

Prezydent nie wyklucza udziału w Zgromadzeniu Sędziów TK

Sędziowie krytykują m.in. pracę sędziego Mariusza Muszyńskiego i kształtowanie składów orzekających. - Zostały dwa listy wystosowane do pani prezes TK Julii Przyłębskiej, ze strony sędziów, którzy chcą, aby takie Zgromadzenie zostało zwołane, oraz część sędziów uważa, że nie ma takiej potrzeby - podkreślił dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Marek Magierowski kancelaria prezydenta zgromadzenia POLSKA