Polskie Radio
Section05
Trybunał Konstytucyjny

"Prezydent może skierować ustawy ws. sądownictwa do TK"

– Prezydent powinien zastanowić się nad tym, co można w tych projektach zmienić – powiedział Piotr Semka z tygodnika „Do rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do rządowej propozycji zmian w polskim sądownictwie oraz zdecydowanego oporu opozycji i środowiska sędziowskiego. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda sąd reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Łukasz Warzecha Piotr Semka Sąd Najwyższy krs prezydent Trybunał Konstytucyjny

"PiS uważa, że jak wygrał wybory to będzie rządził zawsze"

- Jeśli ten system będzie trwały to biada nam wszystkim, ponieważ każda kolejna ekipa wybierze sobie taki KRS, taki Trybunał Konstytucyjny i wszelkie inne władze sądownicze, że zawsze połowie obywateli włosy będą stawać dęba z przerażenia – powiedział w Debacie Poranka Marcin Celiński z Magazynu Liberte. O ustawie zmieniającej ustrój sądów, którą sejm przyjął w środę, mówił także Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  krs Sejm sąd Trybunał Konstytucyjny Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz PiS

"Sędzia Łączewski rażąco naruszył etykę zawodową"

Warszawski Sąd Rejonowy zawiesił bezterminowo proces wytyczony Trybunałowi Konstytucyjnemu przez prywatnego przedsiębiorcę. Powodem miał być brak pewności co do tego, czy obecna prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, została wybrana zgodnie z prawem. O sprawie mówili w Podsumowaniu Dnia prawnik z Fundacji Badań Nad Prawem Jacek Bąbka, Dorota Kania z Telewizji Republika i bloger Marcin Królik.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska prawo sąd Dorota Kania Zbigniew Ziobro