Polskie Radio
Section05
UE

Łukaszenka chce współpracy z UE ws. rozwoju regionalnego

Białoruś jest zainteresowana współpracą z UE w zakresie rozwoju regionalnego - zadeklarował we wtorek białoruski Aleksander Łukaszenka na spotkaniu z szefem Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkulą w Mińsku. Markku Markkula napisała na Twitterze, że mówił w Mińsku o demokracji, rządach prawa, wolnościach, jako warunkach koniecznych gospodarczego rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś UE

Zamach w Manchesterze. Co najmniej 22 zabitych

Państwo Islamskie opublikowało oświadczenie, w którym przyznaje się do przeprowadzenia zamachu bombowego w Manchesterze. W wyniku eksplozji co najmniej 22 osoby zginęły, a 59 zostały hospitalizowane. Do wybuchu doszło w poniedziałek wieczorem przed halą widowiskową w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop Ariany Grande. - Cel został wybrany bardzo precyzyjnie – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Żakowski z Redakcji Zagranicznej Polskiego Radia. O zamachu także m.in. w relacji Adama Dąbrowskiego z Londynu.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Manchester Anglia Wielka Brytania UE atak terrorystyczny Manchester PR24

Wytyczne Komisji Europejskiej ws. Brexitu

- Brytyjczycy nie przewidzieli Brexitu. Przed referendum dominowała demagogia. Dopiero teraz przekonują się co to znaczy, po ponad 40 latach wystąpić z Unii Europejskiej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Zygmunt Janiec z Uczelni Łazarskiego. Gość odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Ogólnych, podczas którego kraje członkowskie Unii mają przyjąć projekt zaleceń KE ws. negocjacji dot. Brexitu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania UE Unia Europejska

Trybunał UE o przymusowym przyjmowaniu uchodźców

Przedstawiciele Słowacji, Węgier i Polski skrytykowali w unijnym Trybunale Sprawiedliwości decyzję krajów członkowskich o przymusowym przyjmowaniu uchodźców. W Luksemburgu odbyła się pierwsza rozprawa w związku ze skargami rządów w Bratysławie i Budapeszcie na decyzję z września 2015 roku. Skargi poparły władze w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy imigranci w Europie ŚWIAT Słowacja Węgry UE Europa Unia Europejska