Polskie Radio
Section05
UNESCO

"Barbórka i tradycje górnicze" na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO?

Do górniczego święta jeszcze osiem miesięcy, ale pod koniec marca Polska, Austria i Luksemburg złożyły wspólny wniosek o wpis "Barbórki i tradycji górniczych" na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Prace nad przygotowaniem wniosku trwały kilka lat, decyzja o wpisie na listę UNESCO też nie zapadnie szybko, bo dopiero w grudniu 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Barbórka UNESCO Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Austria Luksemburg Tomasz Żąda Trójka

Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej. Co dalej z ustawą?

- W ciągu najbliższych tygodni zostaną pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo klimatu przekazało też UNESCO roboczą wersję tzw. zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem światowego dziedzictwa - poinformowała w sobotę w Białymstoku minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo klimatu Paulina Hennig-Kloska Puszcza Białowieska UNESCO ustawa polityka GOSPODARKA

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie – od pomocy materialnej do eksperckiej

- Przed 2 lata nasza działalność bardzo ewoluowała. Centrum powstało jako organizacja skupiająca pomoc bardzo wielu organizacji krajowych i zagranicznych. Naszym najważniejszym zadaniem na początku była koordynacja tej pomocy. Następnie skupialiśmy się na potrzebach instytucji w Ukrainie, które z czasem też się zmieniały. Wraz z tym rozszerzała się nasza działalność. Od pomocy materialnej przeszliśmy do pomocy eksperckiej - mówiła w Dwójce prawniczka Aleksandra Brodowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek wojna na Ukrainie Ukraina zabytki dziedzictwo narodowe Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie KULTURA Dwójka Ukraina Aleksandra Brodowska UNESCO raport Narodowy Instytut Dziedzictwa

Josep Borrell rozmawiał z Radosławem Sikorskim o wsparciu Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim o dozbrajaniu Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. To reakcja na ostatnie masowe rosyjskie ataki z użyciem rakiet i dronów na infrastrukturę i ludność cywilną Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski Unia Europejska Polacy za granicą UNESCO polonez - taniec Ukraina wojna na Ukrainie

Polonezowym krokiem w Nowy Rok. Polski taniec na liście UNESCO

Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023 roku, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego polonez - taniec UNESCO dziedzictwo narodowe

Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
Zobacz więcej na temat:  polonez - taniec taniec tradycja UNESCO Paweł Siwek Dwójka Narodowe Centrum Kultury

Krakowskie szopki. "To tradycja, która nas jednoczy"

Krakowskie szopki to tradycja sięgająca roku 1937. Wówczas Jerzy Dobrzycki zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 81, a zgłoszono do niego blisko 250 prac. To rekord. - Szopka nas jednoczy. Jest miejscem, przy którym my się spotykamy. Znikają wszystkie różnice - nie ma wątpliwości Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków Boże Narodzenie szopki krakowskie Paweł Pawlica UNESCO KULTURA