Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

27 krajów UE jednym głosem: bez postępów w sprawie Brexitu

Ministrowie do spraw europejskich 27 krajów jednomyślnie uznali w Luksemburgu, że nie ma wystarczającego progresu w negocjacjach w sprawie Brexitu. Niemożliwe jest zatem rozpoczęcie rozmów o przyszłej umowie handlowej Unii z Wielką Brytanią, na czym zależy władzom w Londynie. Tę ocenę mają potwierdzić na szczycie w piątek europejscy przywódcy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brexit Wielka Brytania MSZ Konrad Szymański Unia Europejska

"Europa nie ma ochoty, by Ankara była członkiem UE"

– Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa europejskiego – mówił po spotkaniu z Tayyipem Recepem Erdoganem prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Jackiem Raubo, ekspertem z Defence24.pl, Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych. dr. Adamem Balcerem z Uniwersytetu Warszawskiego oraz relacje Ewy Wasążnik (PR24) i Karola Surówki (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Recep Tayyip Erdogan Turcja Unia Europejska prezydent Adam Balcer NATO

Wizyta prezydenta Turcji w Polsce. Komentarze polityków

– Polska miała być izolowana, a nie jest. Ani jeżeli chodzi o wschód, ani jeżeli chodzi o zachód – mamy prezydenta Trumpa, mamy szczyt NATO, mamy prezydenta Erdogana. Ze wszystkimi należy dyskutować – mówił na antenie radiowej Trójki Dominik Tarczyński (PiS). – Chcę zwrócić uwagę, że demokratyczne państwa zawiesiły jakiekolwiek stosunki dyplomatyczne z Turcją – stwierdził Tomasz Lenz (PO). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Pośpiech Tomasz Lenz Recep Tayyip Erdogan Unia Europejska Turcja Trójka

"Kurz wypowiada się przeciwko ideom Europy dwóch prędkości”

- Do tej pory Austria była naszym sojusznikiem, choć w ograniczonym zakresie, ponieważ reagowała na kwestię migrantów najbardziej podobnie do państw Wyszehradu – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Piotr Skwieciński (Sieci). O tym, co dla Polski i regionu może oznaczać zwycięstwo Sebastiana Kurza i jak zarysowują się kontury nowej Europy Środkowej po wyborach w Austrii, mówił także Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Austria Unia Europejska Piotr Skwieciński wybory parlamentarne

NASZ WYWIAD "Ważna wizyta w kontekście relacji turecko-europejskich"

- Takim wspólnym mianownikiem jest m.in. kryzys migracyjny. Polska należy do grona państw, które popierają jego rozwiązanie przy współpracy z Turcją i to również wybrzmiewa w oświadczeniach - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Karol Wasilewski, ekspert ds. Turcji (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Turcja Recep Tayyip Erdogan Andrzej Duda Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Ukraina Krym Kurdowie