Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Londyn: auto wjechało w przechodniów. Są ranni

Londyńska policja poinformowała, że incydent w dzielnicy South Kensington był wypadkiem drogowym, a nie zamachem terrorystycznym. W pobliżu Muzeum Historii Naturalnej samochód prowadzony przez mężczyznę wjechał w ludzi idących chodnikiem. 11 osób zostało rannych, 9 z nich przewieziono do szpitala. Kierowcę zatrzymano. O działaniach śledczych była na bieżąco informowana premier Theresa May. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Londyn Wielka Brytania

„Pozycja Theresy May nie jest już tak mocna jak na początku"

Premier Wielkiej Brytanii uważa, że jest postęp w negocjacjach ws. Brexitu. Optymizm Theresy May studzą jednak politycy w Brukseli. O rozwodzie Londynu z UE,  który był jednym z głównych tematów cyfrowego szczytu Unii Europejskiej w Estonii, mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Beata Płomecka i dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Theresa May Unia Europejska Beata Płomecka

Wlk. Bryt: Polakom zakazano mówić po polsku. "Dyskryminacja"

MSZ nazywa wprowadzenie zakazu mówienia po polsku w zakładzie pracy w Wielkiej Brytanii "pośrednią dyskryminacją".  Taki zakaz wprowadziło w tym miesiącu kierownictwo jednego z oddziałów Vision Express w hrabstwie Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii - wynika z informacji do których dotarł resort. Informacje komentowała w PR24 wicemarszałek Senatu. - Nie można zabronić człowiekowi posługiwania się jego językiem ojczystym w innym kraju. To dyskryminacja – powiedziała Maria Koc. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Niemcy Wielka Brytania Senat Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Brexit. "Kluczową sprawą jest tzw. rachunek rozwodowy"

Rusza czwarta tura negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek, że W. Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami. O Brexicie mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lewandowski z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Theresa May