Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Wlk. Bryt: Polakom zakazano mówić po polsku. "Dyskryminacja"

MSZ nazywa wprowadzenie zakazu mówienia po polsku w zakładzie pracy w Wielkiej Brytanii "pośrednią dyskryminacją".  Taki zakaz wprowadziło w tym miesiącu kierownictwo jednego z oddziałów Vision Express w hrabstwie Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii - wynika z informacji do których dotarł resort. Informacje komentowała w PR24 wicemarszałek Senatu. - Nie można zabronić człowiekowi posługiwania się jego językiem ojczystym w innym kraju. To dyskryminacja – powiedziała Maria Koc. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Niemcy Wielka Brytania Senat Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Brexit. "Kluczową sprawą jest tzw. rachunek rozwodowy"

Rusza czwarta tura negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek, że W. Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami. O Brexicie mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lewandowski z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Theresa May

May za zachowaniem wspólnego rynku w okresie przejściowym

- W okresie przejściowym między Brexitem a wejściem w życie nowego traktatu o wzajemnych relacjach obie strony powinny utrzymać wzajemny dostęp do rynków na obecnych zasadach - powiedziała premier Theresa May. Zasugerowała, że okres ten mógłby trwać dwa lata. Szefowa brytyjskiego rządu uczestniczy we Florencji w spotkaniu na temat przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Theresa May ŚWIAT