Polskie Radio
Section05
Wieluń

Wieluń - polska Guernica. Okrutne zbrodnie wojenne na mieszkańcach miasta

II wojna światowa rozpoczęła się w piątek 1 września o godz. 4.45 atakiem na Westerplatte. Jednym z pierwszych celów niemieckiego uderzenia był także przygraniczny, 16-tysięczny Wieluń. Niektórzy historycy uważają nawet, że zrzucenie bomb na to nie mające znaczenia strategicznego miasto wyprzedzało o kilka minut ostrzelanie polskiego wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski II wojna światowa 1939 Wieluń Westerplatte

Schleswig-Holstein z "wizytą" w Gdańsku. Niemieckie media: to było "preludium do piekła"

1 września 1939 r. w północnych Niemczech był pięknym, letnim dniem. Niemiecki okręt wojenny i szkoleniowy "Schleswig-Holstein" opuścił port w Świnoujściu 24 sierpnia - oficjalnie w celu złożenia "przyjaznej wizyty" w Wolnym Mieście Gdańsku. Wydarzenie to stało się "preludium do piekła" - stwierdził portal Norddeutscher Rundfunk (NDR). Przypomniał też bestialski atak Niemców na bezbronny Wieluń, który poprzedził strzały na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa Westerplatte Wieluń

PR24 Rocznica wybuchu II wojny światowej. Marcin Przydacz: Polacy nadal nie doczekali się zadośćuczynienia

- Ze strony Niemiec oczywiście padają przeprosiny. Natomiast jeśli chodzi o konkretne działania w zakresie zadośćuczynienia, póki co ani wielunianie, ani wielu innych Polaków takiego bezpośredniego zadośćuczynienia i innych działań reparacyjnych się nie doczekało - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Przydacz Adrian Klarenbach POLSKA polityka dyplomacja reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Wieluń

Akcja #bezprzedawNIEnia. Straty w infrastrukturze podczas II wojny światowej

W wyniku II wojny światowej miliony mieszkańców Polski straciło dach nad głową. Oblicza się, że zniszczonych zostało około 160 tysięcy budynków. Z miast najbardziej ucierpiała Warszawa - ponad 80 procent unicestwionej tkanki miejskiej, Poznań - 45 procent oraz Białystok - 45 procent. Szczególnie drastycznym przykładem jest niewielkie Jasło, które niemal w całości legło w gruzach.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Katarzyna Kobylecka historia Polski powstanie w getcie Powstanie Warszawskie 1939 Wieluń

Burmistrz wrócił z Włoch i nie poddał się kwarantannie. Urzędnik ratusza: przecież codziennie był w saunie

Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia, w ostatnich dniach przebywał na urlopie wypoczynkowym w północnych Włoszech. To właśnie w tym kraju odnotowano już ponad 9 tysięcy zakażeń koronawirusem. Po powrocie nie poddał się jednak kwarantannie, bo nie widział ku temu żadnych powodów - informuje "Dziennik Łódzki".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Włochy Wieluń zdrowie