Polskie Radio
Section05
Władimir Putin

Ukraina nie zgadza się na misję pokojową w Donbasie

Ukraina nie zgadza się na pomysł Władimira Putina przeprowadzenia misji pokojowej w Donbasie. Zdaniem władz w Kijowie, Rosja nie może uczestniczyć w takiej misji, niedopuszczalne są też rokowania z przywódcami separatystów. Odpowiednie oświadczenie w tej sprawie wystosował ukraiński resort dyplomacji. O szczegółach w audycji Świat w Powiększeniu mówił korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Donbas Rosja Władimir Putin Petro Poroszenko

"Trwa dyplomatyczna wymiana ciosów między USA a Rosją"

USA zażądały w czwartek od Moskwy zamknięcia jej konsulatu generalnego w San Francisco do 2 września, w ramach retorsji po ograniczeniu na żądanie strony rosyjskiej personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji. O kryzysie w relacjach USA-Rosja mówili w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Rosja Władimir Putin Agnieszka Bryc dyplomacja

Aktywność Emmanuela Macrona na arenie europejskiej

Walka z terroryzmem islamskim, Unia Europejska wielu prędkości i zmiany klimatyczne to główne punkty wystąpienia prezydenta Emmanuela Macrona na temat polityki zagranicznej Francji. Prezydent V Republiki mówił o tym na spotkaniu z ambasadorami akredytowanymi w Paryżu. Emmanuel Macron powtórzył, iż UE to nie tylko kwestie gospodarcze i Wspólnoty nie można traktować jedynie w kategoriach wolnego rynku. O działaniach prezydenta Francji w audycji Świat w Powiększeniu mówił Jarosław Guzy, komentator spraw międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emmanuel Macron Francja Unia Europejska terroryzm Donald Trump Władimir Putin Rosja Niemcy

"W relacjach polsko-ukraińskich za dużo negatywnych emocji"

- Odzyskanie niepodległości przez Ukrainę jest dla Polski fundamentalne. W naszym strategicznym interesie jest, by przestrzeń między Niemcami a Rosja maksymalnie rozszerzać. Musimy wspierać państwowość ukraińską, która dzięki Władimirowi Putinowi, jest nastawiona przeciwko Moskwie - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Dzięciołowski, członek rady Fundacji Wolność i Demokracja, zajmującej się pomocą Polakom na Kresach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Władimir Putin Rosja Niemcy Rzeź Wołyńska