Polskie Radio
Section05
Włochy

Uchodźcy w UE. "Włosi marzą, by pojawił się nowy Kaddafi"

Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył w niedzielę, że jego rząd "nie przyjmuje żadnych lekcji w kwestiach humanitarnych" dotyczących ratowania migrantów. Przemawiając na zjeździe katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie przestrzegł przed postawą wykluczania. O kryzysie migracyjnym we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 italianista dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy imigranci w Europie uchodźcy

Włochy: Dwie ofiary trzęsienia ziemi. Ratownicy mówią o cudzie

Dobiegła końca akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi na włoskiej wyspie Ischia niedaleko Neapolu. Największe zniszczenia są w miejscowościach Casamicciola i Lacco Ameno. Ratownicy wyciągnęli z rumowiska zawalonego domu ostatniego z zasypanych. – Akcja przypominała grę w bierki. Ratownicy starali się wyciągnąć poszkodowanego w taki sposób, by nic innego się nie poruszyło. To groziłoby bowiem zawaleniem się budynku i śmiercią znajdujących się w nim osób – relacjonował w Polskim Radiu 24 Piotr Kowalczuk, nasz włoski korespondent.
Zobacz więcej na temat:  Włochy trzęsienie ziemi

"Zmienia się stosunek krajów UE do migrantów"

Organizacje pozarządowe, m.in. Lekarze Bez Granic i Save The Children, zawiesiły w ostatnich dniach operacje ratowania tonących łodzi z migrantami zmierzającymi z Libii do Włoch. Powodem jest rosnące ryzyko dla załóg. Libijska straż przybrzeżna strzela bowiem do statków ratunkowych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigracja migracja uchodźcy Włochy