Polskie Radio
Section05
ZSRR

"17.09 walczyli do końca". Album o sekretach granicy ryskiej

Nieznane fotografie z przedwojennej ryskiej granicy, walka wywiadów Polski i Sowietów, przemyt, budowanie umocnień, propaganda, życie codzienne Korpusu Ochrony Pogranicza, bohaterska walka dwóch KOP-istów zaskoczonych wtargnięciem armii radzieckiej – o tym wszystkim opowiada dr Ihar Mielnikau w nowej książce "Granica była pod Mińskiem 1921-1941”. W albumie są setki zdjęć, opis umocnień granicy i nieznane historie, do których dotarł niezależny białoruski historyk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś ZSRR Związek Radziecki HISTORIA relacje polsko-białoruskie

Od cara do "cara". Rosja żyje "trzecim Rzymem"

- Współczesna polityka historyczna Rosji paradoksalnie niewiele różni się od tej z okresu sowieckiego. Pewne wątki i zachowania są na tyle typowe, że można mówić o ciągłości tej polityki, od cara Iwana III Srogiego do "cara" Władimira Putina – powiedział w audycji 7 Dni Wschód prof. Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor książki „Od cara, do »cara «”.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin polityka historyczna ZSRR

Ukraina: 500-lecia parafii rzymsko-katolickiej w Sokalu

W Sokalu na Ukrainie odbyły się uroczystości odpustowe w kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Michała Archanioła połączone z obchodami jubileuszu 500-lecia parafii. W wydarzeniu wzięła udział liczna grupa pielgrzymów z Polski, wśród których byli potomkowie dawnych mieszkańców Sokala. W audycji Polacy w Świecie pątnicy opowiedzieli m.in. o tym, dlaczego wzięli udział w obchodach.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Kościół katolicki Polonia ZSRR

"Tylko na prawdzie możemy budować dobre relacje z sąsiadami"

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pamięć historyczna jest podstawą w budowaniu tożsamości narodu. - Tylko na prawdzie możemy budować na przyszłość dobre relacje z sąsiednimi państwami. Wszystko po to, by wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówił prezydent podczas przemówienia na konferencji pt. "Operacja polska - NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", która odbywa się w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Warszawa kancelaria prezydenta NKWD ZSRR Katyń Syberia IPN

75 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne

Narodowe Siły Zbrojne, powstały 20 września 1942 roku. Organizacja została powołana, by walczyć przeciwko Niemcom i Związkowi Radzieckiemu. - Trafiali tam ludzie, którzy chcieli walczyć z wrogiem - przekonywał Michał Gniadek-Zieliński, historyk i autor książki "Narodowe Siły Zbrojne 1942-1947". Jego zdaniem zasługi NSZ w walce z Niemcami i Rosjanami są duże.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowe Siły Zbrojne rocznica książki historia Polski ZSRR Niemcy Adolf Hitler

"Reparacje od Niemiec i od Rosji to jest jeden temat"

Daty 1 i 17 września są nierozłączne w historii XX wieku. – Nie mam żadnych wątpliwości, że reparacje od Niemiec i od Rosji to jest jeden temat. Nawet adresat jest ten sam. Problem z reparacjami jest taki, że alianci w Poczdamie uznali, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec z puli radzieckiej. To jest niesłychane, ponieważ nie zostaliśmy potraktowani jako podmiot – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa ZSRR reparacje wojenne Rosja Niemcy POLSKA

Dlaczego Sowieci zaatakowali Polskę 17 września?

– Głupotą polityczną Stalina byłoby to, gdyby stanął w jednym szeregu z Hitlerem przeciwko europejskim mocarstwom – powiedział prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W audycji „Gorący Temat” gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił dlaczego agresja ZSRR na Polskę nastąpiła akurat 17 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 agresja sowiecka II wojna światowa Janusz Odziemkowski historia Polski Niemcy ZSRR

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZSRR HISTORIA historia Polski Armia Czerwona II wojna światowa Anna Hardej Jakub Jamrozek NAUKA

"Bez Stalina, Hitler nie odważyłby się zaatakować Polski"

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. O postanowieniach paktu mówili w Polskim Radiu 24 znawcy historii dr Krzysztof Jabłonka, prof. Wiesław Wysocki oraz Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy pakt Ribbentrop-Mołotow ZSRR