Polskie Radio
Section05
ZSRR

Akcja "Burza" na Wołyniu

15 stycznia 1944 roku 27. Wołyńska Dywizja Piechoty rozpoczęła akcję "Burza" na Wołyniu. Akcja była pomyślana jako otwarta walka z Niemcami w momencie, gdy następował odwrót sił hitlerowskich. Rozpoczynała się na hasło radiowe bądź też na rozkaz terytorialnych dowódców Armii Krajowej, którzy uznali, że chwila dojrzała do podjęcia walki na tyłach cofającego się frontu niemieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa HISTORIA II wojna światowa Wołyń ZSRR

Armia Czerwona ponownie na terenach Rzeczypospolitej. Wyzwolenie czy okupacja?

Na początku stycznia 1944 roku, w okolicach miasta Sarny na Wołyniu, Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną wschodnią granicę II Rzeczypospolitej. Był to koniec niemieckiej okupacji, trwającej na tych terenach od 1941 roku. Sowieci zajęli ponownie wschodnie województwa II RP, które okupowali w latach 1939-1941. Jakie były konsekwencje tego wydarzenia dla Polaków?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Armia Czerwona ZSRR Związek Sowiecki Związek Radziecki II wojna światowa okupacja sowiecka

"Tylko tak mogłam uratować męża". Nadieżda Mandelsztam i zapiski z sowieckiego piekła

- Ona dokonała heroicznego i nieprawdopodobnego czynu: przeniesienia dzieła poety z najczarniejszych czasów stalinizmu do współczesności, do naszej pamięci - podkreślał w Polskim Radiu w 2016 r. Andrzej Mietkowski, opowiadając o "Wspomnieniach" żony Osipa Mandelsztama. 29 grudnia 2023 mijają 43 lata od śmierci znakomitej pisarki Nadieżdy Mandelsztam. 
Zobacz więcej na temat:  Osip Mandelsztam ZSRR Józef Stalin stalinizm komunizm literatura poezja Rosja Nadieżda Mandelsztam

Boże Narodzenie w Związku Radzieckim. Posłuchaj wspomnień łagierników i zesłańców

- Mama zaczęła "Lulajże, Jezuniu" i tak wszyscy śpiewaliśmy, a tata ciągle wychodził. Ja, mając te 12 lat, myślałam, że może po prezent jakiś dla nas, ale on chyba płakał. Mama też płakała, a ja zastanawiałam się "dlaczego?", przecież była cała miska kartofli - tak Wigilię Bożego Narodzenia na zesłaniu wspominała w audycji Polskiego Radia Sybiraczka, która jako dziecko spędziła pięć lat w głębi Rosji.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Syberia ZSRR Związek Radziecki sowieckie obozy pracy magazyn 2022/2023

Czy generał Patton zginął z rąk NKWD? Zagadka śmierci najwybitniejszego amerykańskiego dowódcy II wojny światowej

Dowódca 3. Armii USA do dzisiaj jest jedną z najpopularniejszych postaci II wojny światowej. W swojej ojczyźnie obrósł legendą i zyskał status bohatera narodowego. Nic dziwnego, że jego śmierć do dzisiaj stanowi kanwę dla teorii rodem z opowieści szpiegowskich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa USA Ameryka Niemcy zimna wojna Poczdam wojsko ZSRR NKWD

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla ukochanej

W 1945 roku Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość