Polskie Radio
Section05
ZUS

"Obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynęło na finanse ZUS"

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie wpływa na masowe przechodzenie na emeryturę - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z 331 tysięcy osób, które mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku wnioski złożyło 75  proc. uprawnionych. O sytuacji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZUS emerytura wiek emerytalny w Polsce

Zasady wyliczania emerytur. Przybywa niezadowolonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego. Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn – 2800 zł. O rozbieżnościach w emeryturach kobiet i mężczyzn oraz innych problemach systemu emerytur mówili w audycji Rządy Pieniądza Krzysztof Wołowicz (główny ekonomista BPS TFI S.A.), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
Zobacz więcej na temat:  ZUS emerytura wiek emerytalny w Polsce pieniądze finanse publiczne

Obniżenie wieku emerytalnego: warto pracować dłużej?

1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 54 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pozostać na rynku pracy, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service. To dobra decyzja, bo każdy rok pracy dłużej – to o 8-10 proc. wyższe świadczenie, przekonują eksperci.
Zobacz więcej na temat:  emerytura pracownicy ZUS GOSPODARKA wiek emerytalny w Polsce