Polskie Radio
Section05
Zakopane

Zakopane. Willa Palace, czyli "katownia Podhala", stanie się muzeum II wojny światowej

- Część osób była bohaterami, miała szlachetną postawę, którą dzisiaj stawiamy za wzór. Była część ludzi, która kolaborowała, współpracowała z wrogiem, ale też próbowała przeżyć w różny sposób. Ale chyba większość osób chciała przetrwać okres wojny - tak o postawach ludzi Podhala mówił Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wkrótce otwarcie nowego oddziału placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wystawa Zakopane Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka muzeum Podhale historia Polski Michał Murzyn

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

ANALIZA Samorządy, które odniosły sukces. Ranking pisma "Wspólnota"

Warszawa, Zakopane, Sopot, Krynica Morska i Kobierzyce - to samorządy, które odniosły, w swoich kategoriach, największy sukces w kończącej się w tym roku kadencji. Pismo "Wspólnota", które opracowało ranking, w ocenie uwzględniło cztery czynniki: budżet, gospodarkę lokalną, infrastrukturę i sprawy społeczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa społeczeństwo samorząd ranking Zakopane Sopot Krynica Morska

Rośnie zainteresowanie węgierskich turystów zimowym wypoczynkiem w Polsce

Ciekawa oferta, umiarkowane ceny, nowoczesne obiekty i smaczna kuchnia - powodów, dla których zagraniczni turyści wybierają wypoczynek w Polsce jest naprawdę sporo. Tej zimy szczególnie przekonujące okazały się one dla turystów z Węgier, którzy nie tylko licznie zdecydowali się odwiedzić Zakopane i Kraków, ale też chętnie sięgali do portfeli, płacąc za nocleg więcej niż rodzimi turyści - wynika z analizy ekspertów platformy Nocowanie.pl.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Zakopane Węgry Czechy Kraków Trójmiasto

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Koszałka film polski historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale reżyser Zakopane Tatry

Bartek Muracki: Tatry na moich zdjęciach na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać

- Maszerując po górach, przypominałem sobie słowa Mariusza Zaruskiego, założyciela Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponad sto lat temu mówił o Tatrach, że zimą jest to lodowa pustynia i przestrzeń medytacyjna. Dla mnie doświadczenie Zakopanego było dokładnie takie. Miałem wielkie szczęście - mówił w Dwójce fotograf Bartek Muracki.
Zobacz więcej na temat:  Tatry fotografia Dwójka Paweł Siwek Bartek Muracki Zakopane

"Uwielbiam przyjeżdżać do Zakopanego!". Sven Hannawald w ekskluzywnej rozmowie z Trójką

Pod Tatrami w ten weekend trwa nie tylko święto skoków, ale także kolejna odsłona akcji Polskiego Radia "Z głową w górach". Trójkowy reporter Paweł Turski wykorzystał okazję i porozmawiał ze Svenem Hannawaldem, legendą niemieckich skoków narciarskich, który pojawił się w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Adam Małysz sven hannawald szczyrk Wisła Paweł Turski Tomasz Miara Trójka PŚ w skokach 2023/24