Polskie Radio
Section05
afera reprywatyzacyjna

Urząd Skarbowy zajął konto prezydent Warszawy

Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tysięcy złotych. Zaznaczył, że chodzi o grzywny wraz z odsetkami, jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jan Popławski ze stowrzyszenia Miasto jest Nasze.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa afera reprywatyzacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz Ministerstwo Sprawiedliwości Patryk Jaki

"Prezydent Warszawy musiała spodziewać się zajęcia kont"

Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł za niestawiennictwo na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. - Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz musiała się spodziewać zajęcia kont, po nakładaniu kar za niestawianie się przed komisją. Prezydent Warszawy ciągle ma szanse przyjść na posiedzenie komisji i podzielić się swoją wiedzą nt. reprywatyzacji, która byłaby cenna dla komisji i mieszkańców – powiedział w audycji 24 Pytania poseł Nowoczesnej Paweł Rabiej.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna Warszawa afera reprywatyzacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja Platforma Obywatelska Ministerstwo Sprawiedliwości Patryk Jaki POLSKA

Kulisy próby przejęcia kamienicy przy Wspólnej 54

Na przykładzie kamienicy przy ul. Wspólnej 54 Warszawie obserwować można funkcjonowanie syndykatu, który pod osłoną urzędu miasta, przejmuje stołeczne nieruchomości. Powstały jeszcze na przełomie wieków budynek przeżył wojnę nie tknięta. Ponadto ma czystą księgą wieczystą – bez żadnych roszczeń byłych właścicieli, którzy przed wojną sprzedali ją miastu. To jeden z najdroższych gruntów w Polsce. O próbie przejęcia kamienicy w audycji Kulisy Spraw mówiła Eliza Dorosz-Panek, członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa afera reprywatyzacyjna reprywatyzacja

Dzika reprywatyzacja. "Piramida korupcyjna jest horrendalna"

Gościem audycji Kulisy Spraw był Piotr Gozdowski, dziennikarz Pulsu Biznesu, zajmujący się m.in. sprawą nieprawidłowości wokół reprywatyzacji w Warszawie. Publicysta w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o tym, dlaczego proces zwracania nieruchomości można nazywać „dzikim”.
Zobacz więcej na temat:  afera reprywatyzacyjna dzika reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Warszawa Wojciech Surmacz Hanna Gronkiewicz-Waltz Kulisy Spraw

Warszawskie stowarzyszenie chce unieważnienia decyzji reprywatyzacyjnych

Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa chce unieważnienia wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych w stolicy od 2007 roku. Zdaniem jego członków, miejski Ratusz "selektywnie" traktował przepisy Dekretu Bieruta podejmując decyzje zwrotowe. Pod tym kątem działacze przeanalizowali sprawy ponad stu nieruchomości. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Luterek, ekspert ds. reprywatyzacji.
Zobacz więcej na temat:  afera reprywatyzacyjna Warszawa dzika reprywatyzacja

Dzika reprywatyzacja. Jest decyzja ws. Chmielnej 70

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy w sprawie działki Chmielna70 oraz odmówiła przyznania praw do niej trzem osobom, które o nie wystąpiły i je uzyskały w 2012. Orzeczenie relacjonuje w Polskim Radiu 24 reporterka PR 24 Ewa Wasążnik, a komentuje Zofia Gońda i Karol Perkowski ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
Zobacz więcej na temat:  afera reprywatyzacyjna Komisja Weryfikacyjna Warszawa reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz