Polskie Radio
Section05
automatyka

XXXI Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników - szansa na staż i praktyki

Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników to doskonałe miejsce by znaleźć staż, praktyki, a może i pracę, a przede wszystkim poznać ludzi z branży.  Studentom gwarantuje to płynne wejście na rynek pracy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Politechnika Warszawska targi praca edukacja NAUKA branża it automatyka elektronika informatyka rynek pracy rynek pracy it studenci

Czy młodzi pasjonaci robotyki z Zamościa wygrają zawody World Robot Olympiad 2023 w Panamie?

Trzech uczniów zamojskiego liceum społecznego wygrało eliminacje do Światowej Olimpiady Robotów 2023, czyli WRO (World Robot Olympiad) w kategorii RoboMission Senior. Dzięki temu zwycięstwu, na początku listopada polecą do Panamy i tam będą rywalizować z najlepszymi drużynami z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technika robotyka młodzież zawody automatyka Radosław Nałęcz Trójka

E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?

Po wielu latach badań, prób i eksperymentów, brytyjscy naukowcy stworzyli e-skórę, która jest elastyczna, wytrzymała i pozwala odczuwać. Znajdzie zastosowanie w tzw. robotach miękkich używanych w medycynie, ale jest także duża szansa, że może zostać wykorzystana przy tworzeniu w pełni funkcjonalnych i posiadających czucie (!) protez kończyn.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka robot medycyna NAUKA Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka innowacyjność

Tadeusz Zagajewski. Pionier polskiej elektroniki

109 lat temu, 16 grudnia 1912 roku, urodził się we Lwowie Tadeusz Zagajewski, wybitny naukowiec w dziedzinie elektroniki, radiotechniki i komunikacji. Był osobą silnego charakteru, niezłomnych zasad, ale też wybitnym pedagogiem, który wychował rzesze inżynierów i położył podwaliny pod automatykę i elektronikę przemysłową.
Zobacz więcej na temat:  elektronika technika przemysł automatyka Lwów Śląsk Gliwice odkrycia i ciekawostki

Clone, człekokształtny robot polskiego studenta

Ma wykonywać czynności powtarzalne, "zabieracze czasu", które nie wymagają kreatywności, np.: stanie w kolejce po zakupy, sprzątanie, gotowanie, kierowanie pojazdem, praca w fabryce. Od siedmiu lat student Politechniki Wrocławskiej Łukasz Koźlik i jego współpracownicy "po godzinach" budują robota, który ma wyglądać jak człowiek. Przewidywany koniec prac za blisko pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA automatyka android robot Mateusz Drozda Trójka

Kiedy roboty zastąpią pracowników w polskich sadach?

W obliczu trudności związanych z niedoborem zasobów ludzkich sektor sadowniczy jest zainteresowany poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań, takich jak większa automatyzacja i cyfryzacja różnych etapów procesu produkcyjnego. Dostęp do nowych technologii może znacznie zwiększyć globalną konkurencyjność plantatorów. Czy tak faktycznie będzie w niedalekiej przyszłości?
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo GOSPODARKA automatyka Automatyzacja