Polskie Radio
Section05
barok

"Miejscówka z Dwójką". Zbigniew Pilch: bardzo lubię sztukę transkrypcji

- Gdy odezwał się do mnie Jacek Hawryluk, muszę powiedzieć, że miałem trochę problem z wymyśleniem jakiegoś sensownego programu tego koncertu. Momentalnie przyszła mi do głowy "Ciaccona" Bacha, ale stwierdziłem, że to jednak za długi utwór na tę okazję. Poszperałem więc sobie po różnych pięknych kompozycjach i ostatecznie zacznę od mojej transkrypcji - mówił w "Poranku Dwójki" skrzypek, dyrygent i pedagog Zbigniew Pilch, który będzie gospodarzem wielkosobotniej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką skrzypce Dwójka Wielkanoc barok muzyka dawna

Topos miłości w muzyce baroku

- "Delirio amoroso" - uczucie gwałtowne, które może się rozpocząć tak mocno jak letnia burza albo wyłonić się z przyjaźni. Bez względu na szerokość geograficzną, język, kulturę - wszyscy pragniemy kochać. Dobra wiadomość jest taka, że miłość może przyjść w każdym wieku. I o tym właśnie będziemy mówić w najbliższej audycji - zaprasza na "Sprezzaturę według Lilianny Stawarz" prowadząca.
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz barok miłość MUZYKA Dwójka

Flet traverso - delikatność, gracja i subtelność

Kiedy gra solo, wzrusza, dyskretnie wytyczając granice przestrzeni czasu, czyniąc go bardzo osobistym, nieokreślonym, niepoliczalnym. Zachwyca, gdy słuchamy jego brzmienia w zestawieniu z innymi instrumentami. Flet traverso – jeden z najbardziej zmysłowych i delikatnych instrumentów - był bohaterem audycji "Sprezzatura według Lilianny Stawarz", w której poznawaliśmy jego historię i wybrany repertuar.
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz flet barok Dwójka MUZYKA

"Gaude". Michał Sławecki: od razu powiedziałem "róbmy to!"

- Ten projekt jest kompletnym pomieszaniem różnych światów. Z innego świata jest Konrad, a z innego ja. Spotkaliśmy się jednak w tym punkcie, który był dla nas w tym momencie najważniejszy; chcieliśmy przedłożyć ponad to wszystko nasze emocje i coś, czego w dzisiejszych czasach chyba najbardziej brakuje, czyli pewnego spokoju i poczucia nadziei - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Michał Sławecki o płycie "Gaude" z muzyką Konrada Kucza.
Zobacz więcej na temat:  płyta śpiew Jakub Kukla ambient barok muzyka współczesna Dwójka MUZYKA

"Musica Baltica" - muzyka barokowa znad Bałtyku

- Wszystkie najnowsze trendy muzyczne, które pojawiały się gdziekolwiek w Europie, trafiały do Gdańska w tym samym czasie, gdy pojawiały się w innych rejonach Europy, ale jednocześnie gdańszczanie byli przywiązani do form, które kiedyś już im się spodobały. W związku z tym integrowano te wszystkie nowe elementy ze starymi formami, nowe instrumenty ze starymi instrumentami - mówił na antenie Dwójki Andrzej Szadejko, koncertujący organista, dyrygent, organizator życia kulturalnego.
Zobacz więcej na temat:  płyta muzyka dawna barok Gdańsk Dwójka

Świąteczny repertuar muzyczny w renesansowej i barokowej Europie

Dawne kolędy, kołysanki, utwory pastoralne, opracowania słów kantyku "Magnificat", przypominanego w czasie Bożego Narodzenia, to repertuar bardzo atrakcyjny, po który sięgamy tylko raz w roku, zdecydowanie za rzadko. W audycji z cyklu "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" słuchaliśmy go w najlepszych wykonaniach, poznając bogactwo i różnorodność muzycznego świętowania w renesansowej i barokowej Europie.
Zobacz więcej na temat:  Lilianna Stawarz święta barok Dwójka MUZYKA

"OFFbaroque" - od festiwalu "Dramma per Musica" do płyty

- Propozycja wyszła od festiwalu. Dotyczyła ona najpierw zrobienia koncertu z muzyką etno, ale wysunęłam pomysł angielskiego baroku połączonego z nowoczesną warstwą elektroniczną. Koncepcja bardzo się spodobała i tak już zostało - mówiła w "Poranku Dwójki" Kaja Mianowana, pomysłodawczyni projektu "OFFbaroque", którego zwieńczeniem jest wydana niedawno płyta pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  barok elektronika płyta Dwójka

Włoski i francuski. Dwa style w muzycznych zmaganiach

Dwa muzyczne style: włoski i francuski rywalizowały ze sobą w czasach określanych mianem muzycznego baroku, stanowiąc dla siebie przeciwwagę, wzajemnie się uzupełniając i współgrając ze sobą. Niekiedy w opozycji, niekiedy dopełniające się nawzajem w jednym i tym samym utworze. Koegzystowały, spierały się ze sobą, kolaborowały, ubiegając się o pierwszeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna barok Lilianna Stawarz